Anabolik steroid kullanımı ve zararları

Bu makalede anabolik steroid nedir sorusunun cevabını öğrenmekle kalmayacak aynı zamanda Anabolik steroid kullanımı hakkında önemli bilgiler edinecekseniz. Ayrıca anabolik steroid kullanımının zararlarını öğreneceksiniz ve belki de bundan sonra anabolik steroid kavramını araştırmayacaksınız.

steroid zararları

Anabolik steroid kullanımı

Anabolik steroidler erkek cinsiyet hormonları ile ilgili insan yapımı maddelerdir. Doktorlar erkeklerde  bazı hormon sorunları, gecikmiş ergenlik ve kas kaybı gibi bazı hastalıkların tedavisi için anabolik steroidler kullandırabilirler.

Vücut geliştirmeciler  ve sporcuların çoğu sıklıkla kasları inşa etmek ve atletik performansı artırmak için anabolik steroidler kullanıyorlar maalesef. Onların bu şekilde kullanılması sağlıklı, yasal ya da güvenli değil.

Anabolik steroidler  birçok sağlık sorunlarına neden olabilirler. Bunlar: kalp krizi de dahil olmak üzere kalp sorunları, kanser dahil karaciğer hastalığı, böbrek hasarı, saldırgan davranış sivilce, erkeklerde testislerin büyümesi ya da küçülmesi, meme büyümesi ve küçülmesi, ses derinleşmesi, kalınlaşması, incelmesi ve kadınlarda sakal büyüme ve yüksek tansiyon olarak sıralanabilir. 

Anabolik steroidler bu kadar çok zararlı olmasına rağmen vücut geliştirmeye yeni başlayanlar hala steroid kullansak mı diye sorular soruyor.

Sağlığınız olmadıktan sonra çekici kaslarınız olsa ne işe yarar? Bir insan için hayatta en önemli şey sağlıktır.

Sağlığınızı korumadan veya hayatta olmadan çekici olmanız hiç bir işe yaramaz. Bazıları günümüzde protein tozlarının bile zararlı olabileceği konusunda tartışma halindeyken zararlı olduğu kanıtlanmış bir ürünü kullanmak veya teşebbüs etmek hiç mantıklı bir durum değil.

Bazıları krem ​​veya jel olarak cilde uygulanıyor olsa da anabolik steroidler, genellikle ya kas içine enjekte edilir ya da oral yoldan alınır.  Yasal olmayan şekilde kullanananlarda alınan dozlar tıbbi koşulların iyileştirilmesi için öngörülen dozun 10 ile 100 katı kadar yüksek olabilir.

Anabolik steroid zararlarını öğrenmek için aşağıdaki videoyu seyredebilirsiniz.

Steroidler genellikle sürekli kullanmak yerine hem istenmeyen yan etkileri önlemek için ve hem de vücudun hormonal sistemini iyileştirmek için periyodik olarak aralıklı bir şekilde alınır. Ancak ister sürekli alınsın ister aralıklı kullanılsın birisi kısa sürede, diğeri ise daha uzun sürede zararlı etkilerini gösterir. Sürekli steroid kullanımı erkeklerde testosteron üretimini durdurmanın yanısıra vücudun ilaçlara olan yanıt süresinin ya da toleransının azaltmasına neden olabilir.

Anabolik steroidlerin amacı dışında örneğin body building yani vücut geliştirmede ve kas yapımı için kullanımında saldırganlık ve diğer psikiyatrik sorunlara neden olabilmektedir.

Birçok kullanıcı kendileri hakkında iyi hissediyorum raporu olmasına rağmen steroid kullanmaları ruh halinde aşırı şiddete yol açabilir manik-benzeri semptomlara ve öfke patlamasına da yol açabilmektedirler.

Araştırmacılar aynı zamanda kullanıcıların paranoyak kıskançlık, aşırı sinirlilik, sanrılar ve yenilmezlik duygularından kaynaklanan bozulmuş duygu durumlarının olabileceğini gözlemlemişlerdir.

Anabolik steroidler bağımlılığa yol açabilir. Ancak zararları ve bağımlılık yaptığı bilinse de bu ilaçların fiziksel sorunlara ve sosyal ilişkiler üzerindeki olumsuz etkilerine karşın steroidlerin kötüye kullanımı devam etmektedir. Ayrıca, tipik steroid bağımlılıları uyuşturucu maddeler gibi zaman ve para kaybına neden olmanın ötesinde geriye çevrilmesi mümkün olmayan sağlık sorunlarına ve ölümlere neden olabilmektedir.

Bu makalede anabolik steroid kullanımı hakkında çarpıcı bilgiler ve anabolik steroid zararlarını öğrendiniz. Anabolik steroid kullanımının ne kadar zararlı olduğunu umarım anlatabilmişizdir. Bu ürünler gerçekten çok zararlıdır ve doktor tavsiyesi  olmadan kullanılması kesinlikle önerilmez.

Son söz olarak da “yeni başlayanlar için vücut geliştirme programı”  takip eden ya da acemi vücut geliştirmecilere kesinlikle  Anabolik steroid kullanmayın diyorum. Bu sözümüz de yanlış anlaşılmasın. Kimse kullanmasın ancak onların bu konuda fazla bilgisi olmayabilir. İleri seviyedekiler de çok bildiğini düşünerek ve bana birşey olmaz mantığı ile hareket ederek anabolik steroid kullanmasın.

Sağlıklı günler…

19 yorum

 1. Serpil Mayıs 20, 2015
 2. Oğuzhan Mayıs 20, 2015
 3. orhan Mayıs 20, 2015
 4. FatihC Mayıs 20, 2015
 5. neokupon Mayıs 20, 2015
 6. İbrahim Gocuk Mayıs 20, 2015
 7. sait Mayıs 21, 2015
 8. nilüfer sipahi Mayıs 21, 2015
 9. nilüfer sipahi Mayıs 21, 2015
 10. kemalettin Mayıs 22, 2015
 11. goktug Temmuz 18, 2015
 12. Çağrı Mayıs 21, 2016
 13. Çağrı Mayıs 21, 2016
 14. yunus Temmuz 24, 2016
 15. nilüfer sipahi Temmuz 25, 2016
 16. burak Mart 14, 2017
 17. nilüfer sipahi Mayıs 6, 2017
 18. Ömer Faruk Ağustos 11, 2018
 19. Ercan Aralık 3, 2018

Yorum yaz