Bosu topu ile vücut geliştirme egzersizleri

Bosu topu ile vücut geliştirme egzersizleri: Bir önceki yazımızda bosu topu egzersizleri hakkında bilgi vermiş ve bosu topu ile vücut geliştirilebileceğine kısaca değinmiştik.

Bu yazıda ise bosu topu ile vücut geliştirme egzersizleri ve bosu topu ile 5 günlük vücut geliştirme programı hakkında önemli bilgiler öğreneceksiniz.

Üzülerek söylüyoruz ki birçok kayakta geçen bosu topu hipertrofi açısından zayıftır görüşü gerçeği yansıtmamaktadır. Yani bosu topu ile kas geliştirmek mümkün değildir anlayışı doğru değildir. Bu tamamen sizin uyguladığınız vücut geliştirme programı ve vücut geliştirme beslenme programı ile ilgilidir.

Bosu topu ile en iyi hareketleri yapsanız bile beslenme düzeniniz kötüyse evet bosu topu ile vücut geliştirmek mümkün değildir. Ya da beslenme düzeniniz kurallara uygun ve gerektiği gibi ise ancak bosu topu ile yanlış ve etkisi olmayan hareketleri uygularsanız yine sonuç hüsrandır yani kas geliştiremezseniz.

Aşağıda sunulan bosu ball vücut geliştirme egzersizleri kaliteli beslenme kurallarına göre hazırlanmış bir diyet listesi ile kas yapımı açısından çok faydalı olabilir.

1. Bosu topu ile dumbell chest press 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Endurance Hour (@endurancehour)’in paylaştığı bir gönderi ()

Bu hareket özellikle Decline Dumbbell Bench Press Hareketi ile aynı etkilere sahiptir diyebiliriz. Yani bosu topu ile dumbell chest press hareketi özellikle alt göğüs kaslarının gelişimini tetikler.  Tabi ki vücut geliştirme sehpası kullanılarak yapılan decline dumbell bench press hareketine göre bu hareket daha avantajlıdır.

Vücut geliştirme sehpasında yapılan harekette karın kaslarınızın gelişmesi daha zor ancak bosu topu ile yapılan bu egzersizde karın kaslarınız siz isteseniz de istemeseniz de kasılıyor ve gelişimi tetiklenmiş oluyor. Ayrıca bu hareket bosu topundaki pozisyonunuzu değiştirmek suretiyle farklı şekillerde de gerçekleştirilebilir.

Vücut geliştirme sehpasına göre daha esnek olması da sakatlık riskini de azaltıyor. Özetle bu hareket sağlıklı beslenme önerileri doğrultusunda hazırlanmış bir vücut geliştirme beslenme programı ile düzenli bir şekilde uygulandığında öncelikle göğüs kaslarınızı ve bunun yanında etkileri açısından sırasıyla karın kasları, kol kasları ve bacak kaslarının da gelişimini destekler.

 2. Bosu topu ile ileri hamle hareketi

Bosu topu ile bacak kaslarınızı geliştirebileceğiniz hareketlerden en iyisi  bosu topu ile ileri hamle hareketidir. Bu hareket özellikle üst bacak kaslarınızın gelişmesini sağlar.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

muminfitness 🦍 (@muminfitness)’in paylaştığı bir gönderi ()

 3. Bosu topu ile tek bacak şınav hareketi

Eğer amacınız bütünleşik bir programla tüm vücudu geliştirmek ve dayanıklılığınızı artırmaksa bosu topu ile tek bacak şınav egzersizini etkili bir vücut geliştirme beslenme programı ile uygulayabilirsiniz. Bu hareket özellikle göğüs kaslarını, arka kol kaslarını, karın kaslarını ve alt bacak kaslarının gelişimini destekler. Bu hareketi düzenli olarak haftada 3 kez birer günlük dinlenme aralıklarıyla 4*10 tekrar şeklinde uyguladığınızda göğüs kaslarınız ve arka kol kaslarınızda gözle görülür bir değişim yaratabilirsiniz. Bu harekete yeni başladıysanız vücudunuza 2 haftalık bir alışma dönemi aralığı tanımanız bu hareketi yapmanız ve etkili olması açısından yararlı olacaktır. Bosu topu ile ilgili verilen diğer hareketleri bu hareketlerle birlikte uygulamanız özellikle burada verilen sıraya göre uygulanırsa çok daha faydalı olacaktır.

Bosu topu ile beş günlük vücut geliştirme programı

Bosu topu ile vücut geliştirmek için en etkili program her gün ayrı sıralarda olmak üzere bu hareketleri uygulamaktır.

1. gün: Göğüs günü

Lütfen her gün bosu topu egzersizi hareket sırasını aşağıdaki gibi uygulayınız. Belirtilen tekrar sayısını da vücut geliştirme program seviyenize göre kendiniz karar verebilirsiniz.
Bosu topu ile dumbell chest press= 4*12
Bosu topu ile ileri hamle hareketi=3*10
Bosu topu ile tek bacak şınav hareketi=4*10

2. gün: Dinlenme günü

3. gün: Bacak günü

Lütfen her gün bosu topu egzersizi hareket sırasını aşağıdaki gibi uygulayınız. Belirtilen tekrar sayısını da vücut geliştirme program seviyenize göre kendiniz karar verebilirsiniz.
Bosu topu ile ileri hamle hareketi=4*12
Bosu topu ile dumbell chest press= 3*10
Bosu topu ile tek bacak şınav hareketi=3*10

4. gün: Dinlenme günü

5. gün: Bütünleşik program ve tüm vücut

Lütfen her gün bosu topu egzersizi hareket sırasını aşağıdaki gibi uygulayınız. Belirtilen tekrar sayısını da vücut geliştirme program seviyenize göre kendiniz karar verebilirsiniz.
Bosu topu ile tek bacak şınav hareketi=4*12
Bosu topu ile ileri hamle hareketi=3*10
Bosu topu ile dumbell chest press= 3*10
Bu programın etkisini artırmak için ayrıca bosu topu tek kol şınav hareketini de programınıza ekleyebilirsiniz. Ayrıca sırt çantasına içerisine koyacağınız dambıllar ile tüm hareketlerin kas gelişimine etkisi artırılabilir. Çantaya konulan dambıl ağırlıklarının 10 kilogramı geçmemesine dikkat edin.
Bu makalede bosu topu ile vücut geliştirme egzersizleri hakkında bir rehber sunmaya çalıştık. Vücut geliştirmede bosu topu kullanımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklamaya çalıştık. Ayrıca bosu topu ile 5 günlük vücut geliştirme programı hazırladık. Faydalanmanız dileğiyle…

Sağlıklı günler.

Yorum

  1. blank ben omer Nisan 28, 2015
  2. blank yasmin_02 Nisan 28, 2015
  3. blank abdullah Mayıs 7, 2015

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!