Kilo Aldıran Yiyecekler Ve Hızlı Kilo Alma Diyeti

Kilo aldıran yiyecekler: Makalemizde “Aşırı zayıfım kilo almak istiyorum.” diyenlerin kısa sürede sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo almasını sağlayacak olan en çok kilo aldıran yiyecekler ile aşırı kilolu olanlarda fazla kilo yapan besinler, içecekler, kuru yemişler, meyveler ve sebzeler hakkında ayrıntılı bir değerlendirme ve örnek bir hızlı kilo alma diyeti bulacaksınız.

Çay şekeri, kola, hazır meyve suları, unlu tatlılar, kurabiyeler, hamur işleri gibi aşırı şekerli gıdalar içeren besinler ile salam, sosis, sucuk, patates kızartması, cips gibi kötü yağları içeren besinler ve tüm fast food yiyecekler kalorileri yüksek olmalarına rağmen kalitesiz besin yani sağlıksız yiyecek grupları içerisindedir ve kilo aldıran abur cuburlar olarak adlandırılabilir.

Kilo almanızı sağlayacak olan abur cubur yiyecekler size kısa sürede kilo aldırsa da görünümünüz pek sağlıklı ve hoş olmayacaktır. Nedeni ise sayılan bu gıdaların özellikle göbek bölgesinde aşırı yağlanma yapmasıdır. Böylece orantısız bir görünüme sahip olursunuz.

Kilo aldıran yiyecekler

Kalitesiz ya da sağlıklı olmayan gıdalar kilo aldırabilirler. Bu noktada amacınız kilo almak mı yoksa sağlıklı kilo almak mı buna karar vermeniz gerekmektedir. Hiçbir diyetisyen hızlı kilo almanızı önermez. Bazıları bu amaçla kilo almak için karbonhidrat tozu gibi besin takviyeleri kullanabiliyor, bu konuda doktor kontrolü olmadan kullanmak çok zararlı olabilir.

Nasıl kilo alırım sorusunu sormanız bu konuda zaten bilginizin olmadığını ve sağlığınızı tehlikeye atabileceğiniz anlamına gelir. Hızlı kilo almanın yolları nelerdir yerine sağlıklı kilo alırım sorusunu araştırmanız daha mantıklı olacaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi eğer o besinleri tüketirseniz kilo alabilirsiniz ancak sağlıklı kilo almamış olursunuz. Vücut yağ oranınız artar ve kas oranı azalır.

Göbek bölgesindeki yağ oranı fazlalaşır ve bu durum şeker hastalığına, kansere ve hipoglisemiye ya da insülin yüksekliğine neden olur. Böylece sağlığınız günden güne daha da sağlıksız olur. En çok kilo aldıran yiyecekler nelerdir sorusunun cevabını vermeden önce bir kaç önemli kilo alma kuralından bahsetmeden olmaz.

Sağlıklı bir şekilde kilo almak isteyen birinin sağlıklı ya da kaliteli karbonhidrat içeren besinleri ve kaliteli protein içeren yiyecekleri beslenme programına eklemesi gerekir. Ayrıca sağlıklı yağlar dediğimiz yağları da belirli oranlarda tüketmek de yararlı olacaktır.

Kilo almanın en önemli kuralı alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olmasıdır. Çünkü fazla enerji depolanarak size kilo olarak geri döner. Kilo almak istiyorum diyen birinin karbonhidratlara ağırlık vermeden kilo alması beklenemez.
Peki, ama sağlıklı kilo aldıran yiyecekler nelerdir, kilo alma yolları nelerdir, kilo almak için diyet öneriniz var mı ya da kilo alma yöntemleri nelerdir gibi bu soruların cevaplarını aşağıda özetlemeye çalıştık.

Kilo almak için ne yemeliyim?

kilo aldıran besinler

Kilo aldıran yiyecekler

Meyve yerine evde hazırlanmış meyve suları, kırmızı et, balık, tavuk, ton balığı, kepekli makarna, pirinç, patates, tereyağı, süt ve peynir, fıstık, badem, fındık ve ceviz, kuru meyveler (kayısı, incir, erik, üzüm kuruları), çikolata, hamburger, pizza, patates kızartmaları ve cipsler, havuç, patates, bezelye, şeker pancarı, mantarlı yemekler hızlı kilo aldıran besinler sınıfına girer. Bunlardan sağlıksız olanlarını tercih etmemeniz gerekir.

Sağlıklı kilo aldıran yiyecekler

Sağlıklı bir şekilde kilo almayı hedefliyorsanız pirinç yerine bulgur, fast food gıdalar yerine daha sağlıklı lahmacun ve döner gibi yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Kola ya da hazır meyve suları aşırı şeker ve kaloriden ibarettir.

Gazlı içecekler size fazladan enerji veriyormuş gibi gözükse de hormon dengesini bozarak uzun vadede geri dönülmez sağlık problemlerine neden olurlar. O nedenle gazlı içecek değil de ayran ve kefir gibi içecekleri tercih etmeniz size hem sağlıklı karbonhidrat hem de protein kazandırır. Ayrıca kalsiyum ihtiyacınızın da önemli bir kısmını bu içeceklerle karşılarsınız.

En çok kilo aldıran besinler, en çok karbonhidrat içeren besinler olsa da bunların sağlıklı bir beslenme programı çerçevesinde tüketilmesi gerekir. Bu bağlamda aşağıdaki seçimlerle amacınıza kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Kahvaltıda 100 gramında 57 gram karbonhidrat ve yaklaşık 11 gram içeren organik yulaf ve süt karışımı tüketebilirsiniz. Yulaf 45-50 gram, süt ise yaklaşık 200 ml kadar yeterlidir.

Yulaf, % 57 sağlıklı karbonhidrat ve % 11 protein içermesinin yanı sıra 50 gram kadarı günlük lif ihtiyacının dörtte birini karşılar. Ayrıca önemli miktarda mineral içerir. 4 yemek kaşığı yulaf ezmesinde 25 gram karbonhidrat, 5 gram protein, 2 gram lif, 2,5 gram yağ, 20 miligram kalsiyum ve 1,8 miligram demir içerir.

Kahvaltıdan hemen sonra demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve demir kaynağı ve 100 gramında 90 gram karbonhidrat içeren 1 çorba kaşığı keçiboynuzu pekmezi ile 40 kcal ek kalori kazanabilirsiniz. Ancak kazandırdığı kaloriden daha çok kazandırdığı mineraller ve bağışıklığı güçlendiren etkileri daha önemlidir. Soğuk algınlıklarına karşı iyi bir gıda maddesi olan keçiboynuzu ile kendinizi daha güçlü hissedersiniz.

Kilo almak için et yemek şart mıdır? Kırmızı et, karbonhidrat içermese de 100 gramında 21 gram protein bulundurur. Sağlıklı kilo almak isteyenler haftada 2 ya da 3 kez kırmızı et tüketebilirler. Ancak kırmızı et alacak maddi durumunuz yoksa hindi eti ya da et yemeden protein ihtiyacını karşılayabilecek mercimek, kuru yemişler, nohut, kuru fasulye, kaşar peyniri, lor peyniri gibi gıdalara yönelebilirsiniz.

Sağlıksız en çok kilo aldıran içecekler ve yiyecekler: Gazlı içecekler (kola, meyveli soda), hazır meyve suları, patates kızartması, hamburger, paketli gıdalar, cips, patlamış mısır türleri, sosisli ekmekler olarak sıralanabilir.

En çok kilo aldıran meyveler: İçerdikleri yüksek orandaki karbonhidrat ile muz, kuru incir, kuru erik, kuru kayısı, avokado, Hindistan cevizi, ananas ve portakal en çok kilo aldıran meyveler olarak bilinir.

Kilo aldıran yemekler ise, soslu makarna, pirinç pilavı, kuru fasulye ve pilav kardeşliği, bulgur pilavı, nohut ve pilav, İskender döner, döner, kebap ve lahmacun şeklinde kabul edilir. Ancak bunların tek porsiyonları değil de 1 porsiyondan fazlası kilo aldırır.

Sağlıklı kilo aldıran yiyecekler listesi

 1. Yulaf: Sabahları 45-50 gram kadar sütle birlikte yenebilir.
 2. Kırmızı et: Protein ve demir doludur. Haftada 2 kez suda haşlaması tercih edilebilir.
 3. Doğal fıstık ezmesi: Özellikle tam buğday ekmeği ile birlikte sağlıklı yağ ve protein içerir.
 4. Keçiboynuzu pekmezi: Kahvaltı sonrası 1 çorba kaşığı yenebilir.
 5. Fındık ezmesi: Kahvaltıda 1 çorba kaşığı kadar yenebilir.
 6. Tam yağlı süt: Yağ, A ve D vitamini içerir.
 7. Tropikal meyveler: Özellikle kuruları vitamin ve karbonhidrat sağlar.
 8. Avokado: 140 kalori içeren bir avokado, E ve B vitaminler ile folik asit içerir.
 9. Doğal müsli: Fındık, Hindistan cevizi, yulaf ve meyve kuruları ile enerji verir.
 10. Tam buğday ekmeği: Mineral, vitamin, karbonhidrat, lif ve belirli oranda protein içerir.
 11. Sebze yağları: Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, fıstık yağı gibi sağlıklı yağları içerir ve enerji doludur.
 12. Fındık: Sağlıklı yağ, sağlıklı karbonhidrat ve bitkisel protein kaynağıdır.
 13. Peynir: Protein oranı yüksek peynirler yumurta ile birlikte protein bombardımanı yapar.
 14. Siyez bulguru: 100 gram siyez bulguru ile 64 gram karbonhidrat ve 9 gram protein kazanabilirsiniz.
 15. Patates: Yüksek protein, karbonhidrat, lif ve C vitamini kaynağıdır.

En Hızlı Kilo Aldırıcı İçecek

Ayrıntılarını bir sonraki bölümde verdiğim hızlı kilo alma diyeti kapsamında uygulanabilecek en hızlı kilo aldırıcı yöntem şu şekilde uygulanıyor:

 • Öğün sayısını 4 ve daha üzerine çıkarmak
 • Ünlü sporcuların yaptığı gibi gece 1 ile 3 arasında ara bir öğün yapmak
 • Büyüme hormonu düzeylerini artırmak için ağırlık çalışması yapmak
 • Kan şekeri düzeylerini en hızlı kilo aldırıcı takviye ya da içecek ile artırmak yoluyla vücudu anabolik hale getirmek

En hızlı kilo aldırıcı Weider Mega Mass takviyesidir. Ancak diyetisyeninize danışmadan kullanmayınız.


Sağlıklı ve hızlı kilo almak için diyet listesi

Öncelikle aşağıda verilen diyet listesi kilo almak için örnek bir program olup herkes için uygun olmayabilir. Bu beslenme programında en çok kilo aldıran besinlere ve proteinli gıdalara yer verilmiştir. Sağlıklı bir bireyin ancak diyetisyen onayı ile uygulayabileceği diyet listesinin ayrıntıları aşağıda açıklanmıştır.

18 yaşında 65 kg ve 183 boyunda hareketsiz bir erkek yaklaşık 2000 kcal enerjiye ihtiyaç duyar. Hafif egzersizler yapıyorsa 2300 kcal, orta derecede hareketli ise 2650 kcal, haftada 5 gün kadar spor yapıyorsa günlük 3000 kcal enerji alması gerekir.

Aynı boy ve kiloda ancak hafif egzersiz yapan kadınlar ise günlük 2000 kcal enerji ihtiyacı duyarlar. Kilo almak isteyen erkek ya da kadın günlük ihtiyaçtan 500 kcal kadar daha fazla almalıdır ki bu amaca ulaşabilsinler. Bu bağlamda aşağıda yer alan sadece bilgi verme amaçlı diyet programı 18 yaşında orta derecede spor yapan 65 kg ve 170 cm ile 190 cm arasındaki kadın ve erkekler için uygundur. Ancak doktor onayı olmadan uygulamak doğru değildir. Sadece bilgi sahibi olmak için okuyabilirsiniz. Kilo almak için 3 günlük diyet listesi:

Birinci Gün:

Sabah: 40 gram yulaf ezmesi ve 1 bardak süt, 2 haşlanmış yumurta, 10 adet zeytin, 100 gram kaşar peyniri, 1 bardak papatya çayı, 1 çorba kaşığı fıstık ezmesi

Birinci Ara Öğün: 1 adet muz, 1 kase yoğurt

Öğle Yemeği: 1 kase mercimek çorbası, 2 dilim ekmek, 1 tabak bulgur pilavı, zeytinyağlı salata, 1 bardak ayran ya da kefir

İkinci Ara Öğün: 1 avuç fındık, 1 adet elma ya da 4 kuru kayısı

Akşam Yemeği: 1 kase mercimek çorbası, 1 tabak makarna, 100 gram hindi haşlama, bol zeytinyağlı salata, 1 kase yoğurt

Üçüncü Ara Öğün: 2 dilim kek, 10 adet çiğ badem ve 1 muz


İkinci Gün:

Sabah: 4 adet tereyağlı yumurta, 4 dilim ekmek, 10 adet zeytin, 100 gram lor peyniri ve 1 çorba zeytinyağı karışımı, 1 bardak yeşil çay, 1 çorba kaşığı keçiboynuzu pekmezi, 10 adet yaban mersini, yaz ise 1 adet domates

Birinci Ara Öğün: 5 adet kuru incir, 1 bardak süt, 2 adet çiğ ceviz

Öğle Yemeği: 1 kase yayla çorbası, 4 dilim tam buğday ekmeği, 1 tabak siyez bulguru pilavı, zeytinyağlı salata, 1 bardak ayran ya da kefir

İkinci Ara Öğün: 1 avuç çiğ badem, 1 adet muz ve 1 kase yoğurt

Akşam Yemeği: 1 kase yayla çorbası, 1 tabak mercimek haşlama, 100 gram köfte, bol zeytinyağlı salata, 1 bardak kefir

Üçüncü Ara Öğün: 1 bardak süt ve 2 çorba kaşığı bal


Üçüncü Gün:

Sabah: 3 adet suya kırılmış ve 5 dakika kadar pişirilmiş yumurta, 4 dilim tam buğday ekmeği, 5 adet zeytin, 50 gram lor peyniri, 1 bardak papatya çayı, 1 çorba kaşığı fındık pekmezi, 4 adet çiğ ceviz, yaz ise 1 adet salatalık ve 1 biber

Birinci Ara Öğün: 1 adet peynirli gözleme ve 1 bardak ayran

Öğle Yemeği: 1 kase sebze çorbası, 4 dilim kepek ekmeği, 2 tabak pirinç pilavı, 4 adet köfte ya da 100 gram hindi eti, zeytinyağlı salata, 1 bardak ayran ya da kefir

İkinci Ara Öğün: 20 adet çiğ badem, 1 bardak süt ve 1 muz

Akşam Yemeği: 1 kase sebze çorbası, 1 tabak kuru fasulye ya da yeşil fasulye, 4 adet tavuk budu, bol zeytinyağlı salata, 1 bardak kefir

Üçüncü Ara Öğün: 10 adet yaban mersini, 1 kivi ve 1 elma ve  50 gram kaşar peyniri

Kadınların enerji ihtiyacı daha az olduğu için üçüncü ara öğünün yapılmasına gerek yok. Eğer kilo aldıran besinler ile kısa sürede kilo almak istiyorsanız vücut geliştirmeye başlayabilirsiniz. Bu size daha çabuk kilo aldıracaktır ancak egzersiz öncesi 2 muz, egzersiz sonrasında ise 30 gram protein tozu ya da 100 gram herhangi bir et çeşidi tüketmeniz gerekebilir.

Yüzden kilo almak mümkün mü?

Çok zayıf insanlar için herhangi bir yiyecekle yüzden kilo almak maalesef mümkün değil. Örneğin 50 kilo ve 180 cm boyunda genç bir delikanlının yüzden kilo alması için öncelikle normal kilosuna erişmesi yani 80 kg olması gerekir. Bu olmadan yüzden kilo alamaz.

Kilosu normal olan ancak yüzü zayıf duran biri ise normalden daha fazla kilolu olması gerekir ki bu da yüzü güzelleştirirken vücudu çirkinleştirir. Onun için yüzden kilo almak istiyorsunuz hemen estetik cerrahla görüşerek yüz bölgenize yağ enjeksiyonu yaptırarak dolgun bir yüze sahip olabilirsiniz.

En çok kilo aldıran içecekler

Sağlıksız bir şekilde yağlanmanıza neden olan ve kısa sürede kilo almanıza neden olan kilo aldıran içecekler gazlı içeceklerdir. Ancak hem protein hem de sağlıklı karbonhidrat içeren en etkili içecekler ise özellikle kefir ve süttür. Bunlara alternatif olarak

 • Proteinli süt
 • Milk shake
 • Taze sıkılmış portakal suyu

olarak sıralanabilir.

Bu makalede kilo aldıran yiyecekler ve kilo almak için diyet listesi ile ilgili etkili bir rehber sunmaya çalıştık.  En çok kilo aldıran yiyecekler, içecekler, meyveler, yemekler, proteinler bilindiği taktirde kilo almak isteyenler istedikleri kiloya kavuşabilirler, kilo vermek isteyenler de yine bu kilo aldıran besinler hakkında bilgi sahibi olup bu gıdalardan uzak durarak kısa sürede kilo verebilirler.


Bu yazıyı okuyanlar şu yazıları da okudu:

69 yorum

 1. emrah Nisan 8, 2015
 2. gül Mayıs 29, 2015
 3. nilüfer sipahi Mayıs 29, 2015
 4. aykut Haziran 7, 2015
 5. fidan Haziran 21, 2015
 6. fidan Haziran 21, 2015
 7. nilüfer sipahi Haziran 21, 2015
 8. deniz Haziran 21, 2015
 9. ezel Temmuz 7, 2015
 10. nilüfer sipahi Temmuz 7, 2015
 11. fahrettin Temmuz 7, 2015
 12. emrecandamar Temmuz 7, 2015
 13. meltem Temmuz 7, 2015
 14. ufuk Temmuz 20, 2015
 15. cevat Temmuz 22, 2015
 16. galip Temmuz 23, 2015
 17. defne Temmuz 23, 2015
 18. nilüfer sipahi Temmuz 23, 2015
 19. Vidyo Temmuz 27, 2015
 20. nilüfer sipahi Temmuz 27, 2015
 21. joker Temmuz 28, 2015
 22. hanife Temmuz 31, 2015
 23. Pingback: faik Ağustos 7, 2015
 24. elif Ağustos 12, 2015
 25. elif Ağustos 12, 2015
 26. beyza Ağustos 15, 2015
 27. nilüfer sipahi Ağustos 15, 2015
 28. jale nur Eylül 22, 2015
 29. Yeşim Eylül 22, 2015
 30. nilüfer sipahi Eylül 22, 2015
 31. gizem Ekim 30, 2015
 32. nilüfer sipahi Ekim 31, 2015
 33. İrem Kasım 19, 2015
 34. nilüfer sipahi Kasım 19, 2015
 35. Zeycan Aralık 8, 2015
 36. nilüfer sipahi Aralık 9, 2015
 37. Burak çağlat Aralık 27, 2015
 38. Metin Ocak 15, 2016
 39. nilüfer sipahi Ocak 15, 2016
 40. muhammetertana Ocak 23, 2016
 41. Elif Ocak 24, 2016
 42. nilüfer sipahi Ocak 24, 2016
 43. Ahmet Şubat 14, 2016
 44. nilüfer sipahi Şubat 14, 2016
 45. Caner Mart 19, 2016
 46. nilüfer sipahi Mart 20, 2016
 47. Ebru Nisan 16, 2016
 48. nilüfer sipahi Nisan 17, 2016
 49. eda Nisan 22, 2016
 50. nilüfer sipahi Nisan 24, 2016
 51. Emin Haziran 3, 2016
 52. Esra Haziran 15, 2016
 53. nilüfer sipahi Haziran 15, 2016
 54. nilüfer sipahi Haziran 15, 2016
 55. TUANNA HALE Haziran 27, 2016
 56. nilüfer sipahi Temmuz 9, 2016
 57. Yaşar Temmuz 27, 2016
 58. nilüfer sipahi Ağustos 1, 2016
 59. Sena Ağustos 24, 2016
 60. nilüfer sipahi Ağustos 27, 2016
 61. Eylül Ekim 29, 2016
 62. Melek Kasım 5, 2016
 63. nilüfer sipahi Kasım 13, 2016
 64. nilüfer sipahi Kasım 13, 2016
 65. Zehra Mayıs 17, 2017
 66. nilüfer sipahi Haziran 5, 2017
 67. kübra Mayıs 15, 2019
 68. nilüfer sipahi Haziran 9, 2019
 69. Nuriye Ağustos 4, 2019
 70. nilüfer sipahi Ağustos 8, 2019

Yorum yaz