Makatta Kaşıntı Nasıl Geçer?

Makatta kaşıntı nasıl geçer bitkisel çözüm yollarını arıyorsanız ya da makat kaşıntısı evde nasıl geçer merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. İlk etapta, bu yazıyı okuyarak, gözden kaçırmış olabileceğiniz küçük hataların farkına varacaksınız. Sonrasında ise okuduklarınıza harfiyen uymanız durumunda kısa sürede o dayanılmaz kaşıntılara son verebileceksiniz.

Kullandığınız tuvalet kağıdından, gün içinde yediğiniz yiyeceklere kadar birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkan anüs kaşıntısı çok sık görülen bir durumdur. Erkeklerde daha yaygın olduğu bilinmektedir. Ancak vücut hijyenine dikkat etmeyen herkeste görülebilir.

Evde makat kaşıntısı nasıl geçer kesin bir çözüm arıyorsanız öncelikle onu iyi tanımalısınız. Yani makatta kaşıntı neden olur, belirtileri nelerdir, hangi durumlarda ortaya çıkar öncelikle bu soruların cevabını bilmelisiniz. Gerisi zaten çorap söküğü gibi gelecek ve “Yaptığım şu davranıştan dolayı bu acıları çekiyormuşum.” diyeceksiniz. Hadi başlayalım o zaman kaybedecek vakit yok!

Makatta Kaşıntı Nasıl Geçer ve Bitkisel Çözümler

Bilimsel ifadesiyle pruritis ani olarak bilinen makat kaşıntısı yaşama konforunu oldukça olumsuz etkileyen bir durumdur. Anüs çevresinde özellikle dışkının atılırken o bölgeyi tahriş etmesi ile ortaya çıkan kaşıntılardır.

Genellikle hemoroid, anal fissür, kıl kurdu, besinler ve ilaçlar gibi farklı faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ne yazık ki, çok sık görülen bir durumdur. Hastalık diyebilmek için nedeninin ne olduğunun bilinmesi gerekir.

Makatta Kaşıntı Neden Olur?

Bazen bir hastalık, bazen önemsenmeyen bir davranış, bazen de yenilen gıdalar sebebiyle ortaya çıkabilir. Ancak en çok bilinen nedenler arasında ilk sırada genel vücut temizliğine dikkat edilmemesi yer alır.

Dışkılama yapıldıktan sonra o bölgenin iyi bir şekilde temizlenmemesi, orada bakterilerin ve mikropların çoğalmasına neden olur. Böylece dayanılmaz kaşıntılar kaçınılmaz olur.

Anüste kaşıntının sebeplerinden biri de, o bölgenin kurallara uygun olmayan şekilde temizlenmeye çalışılması ve o hassas cilt yüzeyinin tahriş olmasıdır. Büyük abdest sonrası, o bölge tuvalet kağıdı ile yumuşak bir şekilde silinmeli ve sonrasında sabun kullanmadan ve ovalama yapmadan su ile yıkanmalıdır.

makatta kaşıntı

makat kaşıntısı

Temizlik elbette imandan gelir. Ancak bunu doğru uygulamak ve hijyen olayını abartmamak gerekir. Başka bir ifade ile o bölge çok hijyenik olsun diye tahriş edecek şekilde silmekten uzak durmak gerekir.

Silme işlemi doğru yapılmadığında da bu tür problemlerle karşılaşılabilir. Kokusuz ve yumuşak tuvalet kağıtları ile nazik bir şekilde sağ elin orta üç parmağı kullanılarak temizlenmelidir.

✓ Erkekler silme işleminde arkadan ön tarafa doğru, kadınlar ise önden arka tarafa doğru silmelidir.

Sedef ve egzama gibi cilt hastalıkları ile şeker ya da guatr gibi hastalıklar da anüs kaşıntısına neden olabilir. Ayrıca makatta kaşıntı olması, bağırsaklardaki parazitlerle ilişkili olabilir. Böyle bir olasılık söz konusu olsa da kaşıntının nedeni bağırsak kurdu dışında başka bir neden de olabilir. Bunlar anal fissür, basur, minik çatlaklar ve o bölgedeki yırtıklar olarak sıralanabilir.

Anüs kaşıntısı yediğimiz yiyeceklere bağlı olarak da gelişebilir. Örneğin çok acılı yemekler yemek, aç karnına süt içmek ve aşırı narenciye tüketmek beslenme ile ilgili başlıca nedenleridir.

Nedenleri iyi analiz etmek gerekir. Eğer kaşıntı problemi, kronik bir hale gelmişse yani sürekli meydana geliyorsa bu durumda bağırsak parazitinden şüphelenilebilir. Ancak geçici ise bu durumda bağırsak paraziti olabilir de olmayabilir de.

Varsayımlar üzerinden konuşmak yerine böyle bir durumla karşılaştığınızda hemen bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanızda büyük yarar vardır. Böylece uygun bir tedavi uygulanabilir. Yani kaşıntı kalıcı ise durumu doktorunuzla konuşmanız gerekir.

Anüs kaşıntısının nedenleri 4 başlıkta toplanabilir:

 1. Kişisel bakım alışkanlıkları: Kullanılan bazı ürünler o bölgedeki cildi tahriş edebilir. Bunlar çok az yıkama, çok fazla yıkama, tuvalet kağıdı ve ıslak mendil kullanma olarak sıralanabilir.
 2. Enfeksiyonlar: Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kıl kurdu, parazit ve mantarlar bu grupta yer alır.
 3. Cilt hastalıkları: Sedef, dermatit gibi hastalıkları içerir.
 4. Diğer tıbbi durumlar: Kronik ishal, diyabet, basur, anal tümör ve diğer tüm vücudu etkileyen hastalıklar bu kategoridedir.

Kaşıntının nedenleri arasında yer alan ve genellikle göz ardı edilen bir durumda strestir. Stres basura neden olabilir. Bu, hem ağrı hem de kaşıntı demektir. Kaşıntının nedenlerini bu kadar ayrıntılı yazmak istememizin nedeni bu nedenleri bildiğinizde onları ortadan kaldırmak için önlemler alabilmenizi sağlamaktır. Peki ama makat kaşıntısından evde kurtulmak için ne yapmak gerekir?

Makat Kaşıntısı Tedavisi

Makat kaşıntısında tedavi, bu durumu ortaya çıkan nedenlere bağlı olarak değişir. Bireyin kendisi bir tedavi uygulamak yerine öncelikle doktora gitmeli ve bu durumun altında yatan temel nedenin ne olduğu doktor tarafından ortaya çıkarılmalıdır.

Eğer kaşıntılar geceleri artıyorsa doktor size antihistaminik ilaçlar yazabilir. Bunun dışında evde uygulanabilecek bazı önlemler vardır.

 1. Kaşınan yere vazelin veya at kestanesi kremi sürmek.
 2. Duş alırken o bölgeyi su ve yumuşak bir bez ile temizleme.
 3. Dışkı yapımından ve banyodan sonra anal bölgenin iyice kurutulması.
 4. Parfüm veya boya içermeyen banyo ürünlerini kullanmaktan kaçınmak gerekir, çünkü bu ürünler alerjik reaksiyonlara ve tahrişlere neden olabilir.
 5. Sert boyalar içermeyen tuvalet kağıdı kullanmak.
 6. Çok sıkı olmayan ve pamuklu iç çamaşırı giymek.
 7. Anal bölgede kalan dışkı artıklarını önlemek için su ile nemlendirilmiş ya da ıslak mendil ya da tuvalet kağıdı ile silmek.
 8. Soda, çikolata, süt, kola ve kahve gibi içecekler en az 2 hafta süreyle tüketilmemelidir.

gibi önlemler alınabilir.

✓ Yüksek oranda şeker içeren ve lif oranı az olan paketlenmiş gıdalara ara vermek makat kaşıntısının geçmesi açısından oldukça önemlidir. Örneğin kola içerdiği yüksek oranda şeker ve asit nedeniyle özellikle ishal durumlarında artırıcı bir etki gösterip o bölgenin tahriş olmasını hızlandırmaktadır.

✓ Portakal, greyfurt ve domates yenmemelidir. Acılı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalı, içki ve alkol kullanımından da kaçınılmalıdır.

Makat Kaşıntısı Evde Nasıl Geçer Ya Da Önlenir?

Bazı araştırmalarda, kapsaisin içeren kremlerin kaşıntıda yan etkisi az olan bir uygulama olduğu ifade edilmiştir. Sabah ve akşam olmak üzere fındık büyüklüğünü geçmeyecek büyüklükte losyonlar eczaneye ya da bir uzmana danışarak o bölgeye uygulanabilir.

Hemoroid için kullanılan kremlerden faydalanabilirsiniz. Eğer kimyasal ürünler kullanmak istemiyorsanız evde hazırlayabileceğiniz kestane kremleri ve aloe vera jellerini o bölgeye sürebilirsiniz.

✓ Çok sıkı kıyafetler giymeyi bırakın. Bol ve pamuklu olan kaliteli giysiler giymeye özen gösterin.

✓ Renkli ve boyalı külotlar yerine sadece beyaz külotlar giyin. Bunlar dışında şu kurallara da dikkat etmeniz tedaviyi kolaylaştırabilir:

 1. Hijyene dikkat etmeli ve temizleme esnasında anüsün tahriş olmasına neden olabilecek temizleme şekillerinden kaçınmalıdır. Tuvalet kağıdını kullanırken çok sert silme işleminden kaçınmalıdır. Dışkı kalıntıları tuvalet kağıdı ile yavaş ve yumuşak bir şekilde silindikten sonra bol su ile yıkanabilir.
 2. Bebeler için kullanılan temizleme mendilleri ya da nemli bezlerden yararlanılabilir. Daha sonra tuvalet kağıdı ile o bölge tekrar soft bir şekilde kurulanabilir. Genel kural tahriş edici hareketlerden kaçınmak olmalıdır.
 3. Basur problemi varsa bunun tedavisi için hemen doktora gitmelisiniz ve bu durumdan kurtulmak için gereken tedaviyi düzgün bir şekilde uygulamanız gerekir. Basur kaşıntısına ne iyi gelir öğrenmek için ayrıca basura ne iyi gelir başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.
 4. Stres bu durumda çok fazla etkili olmasa da stresten kurtulmanın yolları nelerdir ve stresle nasıl mücadele edilmelidir bilmeniz çok önemlidir.
 5. Pamuklu ve sıkı olmayan iç çamaşırı giymek ve özetle kaliteli tuvalet kağıdı kullanmak gerekir.
 6. Banyo yaparken ya da duş alırken kullandığınız ürünler de makatta kaşıntı yapabilir. Bu nedenle kullandığınız ürünlerin kalitesinden emin olmanız gerekir.
 7. Geçici olarak anüste kaşıntı meydana geldi ise doktorunuzun önereceği krem türü ilaçları uygulayabilirsiniz. Ancak bunların uzun süreli kullanımları da bazı yan etkilere neden olabilir. Bunun için kullanırken mutlaka doktorunuza danışınız.
 8. Makat kaşıntısına neden olan yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Bunlar kafein, çikolata, bira, fındık, süt ürünleri ve baharatlı yiyecekler olarak sıralanabilir.
 9. Parazit nedeniyle bir kaşıntı olduğu tespit edildi ise “Kıl kurdu nasıl düşürülür?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!