Kilo aldıran yiyecekler ve kilo almak için diyet listesi

Kaliteli beslenme, Kilo alma yöntemleri, Kilo aldırıcılar

Kilo aldıran yiyecekler: Makalemizde “Aşırı zayıfım kilo almak istiyorum.” diyenlerin kısa sürede sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo almasını sağlayacak olan kilo aldıran yiyecekler ile aşırı kilolu olanlarda fazla kilo yapan besinler hakkında ayrıntılı bir değerlendirme bulacaksınız.

Çay şekeri, kola, hazır meyve suları, unlu tatlılar, kurabiyeler, hamur işleri gibi aşırı şekerli gıdalar içeren besinler ile salam, sosis, sucuk, patates kızartması, cips gibi kötü yağları içeren besinler ve tüm fast food yiyecekler kalorileri yüksek olmalarına rağmen kalitesiz besin yani sağlıksız yiyecek grupları içerisindedir ve kilo aldıran abur cuburlar olarak adlandırılabilir.

Kilo aldıran yiyecekler

Kalitesiz ya da sağlıklı olmayan gıdalar kilo aldırabilirler. Bu noktada amacınız kilo almak mı yoksa sağlıklı kilo almak mı buna karar vermeniz gerekmektedir. Hiçbir diyetisyen hızlı kilo almanızı önermez. Bazıları bu amaçla kilo almak için karbonhidrat tozu gibi besin takviyeleri kullanabiliyor, bu konuda doktor kontrolü olmadan kullanmak çok zararlı olabilir.

Nasıl kilo alırım” sorusunu sormanız bu konuda zaten bilginizin olmadığını ve sağlığınızı tehlikeye atabileceğiniz anlamına gelir. Hızlı kilo almanın yolları nelerdir yerine sağlıklı kilo alırım sorusunu araştırmanız daha mantıklı olacaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi eğer o besinleri tüketirseniz kilo alabilirsiniz ancak sağlıklı kilo almamış olursunuz. Vücut yağ oranınız artar ve kas oranı azalır.

Göbek bölgesindeki yağ oranı fazlalaşır ve bu durum şeker hastalığına, kansere ve hipoglisemiye ya da insülin yüksekliğine neden olur. Böylece sağlığınız günden güne daha da sağlıksız olur. Kilo aldıran yiyecekler nelerdir sorusunun cevabını vermeden önce bir kaç önemli kilo alma kuralından bahsetmeden olmaz.

Sağlıklı bir şekilde kilo almak isteyen birinin sağlıklı ya da kaliteli karbonhidrat içeren besinleri ve kaliteli protein içeren yiyecekleri beslenme programına eklemesi gerekir. Ayrıca sağlıklı yağlar dediğimiz yağları da belirli oranlarda tüketmek de yararlı olacaktır. Kilo almanın en önemli kuralı alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olmasıdır. Çünkü fazla enerji depolanarak size kilo olarak geri döner. Kilo almak istiyorum diyen birinin karbonhidratlara ağırlık vermeden kilo alması beklenemez.

Peki, ama sağlıklı kilo aldıran yiyecekler nelerdir, kilo alma yolları nelerdir, kilo almak için diyet öneriniz var mı ya da kilo alma yöntemleri nelerdir gibi bu soruların cevaplarını aşağıda özetlemeye çalıştık.

Kilo almak için ne yemeliyim?

kilo aldıran besinler
Kilo aldıran yiyecekler

Meyve yerine evde hazırlanmış meyve suları, kırmızı et, balık, tavuk, ton balığı, kepekli makarna, pirinç, patates, tereyağı, süt ve peynir, fıstık, badem, fındık ve ceviz, kuru meyveler (kayısı, incir, erik, üzüm kuruları), çikolata, hamburger, pizza, patates kızartmaları ve cipsler, havuç, patates, bezelye, şeker pancarı, mantarlı yemekler hızlı kilo aldıran besinler sınıfına girer. Bunlardan sağlıksız olanlarını tercih etmemeniz gerekir.

Sağlıklı kilo aldıran yiyecekler

Meyve yerine evde hazırlanmış meyve suları, kırmızı et, balık, tavuk, ton balığı, pirinç, patates, tereyağı, süt, peynir, fıstık, badem, fındık ve ceviz, kuru meyveler (kayısı, incir, erik, üzüm kuruları), havuç, patates, bezelye, şeker pancarı, mantarlı yemekler hızlı kilo aldıran besinlerden sağlıklı kilo aldıran besinler sınıfına girer. Bunları tercih etmeniz sağlıklı kilo almanız açısından önemlidir. İşte sağlıklı bir şekilde kilo almanızı sağlayacak olan bir liste aşağıda sunulmuştur.

Kilo aldıran yiyecekler listesi

 1. Kırmızı et: Protein ve demir doludur.
 2. Doğal fıstık ezmesi: Özellikle tam buğday ekmeği ile birlikte sağlıklı yağ ve protein içerir.
 3. Tam yağlı süt: Yağ, A ve D vitamini içerir
 4. Tropikal meyvalar: Özellikle kuruları vitamin ve karbonhidrat sağlar.
 5. Avakado: 140 kalori içeren bir avakodo, E ve B vitaminler ile folik asit içerir.
 6. Doğal müsli: Fındık, hindistan cevizi, yulaf ve meyva kuruları ile enerji verir.
 7. Tam buğday ekmeği: Mineral, vitamin, karbonhidrat, lif ve belirli oranda protein içerir.
 8. Sebze yağları: Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, fıstık yağı gibi sağlıklı yağları içerir ve enerji doludur.
 9. Fındık: Sağlıklı yağ, sağlıklı karbonhidrat ve bitkisel protein kaynağıdır.
 10. Peynir: Protein oranı yüksek peynirler yumurta ile birlikte protein bombardımanı yapar.
 11. Patates: Yüksek protein, karbonhidrat, lif ve C vitamini kaynağıdır

Kilo alma yolları, kilo alma yöntemleri, kilo nasıl alınır?

Acil zayıflamak istiyorum diyenlerin sayısı ne kadar fazla ise acil kilo almak istiyorum diyenlerin sayısı da oldukça fazladır. Eğer google arama motorunda “diyetisyen kilo almak istiyorum”, “hızlı kilo alma hapları”, “kilo aldırıcılar”, “en hızlı kilo aldırıcı”, “kilo alma ilaçları”, “kilo aldırıcı haplar” ve “kilo aldırıcı ilaçlar” diye yazıp araştırma yapmaya başladıysanız doğru adrestesiniz.

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki kilo alma ilaçları ya da kilo alma hapları ile kilo almaya çalışmanız sağlıklı bir yöntem değildir. Kilo alma hapı kullanan kişilerle yapılan bir ankette çoğunluğun memnun olmadığı sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca kilo alma hapı kullanan bazı kişilerin karaciğer testlerinde bazı bozulmalar görülebilmiştir. Yani kilo alma hapları bir çözüm olmaktan ziyade sağlığa zararlıdır.

Hangi karbonhidratlar daha sağlıklıdır ve karbonhidrat içeren besinler nelerdir bilmeniz ve onları sağlıklı bir beslenme programı çerçevesinde tüketmelisiniz.

Bazı kilo almak isteyenler de internetten kilo aldırıcı iğne isimleri ile ilgili araştırmalar yapmakta ve kilo aldırıcı iğneler ile kilo alacaklarını düşünmektedirler. Ancak ne olduğu belli olmayan bir iğnelerin sağlıklı olup olmadığı bilmek çok zordur. İnternet’ten sadece çok az sayıdaki kullanıcının yorumlarını okuyabilirsiniz ancak o yorumların da doğru olup olmadığını bilemezsiniz.

Kilo aldırıcı tozlar için de aynı durum söz konusudur. Kilo aldırıcılar içerdikleri yüksek şeker ile şeker hastalığına neden olabilmektedirler. Kan şekerinin hızla dalgalanmasına neden olan kilo aldırıcı karbonhidrat tozları aynı zamanda kanser hücrelerinin büyümesine, gelişmesine ve hızla çoğalmasına neden olabilmektedirler. Yani kilo aldıran ilaç terimini zihnimizden çıkarmamız yerinde olacaktır.

Acil kilo almak ya da acil kilo almak istiyorum demek ben sağlıklı olmak istemiyorum yeter ki kilo alayım demektir ya da hızlı kilo almak istiyorum demek sağlıklı olarak kilo istemek değildir. O halde yapmamız gereken kaliteli beslenme kurallarını öğrenmek olmalıdır.

Kaliteli beslenme ile sağlıklı kilo almak çok daha kolay ve daha az maliyetlidir. Bu bağlamda en etkili kilo aldırıcı, kilo aldırıcı tablet ya da kilo almak için ilaç değildir. En etkili kilo aldırıcı ya da kesin kilo aldırıcı uygulayacağınız beslenme yöntemleridir. Bu da kaliteli beslenme ile olur yani en kolay kilo alma yöntemi öğün sayınızı artırmaktır. Sık sık ama az az yemek genelde sağlıklı zayıflama yöntemi olarak kabul edilmiştir veya popülerdir.

Hızlı zayıflama ne kadar sağlıksız ise hızlı kilo almak da o kadar sağlıksızdır. Hızlı kilo almak için tabi ki karbonhidrat ağırlıklı bir beslenme gerekir ki bu da pek sağlıklı değildir. Hem sağlıklı hem de hızlı kilo almak istiyorsanız şu beslenme önerilerini dikkate almanız gerekir. Öncelikle kaliteli beslenin gerisi çok kolay. Eğer herhangi bir sağlık sorununuz yoksa kilo almak için sizlere en kaliteli ve sağlıklı kilo alma yöntemleri sıraladık.

1. Öğün sayınızı artırın ve öğün sayınız en az 4 olsun.

2. Sadece karbonhidrat ağırlıklı beslenmeyin. Öğünlerinize sağlıklı yağları ve proteinleri de mutlaka ekleyin. Sağlıklı yağlar ise naturel sızma zeytinyağı ve organik tereyağıdır. Protein olarak kırmızı et, balık, yumurta, peynir ve kaşar peyniri tüketilebilir.

3. Vücut geliştirme egzersizleri yapın ve profesyonel destek alın. Eğer kilo almak istiyorsanız vücut geliştirme yapmak en etkili yollardan biri olsa da doktorunuza danışmadan vücut geliştirmeye başlamayınız. Eğer vücut geliştirme hareketleri konusunda bilginiz yoksa bu cümledeki vücut geliştirme linkine tıklayabilir ve kilo almak için en etkili egzersizleri öğrenebilirsiniz.

4. Herhangi bir sağlık sorununuz olup olmadığını öğrenmek için bir diyetisyene, endokrinoloji uzmanına ya da dahiliye uzmanına gidin. Eğer bağırsak paraziti ya da bağırsak kurdu gibi canlıları vücudunuzda taşıyorsanız öncelikle onlardan kurtulmalısınız yoksa bütün emekleriniz boşa gidebilir. Bunlardan kurtulmak için mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Doktor kontrolünde olmak şartıyla kurt dökücü, tenya dökücü ya da solucan dökücü ilaçlar kullanılabilir.

5. Eğer sigara içiyorsanız hemen bırakın. Sigara içmek ek kalori harcatır ve her nefeste bir milyon beyin hücreniz ölür. Hepsinden önemlisi vücuda bir çok zararlı madde girdiği için vücut bu toksinleri atmak için daha çok çalışır ve hücreler yıpranır. Büyüme hormonu salgılanması azalır ve hücreler yenilenemez.

6. Yatmadan önce karbonhidratlı gıdalar yerine proteinli gıdalar tercih edin. Ancak çok ağır olmasın, kilo aldırıcı proteinler – badem, peynir – bunları tüketirseniz uyumadan önce büyüme hormonunun artmasını tetiklemiş olursunuz. Eğer şekerli gıdalar yerseniz büyüme hormonunu artırmak şurada dursun azalmasına neden olursunuz. Ayrıca kilo aldırıcı proteinler süt, yumurta, et, kuru baklagiller, tavuk ve balık etidir.

7. Kilo almak için alkolden, koladan, çaydan ve kahveden uzak durmalısınız.

8. Sağlıksız yağlardan uzak durun. Cips, patates kızarması, çikolatalar bolca sağlıksız yağ içerirler. Bunlar da vücut için tehlikelidir. Fazla yağlı beslenmek tokluk hissini artıracağı için acıkmanızı engelleyecektir.

9. Ayrıca hangi yiyecekler kilo aldırır bu konuda bilgilenmeniz gerekir. Bunun için kesin bir şey söylemek zor olmakla birlikte genelde sağlıklı karbonhidrat içeren besinler olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, yulaf ezmesi, bulgur, süt, kuruyemişler, kuru meyveler bu gruba girer.

Kilo aldıran yiyecekler
Kilo aldıran besinler

10 Çok önemli bir yöntem de sizin kilo almaya karşı olan algınızdır yani kilo alamıyorum ve çok zayıfım kilo almak istiyorum cümlesini aklınızdan çıkarın. Artık ben uyguladığım ya da uygulayacağım kilo alma yöntemleri ile kilo alma trendine girdim ve kilo almaya başladım diyerek öncelikle beyninize bu sinyalleri gönderin. Göreceksiniz ki artık diyetisyen kilo almak istiyorum cümlesini kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Tabi ki kilo alma yöntemlerini doğru bir şekilde uyguluyorsanız.

11. Kilo almak istiyorsanız internetten kilo almak için vitamin ile ilgili araştırmalar yapmış olabilirsiniz ancak kesin bir bilgiye ulaşamamış olabilirsiniz. Vitaminlerin kilo almaya doğrudan etkileri olmamakla birlikte vücut fonksiyonlarını düzene soktukları için dolaylı yoldan kilo almanızı sağlarlar. Yani kaliteli beslenme kuralları içerisinde vitaminli gıdaları ya da vitaminli besinleri de tüketmek var. Ancak iyi bir beslenme düzeniniz yoksa kilo almak için vitamin kullanmanın da hiç bir etkisi olmayacaktır. Dolayısıyla kilo aldırıcı vitamin hapları bir efsaneden ibarettir.

12. Kilo almak istiyorsanız hızlı kilo alma hapları ya da garantili kilo aldırıcı hakkında araştırmalar yapmış olabilirsiniz. Bunların sağlıklı olduğunu düşünmüyoruz ancak kilo aldıran bitkisel ilaçlar için aynı ifadeyi kullanmak istemeyiz. Bunlara halk arasında kilo aldıran bitkisel ilaçlar denilse de bitkisel takviye denilmesi daha doğrudur. Bazı bilindik markaların çok iyi kilo aldıran ürünleri vardır. Örneğin ginsengin vücudu genel olarak iyileştirdiğine inanılır. Aynı zamanda bu inanç bilimsel çalışmalarla desteklenmiştir.

13. Kilo almak için bazı kaliteli markaların ürettiği karbonhidrat tozları vardır. Eğer diyetisyen kullanmanızda sakınca görmüyorsa veya kullanmanız gerekli diyorsa kilo aldırıcı karbonhidrat tozları doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanılabilir.

Ancak hızlı kilo almak istiyorum, en etkili kilo alma yöntemi ile kilo almak istiyorsanız ya da en hızlı kilo alma ya da çabuk kilo alma gibi konuları internetten araştırıyorsanız kilo almak için diyetisyen gözetiminde bu kilo alma diyeti kararlı bir şekilde uygulanabilir. Aşağıda sağlıklı kilo alma için ve kilo almanın en kolay yolu olan bir diyet programı hazırladık. Ancak hiç bir diyet programını diyetisyeninize ya da doktorunuza danışmadan uygulamamanız gerektiğini lütfen unutmayın.

Kilo almak için diyet listesi, kilo alma programı, rejim listesi

Kilo almak için muhteşem bir günlük diyet (1 ayda 15 kg aldıran diyet)

 • Sabah 7,30:  Bir bardak su

 • Saat    8,00:  Kahvaltı:

  • 3 yumurtayı çırpın, 1 tatlı kaşığı tereyağı ile omlet yapın.

  • 3 dilim tam buğday ekmeği

  • 1 çorba kaşığı keçiboynuzu pekmezi

  • 2 kibrit kutusu kadar beyaz peynir ya da kaşar peyniri

  • 15 adet yeşil ya da siyah zeytin

  • 1 adet küçük domates

  • 1 adet küçük salatalık

 • Sabah 9,00:  Bir bardak su

 • Saat    9,30: 5 çorba kaşığı yulaf ezmesi, 1 su bardağı sütü ve 1 çorba kaşığı tahin-balı bir yemek tabağında karıştırın ve afiyetle yiyin.

 • Saat    10,00: Bir bardak su

 • Saat 10,30 : Önce ısının, sonra bacak, sonra da kol ve göğüsler için ağırlık çalışması yapınız. Egzersiz sırasında hepsini birden olmamak şartı ile 2 bardak su.

 • Saat 11.30: Bir çorba kaşığı keçiboynuzu pekmezi ve bir su bardağı süt

 • Saat 12,00: Bir su bardağı su

 • Saat 12,30: Öğle Yemeği (Her zaman önce çorba sonra et sonra makarna yiyin.)

  • Bir kase çorba

  • Bir tabak kepekli makarna

  • Bolca maydanoz

  • 200 gr tavuk et  (2 ya da 3 adet fırında pişirilmiş tavuk butu)

 • Saat 13,00:  Bir bardak su

 • Saat 14,00: 3 çorba kaşığı yulaf ezmesi, 1 su bardağı sütü ve 1 tatlı kaşığı balı bir yemek tabağında karıştırın ve afiyetle yiyin.

 • Saat 14,30: Bir bardak meyve suyu  (Meyve suyunu evde yapılan reçellerden kendiniz hazırlayabilirsiniz. 2 çorba kaşığı vişne reçelinin posalarını almadan bir bardağa koyun ve üzerine su ekleyin. Karıştırın ve meyve suyunuzu için.)

 • Saat 15,00: 1 bardak su

 • Saat 16,30:  Akşam yemeği

  • 5 adet köfte

  • Bolca kıvırcık

  • 2 bardak kefir ya da ayran

  • 2 dilim tam buğday ekmeği

  • 1 tabak bulgur pilavı

 • Saat 17,00:  Bir bardak kefir

 • Saat 18,00: Bir bardak su

 • Saat 18,30: Bir bardak meyve suyu

 • Saat 19,30: 1 adet kaşarlı tost ve 1 bardak meyve suyu

 • Saat 20,00: 1 bardak su

 • Saat 20,30: Bir muz, bir bardak süt, bir çorba kaşığı bal

 • Saat 21,00: 10 adet çiğ badem, bir avuç fındık, 4 adet gün kurusu kayısı

 • Saat 22,00: Bir dilim tereyağlı ballı ekmek

 • Saat 22,30: 1 bardak su

Bu diyeti okuduktan sonra aklınıza bir soru takılacak. O da “Hergün aynı yiyecekleri mi yiyeceğim?” sorusu olacaktır. Tabi ki hayır. Peki nasıl değişikliler yapabilirsiniz?

Örneğin 2 tavuk budu değil de 6 köfte yiyebilirsiniz. Mercimek çorbası yerine domates çorbası içebilirsiniz. Makarna yerine bulgur pilavı, bulgur yerine pirinç kullanabilirsiniz. Ancak diğer gıdaların değişmemesi önerilir. Bir sonraki yazımızda daha ayrıntılı yazacağım. Bizi okumaya devam edin.

Yüzden kilo almak için yöntemler

Bazılarınız ise sadece yüzden kilo almak için neler yapılmalı diye merak edebilirsiniz. Sadece yüzden kilo almak istiyorum diyorsanız 5- 10 kilo almanız gerekir ancak bu durum vücudunuzun görünümünü kötüleştirebilir. Bu durumda yüzden kilo almanın en etkili yolu estetik ile yağ enjeksiyonu yaptırmaktır ya da hyaluronik asit enjeksiyonu yaptırmak gerekir. Hyaluronik asit vücudun içinde de doğal olarak bulunan bir maddedir. Sentetik olmayan bir dolgudur. Dolgu yaptıracaksanız içinde hyaluronik asit yoksa yaptırmamalısınız. Ayrıca markası çok önemlidir. Doktor kontrolünde yapılması gerekir.

1 ayda 5 kilo aldıran içecek

Kilo aldıran yiyecekler yukarıda listelendi ancak kilo aldıran içecekler ve kilo aldıran karışımlar hakkında bilgi verilmedi. Gazlı içecekler ile hazır meyve suları basit şeker yani boş kalori içerirler. Bunun aksine süt, ayran ve kefir gibi içecekler; karbonhidrat, protein ve yağ içeren sağlıklı içeceklerdir. İşte size ev yapımı ve 1 ayda 5 kilo aldıran bir içecek tarifi.

(Not: Bu diyet kan tahlilleri sonucunda sağlıklı olduğu doktor tarafından belirlenen bireyler içindir. Burada yazılanlar tamamen paylaşım amaçlıdır. Diyeti doktor kontrolü olmadan uygulamamanız gerekmektedir. Sitemizin hiçbir tıbbi sorumluluğu yoktur.)

Bu makalede kilo aldıran yiyecekler ile ilgili etkili bir rehber sunmaya çalıştık.  Kilo aldıran yiyecekler bilindiği taktirde kilo almak isteyenler istedikleri kiloya kavuşabilirler, kilo vermek isteyenler de yine bu kilo aldıran besinler ile yani bunları yemeyerek kilosunu koruyabilir.

Sağlıklı günler.

Merhabalar: Daha İyi Gülümsemeniz İçin Size Uzmanlarından Önerilerimiz Var

66 yorum

 • Havuç kilo aldıran yiyecekler arasında yazılmış ya bittim ben yaaa en çok yediğim ve sevdiğim yiyecek

 • Ben 15yasindayim boy 1,63 kilo 49 arkadaşlarım bana diyorlar çok zayifsin kilo alamiyom lütfen bir çare bulun sabahtan akşama kadar yiyorum

 • Sevgili Gülcüm,
  Öncelikle bir dahiliye uzmanına görünmelisin. Kilo alamayışının bir çok nedeni olabilir. Bunlardan en önemlilerinden birincisi parazit olma tehlikesidir. Çok yemene rağmen kilo alamıyorsan doktorunun önereceği tahlilleri yaptırmalısın. Bazen parazitler tahlil yapılsa bile anlaşılamıyor. Bazılarının hiç bir belirtisi olmayabiliyor. Ancak şu belirtiler varsa mutlaka tahlil yaptırmalısın. Makat çevresinde ve burunda kaşıntılar, gece ağızdan salya akması, uykuda zorluk ve geç uyuma, çok yemeye rağmen kilo alamama. Bunlar varsa tahlil yaptır.

  Bunun dışında çok yemek derken neyi kastediyorsun ne tür gıdalar yiyorsun? Bunları bize yaz lütfen. Ayrıca sindirim bozukluğu ya da şeker gibi hastalıklar olma olasılığı da var. Öncelikle dahiliye uzmanına görünüp derdini anlatmalısın. O da tahlil ile belli olacaktır?
  Sağlıklı günler.

 • Kilo alma konusunda özellikle kefir dikkatli bir şekilde diyet listenize eklendiğinde çok faydalı oluyor.

 • Ben fidan 24 yaşındayım kilo alamıyorum çalıştığım için duzenli yemek yiyemiyorum ne yapmam gerekiyor

 • Fidan hanım kilo almak istiyorsanız mutlaka öğün sayınızı artırmalısınız. Eğer düzenli beslenememenizin nedeni çalışmak ise bir gün öncesinden öğünlerinizi hazırlamanız gerekir. Örneğin kuru kayısı, kuru incir, meyva suları, marketlerde satılan ve folyo içinde sunulan peynirleri alıp işyerine götürün ve saat kurarak ya da cep telefonunuzu kurarak alarm çaldığında götürdüğünüz yiyecekleri yiyebilirsiniz. Bu yazıda bahsedilen yiyecekleri de tüketmeye özen gösterin. Sabah daha erken kalkın, iyi bir kahvaltı yapın ve lütfen erken yatın ve iyi uyumaya çalışın…

 • Arkadaşlar öncelikle bir gününüzü 6 öğüne bölmelisiniz. 3 ana 3 ara öğün ana öğünleriniz yani kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinizde ne yiyip yiyemediğinizi bilemediğim için karnınız tam doyana kadar yemelisiniz. Ara öğünleriniz dede süt yoğurt meyve kuruyemiş gibi hem sağlık için faydalı hem de yüksek kalorili besinler tüketmelisiniz. Bu en basit ve en faydalı yöntemdir ayda 2-3 kilo alırsınız ama kilolarınız kalıcı olur. Bunun dışında da günde 45 dk spor yapın spor yapmanız aldığınız kilolarınızın vücut tarafından dengeli dağılmasını sağlayacaktır spordan sonra ayran ve soda içebilirsiniz bide karbonhidrat ve protein içeren atıştırmalık besin tüketirseniz kas kayıplarını ve vitamin mineral kayıplarını önleyecektir. Kilo vermek isteyenler ise karnınızı doyurmadan sofradan kalkın ve ara öğünlerinizin miktarını azaltın sporu ihmal etmeyin saygılar. Ayrıca çok faydalı bir site yöneticilerine teşekkürler.

 • Merhaba Ezel Bey, Kilo almak istiyorsunuz kilo alma ile ilgili bütün makalelerimizi okumanızı öneririz. Ancak, size tavsiyemiz önce bir parazit testi yaptırmanız? Bir de şu anda bize bir gün içinde yediğiniz yiyecekleri yazarsanız yardımcı olalım hemen? Buradan yazın bize…yanlış yönlendirmiş olmayalım…

 • Herkese selamlar. Bilhassa kilo almak isteyen arkadaşlar için bazı tavsiyelerim var lütfen tam manasıyla okuyun kesinlikle kilo alırsınız. Ben bundan bir sene önce 188 boyunda ve 75 kiloydum kemiklerim ince ve zayıf olduğundan cetvel gibi görünüyordum dümdüz ve hiç memnun değildim kilomdan. Herkes kilo almamı öneriyordu ama ne yapsam fayda yok istersem günde 10 öğün yemek yiyeyim yine alamıyordum. Ama geçen sene düğünümüz vardı takım elbise giydim sanki çuval gibi durdu üstümde canıma tak etti ne yapıp edip kilo almam gerekiyordu kafaya koydum. Ben sigarayı bıraktım önce bir ay içmedim daha sonra öğünümde artışlar yaptım tuzlu baharatlı yiyeceklerin alımını artırdım. Zaten mide bir zamandan sonra kapasitesi artacak o zaman iştahınızı açılacaktır. Ama kesinlikle sigaradan uzak durun. Makarnayı pilavı bol bol tüketin daha sonra göreceksiniz nasıl kilo alınıyor ben şuan 97 kiloyum 6 ayda 21 kilo aldım allaha çok şükür bir gram et 1000 ayıp örter derler kesinlikle öyle insanın kendine güveni geliyor emin olun. –

 • 14 gün önce tartıya çıktığımda 115.8 kiloydum ve artık masaya oturunca doymadığımı hissediyordum. Ne yersem yiyim ne kadar olursa olsun hep fazlasını istedim artık yürürken kalbim sıkışmaya basla misti her neyse sonra bir karar aldım artık istediğim kıyafetleri kendim seçecektim ve diyete başladım. Yaptığım tek şey sabah 6 da kalkmak evet diyetim bu kadar. Sonucuna inanamazsınız 6 da kalkıp ılık bir suyun içine bir kaç damla limon sıkıp içtim yarım saat sonra kahvaltı yaptım kahvaltımı normal bir şekilde yapıyorum ekmeği tamamen hayatımdan çıkardım. Tabi cay şekersiz tuzsuz bir yasam ve sabahları bir kaç hareket yaparak yanma hissini alınca tekrar uykuma devam ediyorum. Günün kalan öğünlerinde sadece sıvı tükettim çorba, meyve suyu, yoğurt eğer çok acıktıysam kuruyemiş yada salata ama soymadan iyice yıkayarak. Günde ortalama 6 litre su içiyorum geçtiğimde oluyor sabah 6 ile 7 arası egzersiz bitene kadar 2 litre suyu içmiş ve vücuttan atmış oluyorum. İnanmazsınız belki ama gün içinde resmen idrarla yağ atiğimi gördüm yapabilirseniz her aksam yürüyüşe çıkın hava soğuk olsa bile oluk oluk terleyene kadar durmayın. Bugün 12. Gün diyetimin ve hala devam ediyorum şuan tam olarak 101.3 kiloyum 12 günde 14.5 kilo verdim ve artık hiçbir kıyafetimi eskisi gibi giyemiyorum hedefim 90 kiloya inmek ve bu diyetle 1 ayda basari cağıma inanıyorum azimli olun.

 • Merhaba arkadaşlar ben 20 yaşındayım 1.53 boyum var kilom 41 ne yaptıysam kilo alamıyorum iştahım fazla var ve boyum kısa olduğu için zayıflığım dikkat çekiyor ve yaşımı gösteremiyorum diyetisyene gittim bana resmen zayıflama listesi verdi uygulamaktan korktum bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

 • Selamun aleyküm hocam yazıyı baştan sona kadar okudum elmeginize sağlık ben geçen sene 63 kiloydum parazit testi yaptırdım ama bir şey çıkmadı ama ben olduğundan şüphelendim internetten araştırdim eczaneden ilaç aldım kullandım ve dışımda bir tane parmak uzunluğunda iğne kalınlığında bir tenyya ya da kurt gördüm öğün sayımı 4 yaptım proteini de artırdim vücut gelişstirmeye gittim şimdi 84 kiloyum hemde kaslı bir yapı olustu çok şükür darısı size diyelim

 • Hocam benim bir sorum olacaktı ben sabahları uyanamadigim için kahvaltı yapamıyorum ama sonrasında 5 ogün yiyebiliyorum bu kilo almama engel olur mu acaba yaşım 16 kilom 48 boyum 170

 • 25 yaşında, 45 kilo ve 165 cm boyunda bir bayanım, kilo almak için yapmadığım kalmadı. buradaki önerileri de yapsam kilo alacağımı sanmıyorum benim bu halim ne olacak midem sırtıma yapışıyor herkes dalga geçiyor zayıflığım ile napımmm ben ya?

 • Kilo almak isteyenler için güzel bir paylaşım.ama ben almıyım yeterince fazlalık var kurtulmaya çalışıyorum:)

 • bence kilo vermek isteyenlere de uygun bir yazı…İster almak isteyin ister vermek ikisinde de önemli olan kaliteli beslenmek…

 • ya çam fıstığı da mı kilo aldıran yiyecekler arasında çok ilginç ne yiyecez o zaman biz yaa

 • Kilo almak için en etkili yol bence tahin ve keçiboynuzu pekmezi karısimi başkasini bilmem

 • Geri bildirim: faik
 • merhabalar bende kilo alamayanlardandım 36 yaşındayım 2 çocuğum var ve hep 54 kiloyu geçemezdim boyda 1.72 neyse bende s*garayı azalttım ve iştahım çok açıldı şuan 59 kiloyum ve kendime güvenim geldi bende kilo alabiliyormuşum hedefim 10 kilo daha almak saygılar tabii s*garayı tamamen bırakıcam kilo alamamamın sebebi oymuş…

 • Ben onuc yasindayim boyum 1.62 kilom 41 sizce boy ve kilom iyimi arkadaslarim benden uzun ve kilolu yardim edin lutfen

 • Her şey yolunda 18 yaşına kadar uzayabilirsin daha. Bu çağlarda bütün gençler aynı boyda olmaz. Gelişimde farklılıklar olabilir. Ancak yine de kesin bir sonuç almak için dahiliye uzmanına görünebilirsin. Böylece o kan tahlili yapar ve içinde bir şüphe kalmamış olabilir Belki kilo alamama nedenini bulabilir.

 • şöyle haftada 5 kg aldıracak bir kilo aldırıcı arıyorum ne önerirsiniz acaba?

 • Ben yesim boyum 1.63 ve 46 kiloyum kendimi bildim bileli hep zayıflık ve Kilo almayı çok istiyorum şu ana kadar en fazla 53 Kilo oldum oda fazla sürmedi bazı arkadaşlarım su içsek Kilo alıyoruz diyorlar sen bizden çok yiyorsun Kilo almıyorsun diyolar daha önce bir diyetisyene gittim kızım diliminin millet zayıflamak sen Kilo almak istiyorsun git işim gücüm var dedi. Kilo almam konusunda bana yardımcı olur musunuz?

 • Merhaba Yeşim hanım çok yemenize rağmen kilo alamıyorsanız siz de parazit olabilir ya da başka bir sağlık sorunuz olabilir. Bunun için devlet hastanelerinde endokrinoloji bölümü var önce randevu alın ve doktorunuza danışın kilo alamayışınızın nedeni önce belirlensin neden belirlenmeden kilo almanız mümkün değil sonra yine bize yazabilirsiniz yardımcı oluruz.

 • ben gizem 20 yaşındayım ve 42 kiloyum hiç kilo alamıyorum kırk ikinin üstüne çıkamıyorum ne yapsam olmuyo tahlilde yaptırdım bir şey cikmadi ya bende artık kilo almak istiyorum..

 • Sevgili Gizem, kilo almak istiyorsun ancak doğru beslenip beslenmediğini bilmiyorum. Hangi tahlilleri yaptırdın? Bir de günlük neler yiyorsun? Bunları bize ayrıntılı bir şekilde yazabilir misin? Bunları bize yazarsan ne yapman gerektiği konusunda rehberlik yapabiliriz. Saygılar

 • Ya bana herkes çok zayıfsın diyor ben 13 yaşındayım 39 kilyum ama birazda boyum uzun olduğu için çok zayif duruyorum boyum ise 1.60 cm ben nasıl kilo alacağım bilmiyorum bu arada ben et balık tavuk gibi şeyleri ve keçi boynuzu patlican yemegi nohut yemegi seyleri de hic sevmiyorum bu yuzden kilo alamıyorum. Ne yapmalıyım ?

 • Sevgili İrem, öncelikle herkesin ne söylediği önemli değil. Eğer çok zayıf olduğunu düşünüyorsan bir dahiliye uzmanına görünüp tahlil yaptırmalısın. Neden kilo alamadığını öğrenmelisin. Ayrıca şu anda kilo almaya ihtiyacın var mı yok mu bir diyetisyene danışabilirsin. Yani kilo almak için önce doktor kontrolü şarttır.

 • Mrblar, boyum 160, kilom oldum olasi 47, bunaldm istahsizliktan, hep zorla yiyiyorm.. Kalorisi yuksek, cok yer tutmayan ? ve saglikli ne yiyebilirim acaba

 • Kilo almak istiyorsanız öncelikle neden kilo alamadığınızın tespit edilmesi için bir dahiliye uzmanına görünmeniz çok faydalı olacaktır. Ancak herhangi bir sağlık sorununuz yoksa kefir, kepekli makarna, yulaf ezmesi, süt, tam buğday ekmeği, meyvelerden avakado, kuru üzüm, kurun incir, kuru erik, kuru kayısı tüketebilirsiniz.

 • Bende kilo alamayanlardanim 🙂
  Kantinde calisiyorum sabah 7.30 aksam 5 de cikiyorum .
  Yasim 19 boy 1.80 kilom 61
  Hedefim suanda 75 :)) ne yapabilirimm

 • Benim boyum 1.83, kilom 64 yasim 21 isin kotusu bundan 3-4 yil oncede kilom ayniydi hic degismiyor artik kilo alamyicam dusuncesi bilincaltima yerlesmis durumda. Doktora gittim parazit falan bisey cikmadi cok yiyorum ama uyku duzenim cok bozuk anlayacaginiz cok ama duzensiz besleniyorum.. Fakat bu duzensizlik hayatimin bi parcasi haline geldi ve degismesi imkansiz. Bu aralar kilo alabilecegim gida takviyeleri veya ilac ariyorum ama cevremdekiler ise yaramayacagini ve paramin bosa gidecegini soyluyor ama son carem onlar. Sizden ricam bana durumuma uygun bir gida takviyesi ismi.. simdiden tesekkurler…

 • Sevgili Metin uyku düzenini halletmen için spor salonuna yazılabilirsin, bu senin metabolizmanı değiştirebilir, kilo alman için spor şart yoksa alman çok zor hem de sağlıksız.

 • kilo almanın tek yolu spor ve ölene kadar yemek boyum 181 kilom 53 tü spora başladım 2 ay sonra tam 68 kiloyu gördüm spor yaparken besin takviyesi almanın hiçbir tehlikesi yok kulaktan dolma zararlı zararlı demelere aldırış etmeyin sabahları en az 5 haşlanmış yumurta yarısının sarısını yemesenizde olur sürekli yiyin spora asla ara vermeyin

 • Merhaba ben elif 37 kiloyum boyum 1.68 ve 15 yaşındayım 1.sınıfa ilk başladığımda 19 kiloydum çok kilolu bir bebek olarak 5 kilo doğmuşum ama geçirdiğim nefessiz kalma,astım nedeniyle hastalık süreci içerisinde hızla kilo kaybı yaşamışım.Ve şuan 37 kiloyum boyumla orantılı bile değil boyum uzadıkça kilom iyice düşüşe uğruyor hiç besini tüketesim gelmiyor abur cubur buna dahil olmamak üzere tabiki.Kilomu düzende tutmak istiyorum boyumun uzamansı her ne kadar hoşuma dahi gitse kilo almak istiyorum dediğim gibi yiyecekleri midem bir yere kadar alıyor daha sonra yiyemiyorum yediklerim sizin listesiyle uzaktan yakından alakalı değil eti hele ki hiç sevmem iğreniyorum gerçekten napmam lazım yardımcı olursanız çok sevineceğim 🙂

 • Sevgili Elif eğer kilo almak istiyorsanız hemen bir dahiliye ya da endokrinoloji uzmanına başvurup herhangi bir sağlık problemin olup olmadığını öğrenmen gerekir. Bunu yaptıktan sonra bir diyetisyene başvurmalısın. Kilo aldıran yiyecekler tüketilerek kilo alamayabilirsin, nedeni de sağlıklı olup olmadığını bilmememizdir. Doktora danışman gerekiyor.

 • Sevgili Ahmet, kilo aldıran yiyecekler yazısında da belirttiğimiz gibi öncelikle bir dahiliye uzmanı seni muayene etmelidir.

 • 17 yasindayim 1.83 boyum ve 63 kiloyum bir turlu kilo alamiyorum ve basketbolcuyum biraz fizik yapmak istiyorum bana bir fakir diyeti yazarmisin yada onerecegin bir seyler

 • Sevgili Caner kilo aldıran yiyecekler yazımızda da belirttiğimiz gibi diyet programı için öncelikle bir doktora muayene olman ya da diyetisyene gitmen gerekiyor. Zira diyet sadece doktorlar ve diyetisyenler tarafından kişiye özel yazılır.

 • Merhaba ben Ebru. Yorumuma cevap verirseniz çok mutlu olurum. Aslinda kilo almak için herşeyi yapmayi goze alirim tabiki internetteki sagliksiz igne tedavileri haricinde olan seyler. Bana cok ye kilo al diyorlar ama ben yemek yiyemiyorum ve bana yemek yiyerek kilo al diyince sinirleniyorum cunku yemek yiyerek kilo almak okadarda kolay degil. Sogandan nefref ederim ve benim icin soganli bi yemek olmamali. Yedigim seylerde ekmek fazla tuketmem. Sadece corba gibi yiyeceklerde tuketmeyi severim. Baslarda cok cikolata , cips gibi urunler tuketerek alabildigim kadar kilo almak istiyordum fakat haberlerde veya arastirma sonuclarinda dusundugum seyin yanlis oldugunu vurguluyorlar. Ama bende yemek yiyerek kilo alamiyorum. Yesem alirim aslinda buna karsi bi hastaligim falan yok. Sadece yemek yemeyi sevmiyorum. Balik yagi icmek istemiyorum yanliz balik haplari icebilirim. Ama kilo almak icin şurup gibi ilaçları icebilirim. Balık yaglarinin haplari eczanede satiliyormus. Bunlardan almak istiyorum. Yasim 15 boyum 1.65 kilom 40 falan sanirim. Baya zayifim ve ben kilo almak istiyorum lutfen yardimci olun.

 • Merhaba Ebru hanım, kilo aldıran yiyecekler başlıklı yazımızda da belirttiğimiz gibi öncelikle dahiliye uzmanına mauyene olup tahlil yaptırmanız gerekiyor. Herhangi bir sağlık probleminiz olup olmadığı belirlendikten sonra diyetisyene gidip kilo alma programı uygulamalısınız.

 • Merhaba Eda kilo almak istiyorsanız öncelikle doktora sonrasında ise bir diyetisyene görünmeniz ve sizin yapınıza uygun bir beslenme programı hazırlatmanız gerekiyor. Ayrıca kilo aldıran yiyecekler hakkında bilgi sahibi olmak için araştırma yapmanız güzel.

 • 14 Yaşındayım 1.64 Boy 52 kg ım dahada fazla kilo almak istiyorum spor yapıyordum boyum o yüzden kısa kaldı diye düşünüyorum bütün benden kısa arkadaşlarım bana fark attı o yüzden artık dumbell ile çalışmıyorum.Sizce doğrumu yaptım nasıl çalışmam gerekiyor bu programa uymak istiyorum ama boy uzatmak ve kilo almak istiyorum nasıl çalışmam lazım

 • Merhaba ben esra
  Hocam birşey sorucaktım
  Ben 13 yaşımdayım ve 38 kiloyum acıkcası ben doktora gitmeye utanıyorum arkadaslarım benimle dalga geciyor. Kilo almayı Çok istiyorum. 4 yıl once ameliyat oldum doktorlar kilo alırım demiştim 4 yıl once 28 kiloydum bileklerim belim çok ince lütfen ne yapapbilirim lütfen zayıf kişilerşm rahatsızlıklarnı ve belirtilerini yazarsanız cok mutlu olurum.

 • Merhaba Esra, öncelikle doktora gitmeye utanman pek mantıklı değil. Utanacak ne var onların mesleği bu, senin gibi binlerce kişinin sorununu dinliyorlar, kilo aldıran yiyecekler yazımızda belirtildiği üzere hemen bir büyüğünle diyetisyenden randevu alın ve gidin. Doktora gitmek kadar doğal bir şey olamaz. Zayıf olup olmadığını ise ancak diyetisyen söyleyebilir.

 • Sevgili Emin dambıl ile çalışmanın boy uzamasını engellediğine hatta boy kısalmasına neden olduğuna dair yeterli bilimsel veri yok. Bu doğru olsaydı uzun insan olmazdı değil mi? Kilo almak istiyorsan kilo aldıran yiyecekler yazısında belirtildiği gibi hemen diyetisyene gitmelisin.

 • Merhaba ben de 1.60 boyunda 41 kiloyum. 26 yaşındayım. Aynı zamanda çölyaklıyım bu yüzden glutensiz beslenmem gerekiyor bu hastalık süresince çok kilo kaybettim. Şimdi 3 yıldır diyet yaptığım halde eski kilolarımı alamadım. Ben de parazit testi yaptırdım bir şey çıkmadı. Bu verdiğiniz diyet listesi çok güzel içinde yulaf ve buğday ekmeği olduğu için ben uygulayamıyorum. Bunların yerine ne koyabilirim yardımcı olun lütfen? Ayrıca hastalıktan sonra diyetisyene gittim verdiği listeden sonra daha çok zayıfladım.

 • Sevgili Tuanna, öncelikle geçmiş olsun. Glutensiz beslenmek gerçekten zor ve pahalı. Doktorunuzun önereceği Glutensiz ekmeği tüketebilirsiniz büyük marketlerde satılıyor. Kilo aldıran yiyecekler başlıklı yazımızda söylediğimiz gibi öncelikle doktora danışmanız gerekir. Hangi gıdalar dokunuyor bunu da bilmen gerekiyor. Bu nedenle gıda intoleransı başlıklı yazımıza bakmalısınız. Hangi gıdaları yiyebileceğinizi öğrenmek için test yaptırmalısınız.

 • Merhaba ben sigara kullanıyorum ve boyum 175 kilom 54 kilo almak istiyorum ne yapmalıyım

 • Merhaba Yaşar bey, öncelikle sigarayı bırakmak için lütfen sigarayı bırakma merkezlerinden randevu alabilir ve bırakmak için çaba gösterebilirsin. Ayrıca kilo aldıran yiyecekler başlıklı makalemizde de uzun uzun anlattığımız gibi eğer vücut geliştirme yaparsanız kilo almanız kolaylaşabilir. Bunun için yeni başlayanlar için vücut geliştirme programı için lütfen buraya tıklayınız. Tabi spor salonuna yazılabilirseniz çok daha verimli olur. Bundan daha da önemlisi bir dahiliye uzmanına gidip muayene olun ve o size gerekli tahlilleri yazacaktır. Parazit varsa kilo alman mümkün olmaz ya da başka bir sorun da kilo almanı engelleyebilir bu nedenle hemen doktora gitmende yarar var.

 • 14 yaşıma yeni girdim boyum 152 kilom da 34 metabolizmanın hızlı çok yememe rağmen kilo alamiyorum cok zayifim??

 • Merhana Sena, kilo alamadığın için üzgün ve endişelisin, ancak doktora gitmeden kilo aldıran yiyecekler ile başarı elde edemeyebilirsin. Neden mi? Eğer senin farkında olmadığın bazı sağlık problemlerin varsa ne yaparsan yap kilo alamazsın. Bu nedenle hemen dahiliye uzmanına gidip kilo alamadığını söylemen gerekir. Doktor gerekli görürse bazı tahliller isteyecektir. Ya da seni endokrinoloji bölümüne sevk edecektir. Oradan çıkan tahlil sonuçları ile bir diyetisyene gitmelisin. Ya da direk diyetisyene de gidebilirsin o seni yönlendirecektir.

 • Merhaba 16 yaşındayım 173 boyumla 50 kiloyum ve tüm testleri yaptırdım hiçbir şey çıkmadı ne yapmalıyım acaba iştahımda var yiyorum ama alamıyorum hala 🙁

 • Okula gittiğim için saatlere göre yemekler uyuşmuyor 37 kiloyum 163 boyundayım yaşım 15 bulunduğum yerde düzgün diyetisyen de yok ne yapmalıyım çok üzülüyorum

 • Merhaba Melek kilo aldıran yiyecekler başlıklı yazımızda belirttiğimiz gibi öncelikle dahiliye uzmanına görünmeli ondan sonra diyetisyene gitmelisin. Parazit olabilir bu da kilo almanı engeller ama bu anlamanın tek yolu var o da doktora gitmek olacaktır.

 • Sevgili Eylül, Günde kaç öğün ve her öğünde ne yediğiniz yazar mısın? Spor yapıyor musun?

 • Ben 18 yaşındayım boyum 1.58 kilom ise 45 kilo almak istiyorum 4 veya 5 kilo almak için ne yapmalıyım bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

 • Merhaba Zehra, öncelikle kilo aldıran yiyecekler başlıklı yazımızı çok dikkatli bir şekilde okuyabilirsin. Sonra bu makalede de yazdığı gibi hemen bir diyetisyene giderek herhangi bir sağlık sorunun var mı onu öğrenmen gerekiyor. Diyetisyen sana tahliller sonunda yapına uygun bir beslenme programı uygulayacaktır. Eğer bir sağlık sorunun yoksa (örneğin parazit ya da metabolik bir rahatsızlık yoksa) öğün sayını artırmak sık sık ama az az yiyerek kilo alabilirsin. Her öğünde çok yemene gerek yok. Kefir, yoğurt, kırmızı et, ara öğünlerde çiğ yemişlerden faydalanabilirsin. Ekmek yiyorsan tam buğday olanları tercih edebilirsin. Ancak bunları beslenme programı haline getirecek olan sadece diyetisyenlerdir.

Bir cevap yazın