Kilo aldıran yiyecekler ve kilo almak için diyet listesi

Kilo aldıran yiyecekler: Makalemizde “Aşırı zayıfım kilo almak istiyorum.” diyenlerin kısa sürede sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo almasını sağlayacak olan en çok kilo aldıran yiyecekler ile aşırı kilolu olanlarda fazla kilo yapan besinler hakkında ayrıntılı bir değerlendirme bulacaksınız.

Çay şekeri, kola, hazır meyve suları, unlu tatlılar, kurabiyeler, hamur işleri gibi aşırı şekerli gıdalar içeren besinler ile salam, sosis, sucuk, patates kızartması, cips gibi kötü yağları içeren besinler ve tüm fast food yiyecekler kalorileri yüksek olmalarına rağmen kalitesiz besin yani sağlıksız yiyecek grupları içerisindedir ve kilo aldıran abur cuburlar olarak adlandırılabilir.

Kilo almanızı sağlayacak olan abur cubur yiyecekler size kısa sürede kilo aldırsa da görünümünüz pek sağlıklı ve hoş olmayacaktır. Nedeni ise sayılan bu gıdaların özellikle göbek bölgesinde aşırı yağlanma yapmasıdır. Böylece orantısız bir görünüme sahip olursunuz.

Kilo aldıran yiyecekler

Kalitesiz ya da sağlıklı olmayan gıdalar kilo aldırabilirler. Bu noktada amacınız kilo almak mı yoksa sağlıklı kilo almak mı buna karar vermeniz gerekmektedir. Hiçbir diyetisyen hızlı kilo almanızı önermez. Bazıları bu amaçla kilo almak için karbonhidrat tozu gibi besin takviyeleri kullanabiliyor, bu konuda doktor kontrolü olmadan kullanmak çok zararlı olabilir.

Nasıl kilo alırım” sorusunu sormanız bu konuda zaten bilginizin olmadığını ve sağlığınızı tehlikeye atabileceğiniz anlamına gelir. Hızlı kilo almanın yolları nelerdir yerine sağlıklı kilo alırım sorusunu araştırmanız daha mantıklı olacaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi eğer o besinleri tüketirseniz kilo alabilirsiniz ancak sağlıklı kilo almamış olursunuz. Vücut yağ oranınız artar ve kas oranı azalır.

Göbek bölgesindeki yağ oranı fazlalaşır ve bu durum şeker hastalığına, kansere ve hipoglisemiye ya da insülin yüksekliğine neden olur. Böylece sağlığınız günden güne daha da sağlıksız olur. En çok kilo aldıran yiyecekler nelerdir sorusunun cevabını vermeden önce bir kaç önemli kilo alma kuralından bahsetmeden olmaz.

Sağlıklı bir şekilde kilo almak isteyen birinin sağlıklı ya da kaliteli karbonhidrat içeren besinleri ve kaliteli protein içeren yiyecekleri beslenme programına eklemesi gerekir. Ayrıca sağlıklı yağlar dediğimiz yağları da belirli oranlarda tüketmek de yararlı olacaktır. Kilo almanın en önemli kuralı alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olmasıdır. Çünkü fazla enerji depolanarak size kilo olarak geri döner. Kilo almak istiyorum diyen birinin karbonhidratlara ağırlık vermeden kilo alması beklenemez.

Peki, ama sağlıklı kilo aldıran yiyecekler nelerdir, kilo alma yolları nelerdir, kilo almak için diyet öneriniz var mı ya da kilo alma yöntemleri nelerdir gibi bu soruların cevaplarını aşağıda özetlemeye çalıştık.

Kilo almak için ne yemeliyim?

kilo aldıran besinler
Kilo aldıran yiyecekler

Meyve yerine evde hazırlanmış meyve suları, kırmızı et, balık, tavuk, ton balığı, kepekli makarna, pirinç, patates, tereyağı, süt ve peynir, fıstık, badem, fındık ve ceviz, kuru meyveler (kayısı, incir, erik, üzüm kuruları), çikolata, hamburger, pizza, patates kızartmaları ve cipsler, havuç, patates, bezelye, şeker pancarı, mantarlı yemekler hızlı kilo aldıran besinler sınıfına girer. Bunlardan sağlıksız olanlarını tercih etmemeniz gerekir.

Sağlıklı kilo aldıran yiyecekler

Sağlıklı bir şekilde kilo almayı hedefliyorsanız pirinç yerine bulgur, fast food gıdalar yerine daha sağlıklı lahmacun ve döner gibi yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Kola ya da hazır meyve suları aşırı şeker ve kaloriden ibarettir. Gazlı içecekler size fazladan enerji veriyormuş gibi gözükse de hormon dengesini bozarak uzun vadede geri dönülmez sağlık problemlerine neden olurlar. O nedenle gazlı içecek değil de ayran ve kefir gibi içecekleri tercih etmeniz size hem sağlıklı karbonhidrat hem de protein kazandırır. Ayrıca kalsiyum ihtiyacınızın da önemli bir kısmını bu içeceklerle karşılarsınız.

En çok kilo aldıran besinler, en çok karbonhidrat içeren besinler olsa da bunların sağlıklı bir beslenme programı çerçevesinde tüketilmesi gerekir. Bu bağlamda aşağıdaki seçimlerle amacınıza kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Kahvaltıda 100 gramında 57 gram karbonhidrat ve yaklaşık 11 gram içeren organik yulaf ve süt karışımı tüketebilirsiniz. Yulaf 45-50 gram, süt ise yaklaşık 200 ml kadar yeterlidir. Yulaf, % 57 sağlıklı karbonhidrat ve % 11 protein içermesinin yanı sıra 50 gram kadarı günlük lif ihtiyacının dörtte birini karşılar. Ayrıca önemli miktarda mineral içerir. 4 yemek kaşığı yulaf ezmesinde 25 gram karbonhidrat, 5 gram protein, 2 gram lif, 2,5 gram yağ, 20 miligram kalsiyum ve 1,8 miligram demir içerir.

Kahvaltıdan hemen sonra demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve demir kaynağı ve 100 gramında 90 gram karbonhidrat içeren 1 çorba kaşığı keçiboynuzu pekmezi ile 40 kcal ek kalori kazanabilirsiniz. Ancak kazandırdığı kaloriden daha çok kazandırdığı mineraller ve bağışıklığı güçlendiren etkileri daha önemlidir. Soğuk algınlıklarına karşı iyi bir gıda maddesi olan keçiboynuzu ile kendinizi daha güçlü hissedersiniz.

Kilo almak için et yemek şart mıdır? Kırmızı et, karbonhidrat içermese de 100 gramında 21 gram protein bulundurur. Sağlıklı kilo almak isteyenler haftada 2 ya da 3 kez kırmızı et tüketebilirler. Ancak kırmızı et alacak maddi durumunuz yoksa hindi eti ya da et yemeden protein ihtiyacını karşılayabilecek mercimek, kuru yemişler, nohut, kuru fasulye, kaşar peyniri, lor peyniri gibi gıdalara yönelebilirsiniz.

Sağlıksız en çok kilo aldıran içecekler ve yiyecekler: Gazlı içecekler (kola, meyveli soda), hazır meyve suları, patates kızartması, hamburger, paketli gıdalar, cips, patlamış mısır türleri, sosisli ekmekler olarak sıralanabilir.

En çok kilo aldıran meyveler: İçerdikleri yüksek orandaki karbonhidrat ile muz, kuru incir, kuru erik, kuru kayısı, avokado, Hindistan cevizi, ananas ve portakal en çok kilo aldıran meyveler olarak bilinir.

Kilo aldıran yemekler ise, soslu makarna, pirinç pilavı, kuru fasulye ve pilav kardeşliği, bulgur pilavı, nohut ve pilav, İskender döner, döner, kebap ve lahmacun şeklinde kabul edilir. Ancak bunların tek porsiyonları değil de 1 porsiyondan fazlası kilo aldırır.

Sağlıklı kilo aldıran yiyecekler listesi

 1. Yulaf: Sabahları 45-50 gram kadar sütle birlikte yenebilir.
 2. Kırmızı et: Protein ve demir doludur. Haftada 2 kez suda haşlaması tercih edilebilir.
 3. Doğal fıstık ezmesi: Özellikle tam buğday ekmeği ile birlikte sağlıklı yağ ve protein içerir.
 4. Keçiboynuzu pekmezi: Kahvaltı sonrası 1 çorba kaşığı yenebilir.
 5. Fındık ezmesi: Kahvaltıda 1 çorba kaşığı kadar yenebilir.
 6. Tam yağlı süt: Yağ, A ve D vitamini içerir.
 7. Tropikal meyveler: Özellikle kuruları vitamin ve karbonhidrat sağlar.
 8. Avokado: 140 kalori içeren bir avokado, E ve B vitaminler ile folik asit içerir.
 9. Doğal müsli: Fındık, Hindistan cevizi, yulaf ve meyve kuruları ile enerji verir.
 10. Tam buğday ekmeği: Mineral, vitamin, karbonhidrat, lif ve belirli oranda protein içerir.
 11. Sebze yağları: Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, fıstık yağı gibi sağlıklı yağları içerir ve enerji doludur.
 12. Fındık: Sağlıklı yağ, sağlıklı karbonhidrat ve bitkisel protein kaynağıdır.
 13. Peynir: Protein oranı yüksek peynirler yumurta ile birlikte protein bombardımanı yapar.
 14. Siyez bulguru: 100 gram siyez bulguru ile 64 gram karbonhidrat ve 9 gram protein kazanabilirsiniz.
 15. Patates: Yüksek protein, karbonhidrat, lif ve C vitamini kaynağıdır.

Sağlıklı ve hızlı kilo almak için diyet listesi

Öncelikle aşağıda verilen diyet listesi kilo almak için örnek bir program olup herkes için uygun olmayabilir. Bu beslenme programında en çok kilo aldıran besinlere ve proteinli gıdalara yer verilmiştir. Sağlıklı bir bireyin ancak diyetisyen onayı ile uygulayabileceği diyet listesinin ayrıntıları aşağıda açıklanmıştır.

18 yaşında 65 kg ve 183 boyunda hareketsiz bir erkek yaklaşık 2000 kcal enerjiye ihtiyaç duyar. Hafif egzersizler yapıyorsa 2300 kcal, orta derecede hareketli ise 2650 kcal, haftada 5 gün kadar spor yapıyorsa günlük 3000 kcal enerji alması gerekir.

Aynı boy ve kiloda ancak hafif egzersiz yapan kadınlar ise günlük 2000 kcal enerji ihtiyacı duyarlar. Kilo almak isteyen erkek ya da kadın günlük ihtiyaçtan 500 kcal kadar daha fazla almalıdır ki bu amaca ulaşabilsinler. Bu bağlamda aşağıda yer alan sadece bilgi verme amaçlı diyet programı 18 yaşında orta derecede spor yapan 65 kg ve 170 cm ile 190 cm arasındaki kadın ve erkekler için uygundur. Ancak doktor onayı olmadan uygulamak doğru değildir. Sadece bilgi sahibi olmak için okuyabilirsiniz. Kilo almak için 3 günlük diyet listesi:

Birinci Gün:

Sabah: 40 gram yulaf ezmesi ve 1 bardak süt, 2 haşlanmış yumurta, 10 adet zeytin, 100 gram kaşar peyniri, 1 bardak papatya çayı, 1 çorba kaşığı fıstık ezmesi

Birinci Ara Öğün: 1 adet muz, 1 kase yoğurt

Öğle Yemeği: 1 kase mercimek çorbası, 2 dilim ekmek, 1 tabak bulgur pilavı, zeytinyağlı salata, 1 bardak ayran ya da kefir

İkinci Ara Öğün: 1 avuç fındık, 1 adet elma ya da 4 kuru kayısı

Akşam Yemeği: 1 kase mercimek çorbası, 1 tabak makarna, 100 gram hindi haşlama, bol zeytinyağlı salata, 1 kase yoğurt

Üçüncü Ara Öğün: 2 dilim kek, 10 adet çiğ badem ve 1 muz


İkinci Gün:

Sabah: 4 adet tereyağlı yumurta, 4 dilim ekmek, 10 adet zeytin, 100 gram lor peyniri ve 1 çorba zeytinyağı karışımı, 1 bardak yeşil çay, 1 çorba kaşığı keçiboynuzu pekmezi, 10 adet yaban mersini, yaz ise 1 adet domates

Birinci Ara Öğün: 5 adet kuru incir, 1 bardak süt, 2 adet çiğ ceviz

Öğle Yemeği: 1 kase yayla çorbası, 4 dilim tam buğday ekmeği, 1 tabak siyez bulguru pilavı, zeytinyağlı salata, 1 bardak ayran ya da kefir

İkinci Ara Öğün: 1 avuç çiğ badem, 1 adet muz ve 1 kase yoğurt

Akşam Yemeği: 1 kase yayla çorbası, 1 tabak mercimek haşlama, 100 gram köfte, bol zeytinyağlı salata, 1 bardak kefir

Üçüncü Ara Öğün: 1 bardak süt ve 2 çorba kaşığı bal


Üçüncü Gün:

Sabah: 3 adet suya kırılmış ve 5 dakika kadar pişirilmiş yumurta, 4 dilim tam buğday ekmeği, 5 adet zeytin, 50 gram lor peyniri, 1 bardak papatya çayı, 1 çorba kaşığı fındık pekmezi, 4 adet çiğ ceviz, yaz ise 1 adet salatalık ve 1 biber

Birinci Ara Öğün: 1 adet peynirli gözleme ve 1 bardak ayran

Öğle Yemeği: 1 kase sebze çorbası, 4 dilim kepek ekmeği, 2 tabak pirinç pilavı, 4 adet köfte ya da 100 gram hindi eti, zeytinyağlı salata, 1 bardak ayran ya da kefir

İkinci Ara Öğün: 20 adet çiğ badem, 1 bardak süt ve 1 muz

Akşam Yemeği: 1 kase sebze çorbası, 1 tabak kuru fasulye ya da yeşil fasulye, 4 adet tavuk budu, bol zeytinyağlı salata, 1 bardak kefir

Üçüncü Ara Öğün: 10 adet yaban mersini, 1 kivi ve 1 elma ve  50 gram kaşar peyniri

Kadınların enerji ihtiyacı daha az olduğu için üçüncü ara öğünün yapılmasına gerek yok. Eğer kilo aldıran besinler ile kısa sürede kilo almak istiyorsanız vücut geliştirmeye başlayabilirsiniz. Bu size daha çabuk kilo aldıracaktır ancak egzersiz öncesi 2 muz, egzersiz sonrasında ise 30 gram protein tozu ya da 100 gram herhangi bir et çeşidi tüketmeniz gerekebilir.

Bu makalede kilo aldıran yiyecekler ve kilo almak için diyet listesi ile ilgili etkili bir rehber sunmaya çalıştık.  En çok kilo aldıran yiyecekler, içecekler, meyveler, yemekler, proteinler bilindiği taktirde kilo almak isteyenler istedikleri kiloya kavuşabilirler, kilo vermek isteyenler de yine bu kilo aldıran besinler hakkında bilgi sahibi olup bu gıdalardan uzak durarak kısa sürede kilo verebilirler.


Bu yazıyı okuyanlar şu yazıları da okudu:

Merhabalar: Daha İyi Gülümsemeniz İçin Size Uzmanlarından Önerilerimiz Var

66 yorum “Kilo aldıran yiyecekler ve kilo almak için diyet listesi”

 1. Havuç kilo aldıran yiyecekler arasında yazılmış ya bittim ben yaaa en çok yediğim ve sevdiğim yiyecek

 2. Ben 15yasindayim boy 1,63 kilo 49 arkadaşlarım bana diyorlar çok zayifsin kilo alamiyom lütfen bir çare bulun sabahtan akşama kadar yiyorum

 3. nilüfer sipahi

  Sevgili Gülcüm,
  Öncelikle bir dahiliye uzmanına görünmelisin. Kilo alamayışının bir çok nedeni olabilir. Bunlardan en önemlilerinden birincisi parazit olma tehlikesidir. Çok yemene rağmen kilo alamıyorsan doktorunun önereceği tahlilleri yaptırmalısın. Bazen parazitler tahlil yapılsa bile anlaşılamıyor. Bazılarının hiç bir belirtisi olmayabiliyor. Ancak şu belirtiler varsa mutlaka tahlil yaptırmalısın. Makat çevresinde ve burunda kaşıntılar, gece ağızdan salya akması, uykuda zorluk ve geç uyuma, çok yemeye rağmen kilo alamama. Bunlar varsa tahlil yaptır.

  Bunun dışında çok yemek derken neyi kastediyorsun ne tür gıdalar yiyorsun? Bunları bize yaz lütfen. Ayrıca sindirim bozukluğu ya da şeker gibi hastalıklar olma olasılığı da var. Öncelikle dahiliye uzmanına görünüp derdini anlatmalısın. O da tahlil ile belli olacaktır?
  Sağlıklı günler.

 4. Kilo alma konusunda özellikle kefir dikkatli bir şekilde diyet listenize eklendiğinde çok faydalı oluyor.

 5. Ben fidan 24 yaşındayım kilo alamıyorum çalıştığım için duzenli yemek yiyemiyorum ne yapmam gerekiyor

 6. nilüfer sipahi

  Fidan hanım kilo almak istiyorsanız mutlaka öğün sayınızı artırmalısınız. Eğer düzenli beslenememenizin nedeni çalışmak ise bir gün öncesinden öğünlerinizi hazırlamanız gerekir. Örneğin kuru kayısı, kuru incir, meyva suları, marketlerde satılan ve folyo içinde sunulan peynirleri alıp işyerine götürün ve saat kurarak ya da cep telefonunuzu kurarak alarm çaldığında götürdüğünüz yiyecekleri yiyebilirsiniz. Bu yazıda bahsedilen yiyecekleri de tüketmeye özen gösterin. Sabah daha erken kalkın, iyi bir kahvaltı yapın ve lütfen erken yatın ve iyi uyumaya çalışın…

 7. Arkadaşlar öncelikle bir gününüzü 6 öğüne bölmelisiniz. 3 ana 3 ara öğün ana öğünleriniz yani kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinizde ne yiyip yiyemediğinizi bilemediğim için karnınız tam doyana kadar yemelisiniz. Ara öğünleriniz dede süt yoğurt meyve kuruyemiş gibi hem sağlık için faydalı hem de yüksek kalorili besinler tüketmelisiniz. Bu en basit ve en faydalı yöntemdir ayda 2-3 kilo alırsınız ama kilolarınız kalıcı olur. Bunun dışında da günde 45 dk spor yapın spor yapmanız aldığınız kilolarınızın vücut tarafından dengeli dağılmasını sağlayacaktır spordan sonra ayran ve soda içebilirsiniz bide karbonhidrat ve protein içeren atıştırmalık besin tüketirseniz kas kayıplarını ve vitamin mineral kayıplarını önleyecektir. Kilo vermek isteyenler ise karnınızı doyurmadan sofradan kalkın ve ara öğünlerinizin miktarını azaltın sporu ihmal etmeyin saygılar. Ayrıca çok faydalı bir site yöneticilerine teşekkürler.

 8. nilüfer sipahi

  Merhaba Ezel Bey, Kilo almak istiyorsunuz kilo alma ile ilgili bütün makalelerimizi okumanızı öneririz. Ancak, size tavsiyemiz önce bir parazit testi yaptırmanız? Bir de şu anda bize bir gün içinde yediğiniz yiyecekleri yazarsanız yardımcı olalım hemen? Buradan yazın bize…yanlış yönlendirmiş olmayalım…

 9. Herkese selamlar. Bilhassa kilo almak isteyen arkadaşlar için bazı tavsiyelerim var lütfen tam manasıyla okuyun kesinlikle kilo alırsınız. Ben bundan bir sene önce 188 boyunda ve 75 kiloydum kemiklerim ince ve zayıf olduğundan cetvel gibi görünüyordum dümdüz ve hiç memnun değildim kilomdan. Herkes kilo almamı öneriyordu ama ne yapsam fayda yok istersem günde 10 öğün yemek yiyeyim yine alamıyordum. Ama geçen sene düğünümüz vardı takım elbise giydim sanki çuval gibi durdu üstümde canıma tak etti ne yapıp edip kilo almam gerekiyordu kafaya koydum. Ben sigarayı bıraktım önce bir ay içmedim daha sonra öğünümde artışlar yaptım tuzlu baharatlı yiyeceklerin alımını artırdım. Zaten mide bir zamandan sonra kapasitesi artacak o zaman iştahınızı açılacaktır. Ama kesinlikle sigaradan uzak durun. Makarnayı pilavı bol bol tüketin daha sonra göreceksiniz nasıl kilo alınıyor ben şuan 97 kiloyum 6 ayda 21 kilo aldım allaha çok şükür bir gram et 1000 ayıp örter derler kesinlikle öyle insanın kendine güveni geliyor emin olun. –

 10. 14 gün önce tartıya çıktığımda 115.8 kiloydum ve artık masaya oturunca doymadığımı hissediyordum. Ne yersem yiyim ne kadar olursa olsun hep fazlasını istedim artık yürürken kalbim sıkışmaya basla misti her neyse sonra bir karar aldım artık istediğim kıyafetleri kendim seçecektim ve diyete başladım. Yaptığım tek şey sabah 6 da kalkmak evet diyetim bu kadar. Sonucuna inanamazsınız 6 da kalkıp ılık bir suyun içine bir kaç damla limon sıkıp içtim yarım saat sonra kahvaltı yaptım kahvaltımı normal bir şekilde yapıyorum ekmeği tamamen hayatımdan çıkardım. Tabi cay şekersiz tuzsuz bir yasam ve sabahları bir kaç hareket yaparak yanma hissini alınca tekrar uykuma devam ediyorum. Günün kalan öğünlerinde sadece sıvı tükettim çorba, meyve suyu, yoğurt eğer çok acıktıysam kuruyemiş yada salata ama soymadan iyice yıkayarak. Günde ortalama 6 litre su içiyorum geçtiğimde oluyor sabah 6 ile 7 arası egzersiz bitene kadar 2 litre suyu içmiş ve vücuttan atmış oluyorum. İnanmazsınız belki ama gün içinde resmen idrarla yağ atiğimi gördüm yapabilirseniz her aksam yürüyüşe çıkın hava soğuk olsa bile oluk oluk terleyene kadar durmayın. Bugün 12. Gün diyetimin ve hala devam ediyorum şuan tam olarak 101.3 kiloyum 12 günde 14.5 kilo verdim ve artık hiçbir kıyafetimi eskisi gibi giyemiyorum hedefim 90 kiloya inmek ve bu diyetle 1 ayda basari cağıma inanıyorum azimli olun.

 11. Merhaba arkadaşlar ben 20 yaşındayım 1.53 boyum var kilom 41 ne yaptıysam kilo alamıyorum iştahım fazla var ve boyum kısa olduğu için zayıflığım dikkat çekiyor ve yaşımı gösteremiyorum diyetisyene gittim bana resmen zayıflama listesi verdi uygulamaktan korktum bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

 12. Selamun aleyküm hocam yazıyı baştan sona kadar okudum elmeginize sağlık ben geçen sene 63 kiloydum parazit testi yaptırdım ama bir şey çıkmadı ama ben olduğundan şüphelendim internetten araştırdim eczaneden ilaç aldım kullandım ve dışımda bir tane parmak uzunluğunda iğne kalınlığında bir tenyya ya da kurt gördüm öğün sayımı 4 yaptım proteini de artırdim vücut gelişstirmeye gittim şimdi 84 kiloyum hemde kaslı bir yapı olustu çok şükür darısı size diyelim

 13. Hocam benim bir sorum olacaktı ben sabahları uyanamadigim için kahvaltı yapamıyorum ama sonrasında 5 ogün yiyebiliyorum bu kilo almama engel olur mu acaba yaşım 16 kilom 48 boyum 170

 14. 25 yaşında, 45 kilo ve 165 cm boyunda bir bayanım, kilo almak için yapmadığım kalmadı. buradaki önerileri de yapsam kilo alacağımı sanmıyorum benim bu halim ne olacak midem sırtıma yapışıyor herkes dalga geçiyor zayıflığım ile napımmm ben ya?

 15. Kilo almak isteyenler için güzel bir paylaşım.ama ben almıyım yeterince fazlalık var kurtulmaya çalışıyorum:)

 16. nilüfer sipahi

  bence kilo vermek isteyenlere de uygun bir yazı…İster almak isteyin ister vermek ikisinde de önemli olan kaliteli beslenmek…

 17. ya çam fıstığı da mı kilo aldıran yiyecekler arasında çok ilginç ne yiyecez o zaman biz yaa

 18. Pingback: faik

 19. merhabalar bende kilo alamayanlardandım 36 yaşındayım 2 çocuğum var ve hep 54 kiloyu geçemezdim boyda 1.72 neyse bende s*garayı azalttım ve iştahım çok açıldı şuan 59 kiloyum ve kendime güvenim geldi bende kilo alabiliyormuşum hedefim 10 kilo daha almak saygılar tabii s*garayı tamamen bırakıcam kilo alamamamın sebebi oymuş…

 20. Ben onuc yasindayim boyum 1.62 kilom 41 sizce boy ve kilom iyimi arkadaslarim benden uzun ve kilolu yardim edin lutfen

 21. Her şey yolunda 18 yaşına kadar uzayabilirsin daha. Bu çağlarda bütün gençler aynı boyda olmaz. Gelişimde farklılıklar olabilir. Ancak yine de kesin bir sonuç almak için dahiliye uzmanına görünebilirsin. Böylece o kan tahlili yapar ve içinde bir şüphe kalmamış olabilir Belki kilo alamama nedenini bulabilir.

 22. Ben yesim boyum 1.63 ve 46 kiloyum kendimi bildim bileli hep zayıflık ve Kilo almayı çok istiyorum şu ana kadar en fazla 53 Kilo oldum oda fazla sürmedi bazı arkadaşlarım su içsek Kilo alıyoruz diyorlar sen bizden çok yiyorsun Kilo almıyorsun diyolar daha önce bir diyetisyene gittim kızım diliminin millet zayıflamak sen Kilo almak istiyorsun git işim gücüm var dedi. Kilo almam konusunda bana yardımcı olur musunuz?

 23. nilüfer sipahi

  Merhaba Yeşim hanım çok yemenize rağmen kilo alamıyorsanız siz de parazit olabilir ya da başka bir sağlık sorunuz olabilir. Bunun için devlet hastanelerinde endokrinoloji bölümü var önce randevu alın ve doktorunuza danışın kilo alamayışınızın nedeni önce belirlensin neden belirlenmeden kilo almanız mümkün değil sonra yine bize yazabilirsiniz yardımcı oluruz.

 24. ben gizem 20 yaşındayım ve 42 kiloyum hiç kilo alamıyorum kırk ikinin üstüne çıkamıyorum ne yapsam olmuyo tahlilde yaptırdım bir şey cikmadi ya bende artık kilo almak istiyorum..

 25. nilüfer sipahi

  Sevgili Gizem, kilo almak istiyorsun ancak doğru beslenip beslenmediğini bilmiyorum. Hangi tahlilleri yaptırdın? Bir de günlük neler yiyorsun? Bunları bize ayrıntılı bir şekilde yazabilir misin? Bunları bize yazarsan ne yapman gerektiği konusunda rehberlik yapabiliriz. Saygılar

 26. Ya bana herkes çok zayıfsın diyor ben 13 yaşındayım 39 kilyum ama birazda boyum uzun olduğu için çok zayif duruyorum boyum ise 1.60 cm ben nasıl kilo alacağım bilmiyorum bu arada ben et balık tavuk gibi şeyleri ve keçi boynuzu patlican yemegi nohut yemegi seyleri de hic sevmiyorum bu yuzden kilo alamıyorum. Ne yapmalıyım ?

 27. nilüfer sipahi

  Sevgili İrem, öncelikle herkesin ne söylediği önemli değil. Eğer çok zayıf olduğunu düşünüyorsan bir dahiliye uzmanına görünüp tahlil yaptırmalısın. Neden kilo alamadığını öğrenmelisin. Ayrıca şu anda kilo almaya ihtiyacın var mı yok mu bir diyetisyene danışabilirsin. Yani kilo almak için önce doktor kontrolü şarttır.

 28. Mrblar, boyum 160, kilom oldum olasi 47, bunaldm istahsizliktan, hep zorla yiyiyorm.. Kalorisi yuksek, cok yer tutmayan ? ve saglikli ne yiyebilirim acaba

 29. nilüfer sipahi

  Kilo almak istiyorsanız öncelikle neden kilo alamadığınızın tespit edilmesi için bir dahiliye uzmanına görünmeniz çok faydalı olacaktır. Ancak herhangi bir sağlık sorununuz yoksa kefir, kepekli makarna, yulaf ezmesi, süt, tam buğday ekmeği, meyvelerden avakado, kuru üzüm, kurun incir, kuru erik, kuru kayısı tüketebilirsiniz.

 30. Bende kilo alamayanlardanim 🙂
  Kantinde calisiyorum sabah 7.30 aksam 5 de cikiyorum .
  Yasim 19 boy 1.80 kilom 61
  Hedefim suanda 75 :)) ne yapabilirimm

 31. Benim boyum 1.83, kilom 64 yasim 21 isin kotusu bundan 3-4 yil oncede kilom ayniydi hic degismiyor artik kilo alamyicam dusuncesi bilincaltima yerlesmis durumda. Doktora gittim parazit falan bisey cikmadi cok yiyorum ama uyku duzenim cok bozuk anlayacaginiz cok ama duzensiz besleniyorum.. Fakat bu duzensizlik hayatimin bi parcasi haline geldi ve degismesi imkansiz. Bu aralar kilo alabilecegim gida takviyeleri veya ilac ariyorum ama cevremdekiler ise yaramayacagini ve paramin bosa gidecegini soyluyor ama son carem onlar. Sizden ricam bana durumuma uygun bir gida takviyesi ismi.. simdiden tesekkurler…

 32. nilüfer sipahi

  Sevgili Metin uyku düzenini halletmen için spor salonuna yazılabilirsin, bu senin metabolizmanı değiştirebilir, kilo alman için spor şart yoksa alman çok zor hem de sağlıksız.

 33. muhammetertana

  kilo almanın tek yolu spor ve ölene kadar yemek boyum 181 kilom 53 tü spora başladım 2 ay sonra tam 68 kiloyu gördüm spor yaparken besin takviyesi almanın hiçbir tehlikesi yok kulaktan dolma zararlı zararlı demelere aldırış etmeyin sabahları en az 5 haşlanmış yumurta yarısının sarısını yemesenizde olur sürekli yiyin spora asla ara vermeyin

 34. Merhaba ben elif 37 kiloyum boyum 1.68 ve 15 yaşındayım 1.sınıfa ilk başladığımda 19 kiloydum çok kilolu bir bebek olarak 5 kilo doğmuşum ama geçirdiğim nefessiz kalma,astım nedeniyle hastalık süreci içerisinde hızla kilo kaybı yaşamışım.Ve şuan 37 kiloyum boyumla orantılı bile değil boyum uzadıkça kilom iyice düşüşe uğruyor hiç besini tüketesim gelmiyor abur cubur buna dahil olmamak üzere tabiki.Kilomu düzende tutmak istiyorum boyumun uzamansı her ne kadar hoşuma dahi gitse kilo almak istiyorum dediğim gibi yiyecekleri midem bir yere kadar alıyor daha sonra yiyemiyorum yediklerim sizin listesiyle uzaktan yakından alakalı değil eti hele ki hiç sevmem iğreniyorum gerçekten napmam lazım yardımcı olursanız çok sevineceğim 🙂

 35. nilüfer sipahi

  Sevgili Elif eğer kilo almak istiyorsanız hemen bir dahiliye ya da endokrinoloji uzmanına başvurup herhangi bir sağlık problemin olup olmadığını öğrenmen gerekir. Bunu yaptıktan sonra bir diyetisyene başvurmalısın. Kilo aldıran yiyecekler tüketilerek kilo alamayabilirsin, nedeni de sağlıklı olup olmadığını bilmememizdir. Doktora danışman gerekiyor.

 36. nilüfer sipahi

  Sevgili Ahmet, kilo aldıran yiyecekler yazısında da belirttiğimiz gibi öncelikle bir dahiliye uzmanı seni muayene etmelidir.

 37. 17 yasindayim 1.83 boyum ve 63 kiloyum bir turlu kilo alamiyorum ve basketbolcuyum biraz fizik yapmak istiyorum bana bir fakir diyeti yazarmisin yada onerecegin bir seyler

 38. nilüfer sipahi

  Sevgili Caner kilo aldıran yiyecekler yazımızda da belirttiğimiz gibi diyet programı için öncelikle bir doktora muayene olman ya da diyetisyene gitmen gerekiyor. Zira diyet sadece doktorlar ve diyetisyenler tarafından kişiye özel yazılır.

 39. Merhaba ben Ebru. Yorumuma cevap verirseniz çok mutlu olurum. Aslinda kilo almak için herşeyi yapmayi goze alirim tabiki internetteki sagliksiz igne tedavileri haricinde olan seyler. Bana cok ye kilo al diyorlar ama ben yemek yiyemiyorum ve bana yemek yiyerek kilo al diyince sinirleniyorum cunku yemek yiyerek kilo almak okadarda kolay degil. Sogandan nefref ederim ve benim icin soganli bi yemek olmamali. Yedigim seylerde ekmek fazla tuketmem. Sadece corba gibi yiyeceklerde tuketmeyi severim. Baslarda cok cikolata , cips gibi urunler tuketerek alabildigim kadar kilo almak istiyordum fakat haberlerde veya arastirma sonuclarinda dusundugum seyin yanlis oldugunu vurguluyorlar. Ama bende yemek yiyerek kilo alamiyorum. Yesem alirim aslinda buna karsi bi hastaligim falan yok. Sadece yemek yemeyi sevmiyorum. Balik yagi icmek istemiyorum yanliz balik haplari icebilirim. Ama kilo almak icin şurup gibi ilaçları icebilirim. Balık yaglarinin haplari eczanede satiliyormus. Bunlardan almak istiyorum. Yasim 15 boyum 1.65 kilom 40 falan sanirim. Baya zayifim ve ben kilo almak istiyorum lutfen yardimci olun.

 40. nilüfer sipahi

  Merhaba Ebru hanım, kilo aldıran yiyecekler başlıklı yazımızda da belirttiğimiz gibi öncelikle dahiliye uzmanına mauyene olup tahlil yaptırmanız gerekiyor. Herhangi bir sağlık probleminiz olup olmadığı belirlendikten sonra diyetisyene gidip kilo alma programı uygulamalısınız.

 41. nilüfer sipahi

  Merhaba Eda kilo almak istiyorsanız öncelikle doktora sonrasında ise bir diyetisyene görünmeniz ve sizin yapınıza uygun bir beslenme programı hazırlatmanız gerekiyor. Ayrıca kilo aldıran yiyecekler hakkında bilgi sahibi olmak için araştırma yapmanız güzel.

 42. 14 Yaşındayım 1.64 Boy 52 kg ım dahada fazla kilo almak istiyorum spor yapıyordum boyum o yüzden kısa kaldı diye düşünüyorum bütün benden kısa arkadaşlarım bana fark attı o yüzden artık dumbell ile çalışmıyorum.Sizce doğrumu yaptım nasıl çalışmam gerekiyor bu programa uymak istiyorum ama boy uzatmak ve kilo almak istiyorum nasıl çalışmam lazım

 43. Merhaba ben esra
  Hocam birşey sorucaktım
  Ben 13 yaşımdayım ve 38 kiloyum acıkcası ben doktora gitmeye utanıyorum arkadaslarım benimle dalga geciyor. Kilo almayı Çok istiyorum. 4 yıl once ameliyat oldum doktorlar kilo alırım demiştim 4 yıl once 28 kiloydum bileklerim belim çok ince lütfen ne yapapbilirim lütfen zayıf kişilerşm rahatsızlıklarnı ve belirtilerini yazarsanız cok mutlu olurum.

 44. nilüfer sipahi

  Merhaba Esra, öncelikle doktora gitmeye utanman pek mantıklı değil. Utanacak ne var onların mesleği bu, senin gibi binlerce kişinin sorununu dinliyorlar, kilo aldıran yiyecekler yazımızda belirtildiği üzere hemen bir büyüğünle diyetisyenden randevu alın ve gidin. Doktora gitmek kadar doğal bir şey olamaz. Zayıf olup olmadığını ise ancak diyetisyen söyleyebilir.

 45. Sevgili Emin dambıl ile çalışmanın boy uzamasını engellediğine hatta boy kısalmasına neden olduğuna dair yeterli bilimsel veri yok. Bu doğru olsaydı uzun insan olmazdı değil mi? Kilo almak istiyorsan kilo aldıran yiyecekler yazısında belirtildiği gibi hemen diyetisyene gitmelisin.

 46. Merhaba ben de 1.60 boyunda 41 kiloyum. 26 yaşındayım. Aynı zamanda çölyaklıyım bu yüzden glutensiz beslenmem gerekiyor bu hastalık süresince çok kilo kaybettim. Şimdi 3 yıldır diyet yaptığım halde eski kilolarımı alamadım. Ben de parazit testi yaptırdım bir şey çıkmadı. Bu verdiğiniz diyet listesi çok güzel içinde yulaf ve buğday ekmeği olduğu için ben uygulayamıyorum. Bunların yerine ne koyabilirim yardımcı olun lütfen? Ayrıca hastalıktan sonra diyetisyene gittim verdiği listeden sonra daha çok zayıfladım.

 47. nilüfer sipahi

  Sevgili Tuanna, öncelikle geçmiş olsun. Glutensiz beslenmek gerçekten zor ve pahalı. Doktorunuzun önereceği Glutensiz ekmeği tüketebilirsiniz büyük marketlerde satılıyor. Kilo aldıran yiyecekler başlıklı yazımızda söylediğimiz gibi öncelikle doktora danışmanız gerekir. Hangi gıdalar dokunuyor bunu da bilmen gerekiyor. Bu nedenle gıda intoleransı başlıklı yazımıza bakmalısınız. Hangi gıdaları yiyebileceğinizi öğrenmek için test yaptırmalısınız.

 48. nilüfer sipahi

  Merhaba Yaşar bey, öncelikle sigarayı bırakmak için lütfen sigarayı bırakma merkezlerinden randevu alabilir ve bırakmak için çaba gösterebilirsin. Ayrıca kilo aldıran yiyecekler başlıklı makalemizde de uzun uzun anlattığımız gibi eğer vücut geliştirme yaparsanız kilo almanız kolaylaşabilir. Bunun için yeni başlayanlar için vücut geliştirme programı için lütfen buraya tıklayınız. Tabi spor salonuna yazılabilirseniz çok daha verimli olur. Bundan daha da önemlisi bir dahiliye uzmanına gidip muayene olun ve o size gerekli tahlilleri yazacaktır. Parazit varsa kilo alman mümkün olmaz ya da başka bir sorun da kilo almanı engelleyebilir bu nedenle hemen doktora gitmende yarar var.

 49. 14 yaşıma yeni girdim boyum 152 kilom da 34 metabolizmanın hızlı çok yememe rağmen kilo alamiyorum cok zayifim??

 50. Merhana Sena, kilo alamadığın için üzgün ve endişelisin, ancak doktora gitmeden kilo aldıran yiyecekler ile başarı elde edemeyebilirsin. Neden mi? Eğer senin farkında olmadığın bazı sağlık problemlerin varsa ne yaparsan yap kilo alamazsın. Bu nedenle hemen dahiliye uzmanına gidip kilo alamadığını söylemen gerekir. Doktor gerekli görürse bazı tahliller isteyecektir. Ya da seni endokrinoloji bölümüne sevk edecektir. Oradan çıkan tahlil sonuçları ile bir diyetisyene gitmelisin. Ya da direk diyetisyene de gidebilirsin o seni yönlendirecektir.

 51. Merhaba 16 yaşındayım 173 boyumla 50 kiloyum ve tüm testleri yaptırdım hiçbir şey çıkmadı ne yapmalıyım acaba iştahımda var yiyorum ama alamıyorum hala 🙁

 52. Okula gittiğim için saatlere göre yemekler uyuşmuyor 37 kiloyum 163 boyundayım yaşım 15 bulunduğum yerde düzgün diyetisyen de yok ne yapmalıyım çok üzülüyorum

 53. nilüfer sipahi

  Merhaba Melek kilo aldıran yiyecekler başlıklı yazımızda belirttiğimiz gibi öncelikle dahiliye uzmanına görünmeli ondan sonra diyetisyene gitmelisin. Parazit olabilir bu da kilo almanı engeller ama bu anlamanın tek yolu var o da doktora gitmek olacaktır.

 54. nilüfer sipahi

  Sevgili Eylül, Günde kaç öğün ve her öğünde ne yediğiniz yazar mısın? Spor yapıyor musun?

 55. Ben 18 yaşındayım boyum 1.58 kilom ise 45 kilo almak istiyorum 4 veya 5 kilo almak için ne yapmalıyım bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

 56. nilüfer sipahi

  Merhaba Zehra, öncelikle kilo aldıran yiyecekler başlıklı yazımızı çok dikkatli bir şekilde okuyabilirsin. Sonra bu makalede de yazdığı gibi hemen bir diyetisyene giderek herhangi bir sağlık sorunun var mı onu öğrenmen gerekiyor. Diyetisyen sana tahliller sonunda yapına uygun bir beslenme programı uygulayacaktır. Eğer bir sağlık sorunun yoksa (örneğin parazit ya da metabolik bir rahatsızlık yoksa) öğün sayını artırmak sık sık ama az az yiyerek kilo alabilirsin. Her öğünde çok yemene gerek yok. Kefir, yoğurt, kırmızı et, ara öğünlerde çiğ yemişlerden faydalanabilirsin. Ekmek yiyorsan tam buğday olanları tercih edebilirsin. Ancak bunları beslenme programı haline getirecek olan sadece diyetisyenlerdir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir