Şınav (Push Up) nasıl çekilir?

Alt göğüs kaslarının geliştirilmesinde şınavın  rolü önemlidir. Hatta “5 günlük göğüs kası geliştirme hareketleri” başlıklı yazımızda alt göğüs kasları hareketleri arasında Push Up yani şınav hareketi de dördünü hareket olarak sunulmuştu. Şimdi bu yazıda şınavı nasıl düzgün olarak çekebilirsiniz sorusu üzerine odaklanacağız.

Şınav Hareketi (Push Up)

Vücudu kollarımızı kullanmak suretiyle kaldırıp yere yaklaştırma hareketine şınav denir. Şınav çekmek için kollar vе ayak uçları üzerinde durarak ve yüz üstü yere uzanılarak yapılan bir egzersizdir.

İngilizcesi Push Up olan şınav doğru yapıldığı takdirde çok etkili olabilir.  Özellikle göğüs kaslarını geliştirmek için sıklıkla uygulanan ancak göğüs kası geliştirme yanında arka kol kaslarını ve ön omuz kollarını da çalıştıran hareket push up yani şınav hareketidir.

Vücut geliştirme ile profesyonel olarak ilgilenen sporcular şınav hareketine en verimli hareket gözüyle bakarlar. Nedeni ise hem hiçbir alet ve maliyet gerektirmemesi hem de buna rağmen birkaç kas grubunu aynı çalıştırabilmesi ve hedeflenene daha kısa sürede ulaştırabilmesidir.

Şınav hareketi genel olarak vücudu çalıştırması ve dengede tutabilmesi açısından tüm kaslarını harekete geçiren önemli hareketlerden biridir. Bu makalede tüm Dünya’da göğüs kaslarını geliştirmede en iyi hareket olarak seçilen Push Up nam-ı diğer şınav hareketi nasıl daha etkili bir şekilde uygulanır konusuna değineceğiz. Hareketin adımlarına geçmeden önce sizin için hazırladığımız şınav nasıl çekilir animasyonunu seyretmenizi öneririz.

Push Up şınav hareketi

Push Up Şınav Nasıl Çekilir?

Öncelikle vücudunuzun dümdüz olması gerektiğini, yani yandan bakıldığında eğik bir kaşık ya da yollara yapılan tümsekler gibi durmamanız gerektiğini hatırlatarak başlayalım. Yani duvara az eğimli olarak bir merdiven gibi durmalısınız hareket süresince.

Push Up Şınav Hareketi adımları:

Zemin yüzüstü uzanın ve ellerinizi omuz genişliğinden ya da 36 cm genişliğinde açın. Elinizin parmaklarını birleşik tutmayın ancak çok da açmayın. Nefes alırken göğsünüz neredeyse zemine temas edene kendinizi aşağı doğru hareket ettirin. Şimdi nefes verin ve göğsünüzü sıkarken başlangıç pozisyonuna doğru vücudunuzun üst kısmını yukarı doğru hareket ettirin. Kasılı pozisyonda kısa bir duraklamadan sonra, tekrar sanki yeri öpmeye çalışır gibi aşağı doğru hareket edin.

Şınav Hangi Kasları Çalıştırır?

Push up hareketi neredeyse vücudunuzun bütün kas grupları çalışır. Çünkü şınav hareketi dik duruş ile sırt kaslarını, dengede durmaya çalışma ile bacak kasları, kol kasları, omuz kasları, sırt kaslarını harekete geçirir. Ancak şunu belirtmek lazımdır ki bu kas grupları arasında şınav hareketinin en etkili olduğu kas grubu göğüs kaslarıdır. Göğüs kaslarından ise en çok orta göğüs kaslarının gelişmesini tetikleyen bir harekettir.

Şınav hareketi başlı başına bir hareket olarak uygulanabileceği gibi iki egzersiz arasındaki geçiş süresi içinde de yapılabilir. Örneğin alt göğüs kası hareketleri yapacaksanız push up hareketini ikinci bir ısınma hareketi ya da vücudu büyük egzersize alıştırma evresi olarak kullanılabilir.

Şınav çekmenin faydaları

Şınav hareketini sadece sağlıklı yaşam için önerilen bir spor olarak görmemek lazım. Şınav hareketi sağlıklı beslenme önerileri ile birlikte uygulandığında çok etkili sonuçlar ortaya çıkarabilir. Şınav hareketinin  vücuda birçok faydası vardır. Bunlar:

 • Göğüs kaslarını çalıştırır.
 • Sırt kaslarını çalıştırır.
 • Omuz kaslarının ön kısmını çalıştırır.
 • Arka kol kasını çalıştırır.
 • Vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Testosteron salgısını artırır. Bu nedenle egzersizler arasında da uygulanması diğer egzersizlerin daha verşmli olmasını sağlar.
 • Kilo verme diyeti ile uygulanırsa kilo vermeye yardımcı olur ve fit bir görünüm oluşturmak için yapılabilecek en iyi hareketlerden biridir.
 • Vücut geliştirmek isteyenler ise vücut geliştirme beslenme programı ile birlikte uygularlarsa özellikle tüm göğüs kaslarının yanı sıra özelikle alt göğüs kaslarının gelişimini tetikler.

Bu makalemizde özellikle alt göğüs kası geliştirme hareketleri arasında önemli bir rolü olan Push UpŞınav hareketi hakkında bilgiler verdik. Bu kapsamda şınav hareketi nasıl çekilir animasyonla anlatmaya çalıştık. Ayrıca şınav çekmenin faydaları nelerdir sorunun cevabını verdik. Sağlıklı günler.

Yorum

 1. blank agah Nisan 23, 2015
 2. blank sorguladestek_12 Nisan 23, 2015
 3. blank Alpaslan Nisan 23, 2015
 4. blank yasmin_02 Nisan 24, 2015
 5. blank okuruz_01 Nisan 24, 2015
 6. blank Sansyorumu Nisan 28, 2015
 7. blank buziy Nisan 28, 2015
 8. blank harun bey Mayıs 25, 2015
 9. blank Gül Mayıs 27, 2015
 10. blank Royal Kasım 10, 2015
 11. blank Royal Kasım 10, 2015

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!