Anabolik steroid kullanımı ve zararları

Bu makalede anabolik steroid nedir sorusunun cevabını öğrenmekle kalmayacak aynı zamanda Anabolik steroid kullanımı hakkında önemli bilgiler edinecekseniz. Ayrıca anabolik steroid kullanımının zararlarını öğreneceksiniz ve belki de bundan sonra anabolik steroid kavramını araştırmayacaksınız.

steroid zararları
Anabolik steroid kullanımı

Anabolik steroidler erkek cinsiyet hormonları ile ilgili insan yapımı maddelerdir. Doktorlar erkeklerde  bazı hormon sorunları, gecikmiş ergenlik ve kas kaybı gibi bazı hastalıkların tedavisi için anabolik steroidler kullandırabilirler.

Vücut geliştirmeciler  ve sporcuların çoğu sıklıkla kasları inşa etmek ve atletik performansı artırmak için anabolik steroidler kullanıyorlar maalesef. Onların bu şekilde kullanılması sağlıklı, yasal ya da güvenli değil.

Anabolik steroidler  birçok sağlık sorunlarına neden olabilirler. Bunlar: kalp krizi de dahil olmak üzere kalp sorunları, kanser dahil karaciğer hastalığı, böbrek hasarı, saldırgan davranış sivilce, erkeklerde testislerin büyümesi ya da küçülmesi, meme büyümesi ve küçülmesi, ses derinleşmesi, kalınlaşması, incelmesi ve kadınlarda sakal büyüme ve yüksek tansiyon olarak sıralanabilir. 

Anabolik steroidler bu kadar çok zararlı olmasına rağmen vücut geliştirmeye yeni başlayanlar hala steroid kullansak mı diye sorular soruyor.

Sağlığınız olmadıktan sonra çekici kaslarınız olsa ne işe yarar? Bir insan için hayatta en önemli şey sağlıktır.

Sağlığınızı korumadan veya hayatta olmadan çekici olmanız hiç bir işe yaramaz. Bazıları günümüzde protein tozlarının bile zararlı olabileceği konusunda tartışma halindeyken zararlı olduğu kanıtlanmış bir ürünü kullanmak veya teşebbüs etmek hiç mantıklı bir durum değil.

Bazıları krem ​​veya jel olarak cilde uygulanıyor olsa da anabolik steroidler, genellikle ya kas içine enjekte edilir ya da oral yoldan alınır.  Yasal olmayan şekilde kullanananlarda alınan dozlar tıbbi koşulların iyileştirilmesi için öngörülen dozun 10 ile 100 katı kadar yüksek olabilir.

Anabolik steroid zararlarını öğrenmek için aşağıdaki videoyu seyredebilirsiniz.

Steroidler genellikle sürekli kullanmak yerine hem istenmeyen yan etkileri önlemek için ve hem de vücudun hormonal sistemini iyileştirmek için periyodik olarak aralıklı bir şekilde alınır. Ancak ister sürekli alınsın ister aralıklı kullanılsın birisi kısa sürede, diğeri ise daha uzun sürede zararlı etkilerini gösterir. Sürekli steroid kullanımı erkeklerde testosteron üretimini durdurmanın yanısıra vücudun ilaçlara olan yanıt süresinin ya da toleransının azaltmasına neden olabilir.

Anabolik steroidlerin amacı dışında örneğin body building yani vücut geliştirmede ve kas yapımı için kullanımında saldırganlık ve diğer psikiyatrik sorunlara neden olabilmektedir.

Birçok kullanıcı kendileri hakkında iyi hissediyorum raporu olmasına rağmen steroid kullanmaları ruh halinde aşırı şiddete yol açabilir manik-benzeri semptomlara ve öfke patlamasına da yol açabilmektedirler.

Araştırmacılar aynı zamanda kullanıcıların paranoyak kıskançlık, aşırı sinirlilik, sanrılar ve yenilmezlik duygularından kaynaklanan bozulmuş duygu durumlarının olabileceğini gözlemlemişlerdir.

Anabolik steroidler bağımlılığa yol açabilir. Ancak zararları ve bağımlılık yaptığı bilinse de bu ilaçların fiziksel sorunlara ve sosyal ilişkiler üzerindeki olumsuz etkilerine karşın steroidlerin kötüye kullanımı devam etmektedir. Ayrıca, tipik steroid bağımlılıları uyuşturucu maddeler gibi zaman ve para kaybına neden olmanın ötesinde geriye çevrilmesi mümkün olmayan sağlık sorunlarına ve ölümlere neden olabilmektedir.

Bu makalede anabolik steroid kullanımı hakkında çarpıcı bilgiler ve anabolik steroid zararlarını öğrendiniz. Anabolik steroid kullanımının ne kadar zararlı olduğunu umarım anlatabilmişizdir. Bu ürünler gerçekten çok zararlıdır ve doktor tavsiyesi  olmadan kullanılması kesinlikle önerilmez.

Son söz olarak da “yeni başlayanlar için vücut geliştirme programı”  takip eden ya da acemi vücut geliştirmecilere kesinlikle  Anabolik steroid kullanmayın diyorum. Bu sözümüz de yanlış anlaşılmasın. Kimse kullanmasın ancak onların bu konuda fazla bilgisi olmayabilir. İleri seviyedekiler de çok bildiğini düşünerek ve bana birşey olmaz mantığı ile hareket ederek anabolik steroid kullanmasın.

Sağlıklı günler…

Merhabalar: Daha İyi Gülümsemeniz İçin Size Uzmanlarından Önerilerimiz Var

19 yorum “Anabolik steroid kullanımı ve zararları”

 1. bu steroidlerin zararları oldukça fazla diye duydum. siz güzel bilgilendirmişsiniz. bence spor bile doğal olmalı her şey gibi

 2. Stroidlerle ilgili detaylı bilgiler verilmiş ama en önemli zararlarından biriside cinsel yaşama üst düzey etkisi olduğunu biliyorum.

 3. nilüfer sipahi

  maalesef azı da zararlı çoğu da sanırım yanlış bir anlaşılma söz konusu. steroid kesinlikle kullanılmamalıdır.

 4. kesinlikle ben uzak durulması taraftarıyım. faydası olduğu kadar zararıda mutlaka ilerleyen zamanlarda görünecektir.

 5. Merhaba hocam ya benim omuzlarım çengel gibi duruyor a çaba stetoid kullanarak bunun düzelmesi mümkün muhhocama lütfen yardim edin bana

 6. steroid, protein tozu vs. harcayacağımız parayı protein ağırlıklı beslenmeye ayırırsak daha sağlıklı ve uzun ömürlü kas kütlesi geliştireceğimiz den şüphe yok.

 7. Proten tozu kullandığım dönemlerde Kolesterol değerlerim anormal seviyede yüksekti hiç bir faydasını görmedim.

 8. Arkadaşlar ben kullaniyorum steroid gercekten saldirganlik kiskanclik ve paronayaklik basladi bazen ne yaptigimi bile bilmiyorum. Çok cabuk sinirleniyorum. BiR de arKadaslar her kesin vucut yapisi farkli o yuzden herkesde ayni etkiyi yapacak diye bisey yok, bir de insana aşırı öz guven veriyor, bana sorarsaniz pisman degilim çunku biseyler elde ediyorsunuz ve vucudum cok direncli hale geldi 3 senedir ingiltere de yasiyorum burasi cok soguk oluyor hic hastalanmadim ve sunu unutmayin ecel yettigi zaman her yerde her zaman olme durumunuz var

 9. nilüfer sipahi

  Sevgili Yunus kesinlikle kullanmamalısın, anabolik steroid kullanımı gerçekten çok zararlı, şu anda söylediğiniz olumsuz durumlar aslında çok ciddi rahatsızlıkların belirtisi, bunu kullanan birçok kişi maalesef erken yaşlarında öldüler. Öncelikle tedbir almak gerekir. Kullanmak kesinlikle tehlikelidir ve ölüm riskini artırır.

 10. Arkadaşlar yalvarırım yardım edin ben bir ürün kullanmak istediğim zaman x diye bir ilaç verilmişti bana ve onu 2 film kullandım sonrasında içinde östrojen olup hormonları bozduğu için saçkırana yol açabiliyormuş. 3 aydır saçkıranım var sakallarım saçlarım yok oldu doktora durumu anlatıyorum anlamıyor o neymiş ki diyor ne yapıcam nereye basvurucam lütfen yardım.

 11. nilüfer sipahi

  Merhaba Burak, bu tür ürünleri kullanmak çok tehlikelidir ve bunları önerenler de yasalara aykırı davranıyorlar. Bulunduğun ildeki sağlık müdürlüklerine danışabilirsin. Bu tür maddelerden lütfen uzak durunuz.

 12. Kesinlikle zararlı aman gençler dikkatli olun. Sakın kullanmayın. Kullan diyenler bu işten para kazanmak isteyen zavallılardır. Anabolmuş danabolmuş bunlarla sağlığını tehlikeye atmayın.

 13. Sağlığınızı tehlikeye atmak istemiyorsanız bu anabolik maddeleri kullanmayın ve kullananları da uyarın lütfen.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir