Yağ yakıcı besinler | Yağ yakan yiyecekler

Yağ yakıcı besinler konusunu araştırdığınıza göre ciddi kilo problemleriniz olabileceği gibi bölgesel yağlarınızdan ya da bazı fazlalıklarınızdan da kurtulmak istiyor olabilirsiniz.

Yağ yakıcı yiyecekler tüketilerek daha sağlıklı bir vücuda kavuşmanız mümkün olsa da  yağ yakıcı besinler kelimelerinin geçtiği besin takviyeleri konusunda dikkatli olmak gerekiyor.

Yağ yakıcı besinler sınıfında satılan bazı takviyeler maalesef bir çok kişinin sağlığını tehlikeye sokuyor. Önemli olan her şeyin doğalını tüketmek. İşte doğal yoldan yağ yakıcı yiyecekler listesi.

Tabi ki bu yazıyı okumadan önce hızlı kilo verme diyeti ve kilo verdiren yiyecekler ile ilgili yazılarımızı da okumanızın yağ yakımı sürecinde size çok faydalı olacağına inanıyoruz.

Yağ yakımı sürecindeki başarıyı artırmanız için ayrıca sağlıklı kilo verme ve zayıflamak için yapılması gerekenler başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yağ yakıcı besinler

Zayıflamak istiyorum diyenler yağ yakmak için genelde yağdan uzak durulması gerektiğini düşünürler. Ancak en etkili zayıflama yöntemi yağlardan uzak durmak değil, şekerden ve karbonhidratlardan uzak durmaktır. Evet yanlış okumadınız yağ yakmak için en etkili yöntem karbonhidratlardan uzak durmaktır.

Yağ tüketerek daha hızlı yağ yakabilirsiniz. Ancak hangi yağlar yağ yakımını hızlandırır? Bunların cevabını aşağıda öğreneceksiniz.

Yağ yakıcı yiyecekler

Yağ yakıcı besinler

Yağ yakıcı besinler genellikle yeşil yapraklı besinler ve protein ağırlıklı gıdalardır. Karbonhidratı mümkün olduğunca sınırlandırmak ve mümkünse protein ile birlikte tüketmemek yağ yakımında önemli bir role sahiptir.

Yemekleri pişirme şekliniz bile yağ yakımında etkilidir. İşte yağ yakıcı besinler; kabak, patlıcan, maydonoz, suda pişmiş yumurta akı,  günde 2 litre alkali su (bununla ilgili bkz: alkali su  nasıl yapılır?), lahana, ıspanak, suda pişmiş tavuk eti ve kırmızı et, yeşil erik, kuru fasulye, börülce, kereviz, bezelye, çiğ badem, pırasa, brokoli ve salatalık olarak sıralanabilir.

Yağ yakıcı yiyecekler

Vücudun bir dengesi vardır. Vücut önce karbonhidratları, sonra yağları, en son da proteinleri kullanır. Eğer siz karbonhidrat almaya devam ederseniz veya aşırı karbonhidratlı beslenirseniz vücut enerji için yağları ve proteinleri daha az kullanır. Ancak karbonhidratı azaltırsanız vücut yakıt olarak yağları ve gerekirse proteinleri kullanır. Bu nedenle en etkili yağ yakıcı yöntem doğru yağları tüketip, karbonhidrat kullanımını sınırlamaktır. Böylece diyabet gibi hastalıklara yakalanma riskiniz azalırken, hipoglisemiden korunma için önemli bir adım atmış olursunuz. Şimdi gelelim yağ yakmak için ne tür yağları kullanmanız gerektiğine…

Yağ yakmak için trans yağlardan uzak durun!

Tabii ki insanların ürettiği ve doğal olmayan yağları tüketmek kesinlikle zararlıdır. Örnek vermek gerekirse marketlerden alınan yağlar, yağ içeren cipsleri tüketmek, çikolatalardaki yağları, baklava gibi tatlılardaki yağları tüketmek kilo vermenize engel olmanın yanında damarlara ve kalp sağlığına olumsuz etki eder. Yağ yakmak istiyorsanız bu tür yağlardan uzak durmak gerekir.

Yağ yakımında hayvansal yağlar

Tereyağı, yumurtadaki yağ, etlerde bulunan yağlar gibi hayvansal yağlardan yani doymuş yağlardan tamamen uzak durmanız gerekmiyor, ancak belli oranlarda tüketmeniz zararlı değil hatta yararlıdır. Örneğin bunlar erkeklerde erkeklik hormonu salgısını, kadınlarda ise progesteron hormonu salınmasını önemli oranda etkilerler.

Yağ yakıcı besinler

Diyetisyeninize danışarak yağ yakıcı besinler listesinde yer alan besinleri kilo verme diyet programınıza ekleyebilirsiniz. İşte en etkili yağ yakıcı besinler listesi:

 1. Alkali su
 2. Limonlu su
 3. Yağsız ılık süt
 4. Kırmızı et yerine beyaz et tüketimi
 5. Sarımsak
 6. Soğan çorbası
 7. Diyet sebze çorbası
 8. Kırmızı biber
 9. Yeşil çay
 10. Yeşil kahve
 11. Zencefil
 12. Ton balığı
 13. Bayanlar için ada çayı
 14. Kırmızı biber
 15. Yoğurt
 16. Köy peyniri
 17. Lor peyniri
 18. Maydanoz
 19. Tarçın
 20. Kereviz
 21. Pırasa
 22. Ispanak
 23. Kızılcık
 24. Kiraz
 25. Badem

Yağ yakmak için doğal yağları tercih edin!

Doğal olarak besinlerde bulunan yağlar ise sağlıklıdır ve yağ yakmak için çok etkilidirler. Örneğin badem, ceviz, fındık, fıstık, kaju ve fıstık gibi kuruyemişler doğal bitkisel yağlardır. Tabi bunları çiğ yemek daha sağlıklıdır. Örneğin kavrulmuş fıstık yerine kavrulmamış fıstık daha sağlıklıdır.

Kavrulmuş bademe göre çiğ badem daha faydalıdır. Dolayısıyla kuru yemişlerdeki yağlar vücudun yağ yakımı için idealdir. Aşağıdaki tabloda kuru yemişlerin besin değerleri ile ilgili bir tablo hazırladık ve böylece kuru yemişlerdeki protein, yağ ve karbonhidrat oranlarını inceleyebilirsiniz.

Besin değerleri: Ceviz (100gr) Fındık (100gr) Yer Fıstığı (100gr) Badem (100gr) Şam Fıstığı (100gr)
Kalorisi (k kalori): 690 656 629 640 638
Protein (gr): 15 13 26 19 19
Toplam Yağ (gr): 64 61 49 54 54
Doymuş Yağ (gr): 48 23 15 11 10
Karbonhidrat (gr): 13 13 21 19 19

Yağ yakımı hareketleri

Yağ yakımı için sadece beslenme kurallarına dikkat etmek maalesef yeterli değil. Bununla ilgili yağ eritme yöntemlerine zayıflama hareketleri ile ilgili kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda yağ yakıcı besinler ve yağ yakıcı yiyecekler rehberi ile kısa sürede sağlıklı kilo vermenin yolları üzerine odaklandık. Doğal yoldan yağ yakıcı besinler ile sağlıklı bir şekilde zayıflamanız aslında hiç zor değil. Bu makaleyi okuyarak yağ yakıcı yiyecekler nelerdir sorusunun cevabını öğrendiniz.

Sağlıklı günler

Yorum

 1. okuruz_01 Mart 29, 2015
 2. nilüfer sipahi Mart 29, 2015
 3. buziy Nisan 1, 2015
 4. nilüfer sipahi Nisan 1, 2015
 5. deniz yılmaz Nisan 3, 2015
 6. nilüfer sipahi Nisan 3, 2015
 7. ositeler Nisan 10, 2015
 8. süleyman-3 Nisan 20, 2015
 9. semih Mayıs 20, 2015
 10. Jale Temmuz 15, 2016

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!