Makatta Kaşıntı Nasıl Geçer? | Makat kaşıntısı için 10 Pratik Çözüm

Dayanılmaz makat kaşıntısı probleminiz varsa makatta kaşıntı ya da anüste kaşıntı hakkındaki bu makaleyi dikkatli bir şekilde okuyarak makatta kaşıntı nasıl geçer sorunuza en bilimsel cevapları bulabilirsiniz. Makat kaşıntısına ne iyi gelir öğrenmek isteyenlere özel bir araştırma yaptık. İşte ayrıntılar:

Makatta Kaşıntı

makatta kaşıntı

makat kaşıntısı

Yaşama konforunu oldukça olumsuz yönde etkileyen o inatçı kaşıntılardan kurtulmak mı istiyorsunuz? Olur, olmaz her yerde makat bölgenizdeki o kaşıntılar canınıza tak mı etti?

Eliniz sürekli oraya mı gidiyor? Gece yatmadan önce kaşıntılar iyice artıyor mu? Çalışırken çok mu deli eden bu kaşıntılar ile mi uğraşmak zorunda kalıyorsunuz? Bu durum sizi yeterince rahatsız mı ediyor?

Merak etmeyin. Bu yazıda sizlere anüs çevresindeki kaşıntılar rehberi sunmaya karar verdik. Bu rehberde anüste kaşıntı ile ilgili tüm merak edilen soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Bu yazıyı okumadan önce kıl kurdu rehberimizden yararlanabilirsiniz.

Makatta kaşıntı nedir?

Bilimsel ifadesiyle pruritis ani olarak bilinen anüs kaşıntısı yaşama konforunu oldukça olumsuz etkileyen bir durumdur. Makatta kaşıntı makat ya da anüs çevresinde özellikle dışkının atılırken anüs çevresini tahriş etmesi ile ortaya çıkan kaşıntılardır ve hemoroid, anal fissür, kıl kurdu, besinler, ilaçlar gibi farklı faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir (1).

Anüs kaşıntısı maalesef çok sık görülen bir durumdur. Hastalık diyebilmek için nedeninin ne olduğunun bilinmesi gerekir. Peki, makat kaşıntısının nedenleri nelerdir? Öncelikle bu nedenlere bir göz atalım.

Makat kaşıntısının nedenleri

Makat kaşıntısına bazen bir hastalık bazen sizin davranışlarınız bazen de yediğimiz gıdalar neden olabilir; ancak makat kaşıntısının en çok bilinen nedenleri arasında hijyene yani temizliğe dikkat edilmemesi ilk sıralarda yer alır.

Özellikle dışkılama yapıldıktan sonra o bölgenin iyi bir şekilde temizlenmemesi, orada bakterilerin ve mikropların çoğalmasını sağlar. Bazen de mikrop olmadığı halde o bölgenin kurallara uygun olmayan şekilde temizlenmeye çalışılması da anüste kaşıntının nedeni olabilir.

Bu hijyen olayını abartmamak gerekir yani o bölge çok hijyenik olsun diye tahriş edecek şekilde silmekten uzak durmak gerekir. Yine anüs kaşıntısının nedenleri arasında kişinin başka hastalıkları da gösterilebilir. Örneğin sedef ve egzama gibi cilt hastalıkları ile şeker yada guatr gibi hastalıklar da anüs kaşıntısına neden olabilir. Ayrıca makatta kaşıntı genellikle bağırsaklarda parazit vardır algısı oluşturabilir. Böyle bir olasılık söz konusu olsa da kaşıntının nedeni bağırsak kurdu dışında başka bir neden de olabilir. Bunlar anal fissür, basur ve o bölgedeki yırtıklar olarak sıralanabilir.

Yine anüs kaşıntısı yediğimiz yiyeceklere bağlı olarak da gelişebilir; örneğin çok acılı yemekler yemek, aç karnına süt içmek, aşırı narenciye tüketmek anüste kaşıntıya sebep olabilir. Nedenleri iyi analiz etmek gerekir. Örneğin makatta kaşıntı kronik bir hale gelmişse yani sürekli meydana geliyorsa bu durumda bağırsak parazitinden şüphelenilebilir. Ancak geçici ise birkaç gün içinde kaybolan bir kaşıntı ise bu durumda bağırsak paraziti olabilir de olmayabilir de.

Yani varsayımlar üzerinden konuşmak yerine böyle bir durumla karşılaştığınızda hemen bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanızda büyük yarar vardır. Böylece uygun bir tedavi uygulanabilir. Yani kaşıntı kalıcı ise durumu doktorunuzla konuşmanız gerekir.

 1. Kişisel bakım alışkanlıklar: Kullanılan bazı ürünler o bölgedeki cildi tahriş edebilir. Bunlar çok az yıkama, çok fazla yıkama, tuvalet kağıdı ve ıslak mendil kullanma olarak sıralanabilir.
 2. Enfeksiyonlar: Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kıl kurdu, parazit ve mantarlar bu grupta yer alır.
 3. Cilt hastalıkları: Sedef, dermatit gibi hastalıkları içerir.
 4. Diğer tıbbi durumlar: Kronik ishal, diyabet, basur, anal tümör ve diğer tüm vücudu etkileyen hastalıklar bu kategoridedir.

Kaşıntının nedenleri arasında yer alan ve genellikle gözardı edilen bir durumda strestir. Stres basura neden olabilir bu da hem ağrı hem de kaşıntı demektir. Kaşıntının nedenlerini bu kadar ayrıntılı yazmak istememizin nedeni bu nedenleri bildiğinizde onları ortadan kaldırmak için önlemler alabilmenizi sağlamaktır. Peki ama makat kaşıntısından kurtulmak için ne yapmak gerekir?

Makat kaşıntısı tedavisi

Makat kaşıntısında tedavi tabii ki bu durumu ortaya çıkan nedenlere bağlı olarak değişir. Bunun için kendiniz bir tedavi uygulamak yerine öncelikle doktora gitmeli ve bu durumun altında yatan temel nedenin ciddi bir rahatsızlık olup olmadığı teşhis edilmelidir.

Eğer kaşıntılar geceleri artıyorsa doktor size antihistaminik ilaçlar yazabilir. Bunun dışında evde uygulanabilecek bazı önlemler vardır.

 1. Kaşınan yere vazelin veya vazelin sürmek.
 2. Duş alırken o bölgeyi su ve yumuşak bir bez ile temizleme.
 3. Dışkı yapımından ve banyodan sonra anal bölgenin iyice kurutulması.
 4. Parfüm veya boya içermeyen banyo ürünlerini kullanmaktan kaçınmak gerekir, çünkü bu ürünler alerjik reaksiyonlara ve tahrişlere neden olabilir.
 5. Sert boyalar içermeyen tuvalet kağıdı kullanmak.
 6. Çok sıkı olmayan ve pamuklu iç çamaşırı giymek.
 7. Anal bölgede kalan dışkı artıklarını önlemek için su ile nemlendirilmiş ya da ıslak mendil ya da tuvalet kağıdı ile silmek.

gibi önlemler alınabilir.

Bunlar dışında bazı besinlerden de uzak durmak. Bunlar yüksek oranda şeker içeren ve lif oranı az olan gıdalar ya da başka bir ifade ile paketlenmiş gıdalar olarak sıralanabilir. Örneğin kola içerdiği yüksek oranda şeker ve asit nedeniyle içilmemelidir.

Bunun dışında portakal, greyfurt ve domates de makat kaşıntısına neden olabilir. Acılı yiyeceklerden uzak durmak gerektiğini bizce söylemeye bile gerek görmüyoruz. İçki ve alkol kullanımından da kaçınılmalıdır. Bunlar zaten makat kaşıntısı yapmasa bile sağlık açısından diğer zararları göz önüne alındığında uzak durulması gereken zararlı maddelerdir.

Makatta kaşıntı nasıl geçer ya da önlenir?

 1. Hijyene dikkat etmeli ve temizleme esnasında anüsün tahriş olmasına neden olabilecek temizleme şekillerinden kaçınmak gerekir. Tuvalet kağıdını kullanırken çok sert silme işleminden kaçınmalıdır. Dışkı kalıntıları tuvalet kağıdı ile yavaş ve yumuşak bir şekilde silindikten sonra bol su ile yıkama yapılabilir. Bebeler için kullanılan temizleme mendilleri ya da nemli bezlerden yararlanılabilir. Daha sonra tuvalet kağıdı ile o bölge tekrar soft bir şekilde kurulanabilir. Genel kural tahriş edici hareketlerden kaçınmak olmalıdır.
 2. Basur problemi varsa bunun tedavisi için hemen doktora gitmelisiniz ve bu durumdan kurtulmak için gereken tedaviyi düzgün bir şekilde uygulamanız gerekir. Bu konuda daha fazla bilgi almak için basura ne iyi gelir başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.
 3. Bazı sindirim bozuklukları da bu duruma neden olabilir. Bu nedenle mide yanması gibi sorunlardan kurtulmak gerekecektir. Bunun hakkında mide yanmasına ne iyi gelir başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.
 4. Stres bu durumda çok fazla etkili olmasa da stresten kurtulmanın yolları nelerdir ve stresle nasıl mücadele edilmelidir bilmeniz çok önemlidir.
 5. Pamuklu ve sıkı olmayan iç çamaşırı giymek ve özetle kaliteli tuvalet kağıdı kullanmak gerekir.
 6. Banyo yaparken ya da duş alırken kullandığınız ürünler de makatta kaşıntı yapabilir. Bu nedenle kullandığınız ürünlerin kalitesinden emin olmanız gerekir.
 7. Geçici olarak anüste kaşıntı meydana geldi ise doktorunuzun önereceği krem türü ilaçları uygulayabilirsiniz. Ancak bunların uzun süreli kullanımları da bazı yan etkilere neden olabilir. Bunun için kullanırken mutlaka doktorunuza danışınız.
 8. Makat kaşıntısına neden olan yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Bunlar kafein, çikolata, bira, fındık, süt ürünleri ve baharatlı yiyecekler olarak sıralanabilir.
 9. Parazit nedeniyle bir kaşıntı olduğu tespit edildi ise “Kıl kurdu nasıl dökülür?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu makalede yani makatta kaşıntı rehberindeki makatta kaşıntı nasıl geçer ve anüste kaşıntı nasıl geçer gibi konu ve soruların üzerine odaklandık. Umarım bu problem ile hiç karşılaşmaz ve bu yazıyı okumak zorunda kalmazsınız.

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!