Omuz genişletme hareketleri | En etkili 5 hareket

Omuz genişletme hareketleri. Çekici ve kaslı bir vücuda sahip olmanız için omuzlar anahtar bir rol üstlenirler. Üst vücut egzersizlerinin yapılması açısından da çok önemli bir görev üstlenirler. Hareketlerin düzgün ve etkili yapılabilmesi omuzlarınızın sağlamlığına ve esnekliğine bağlıdır

omuz genişletme hareketleri

Omuz geliştirme hareketleri

İyi bir vücut için omuz kasları vazgeçilmezdir. Duruşunuzu ve karizmanızı etkileyecek en önemli bölgeniz omuz bölgesidir.  Bu makalede sizlere hareketleri doğru ve etkili bir şekilde yapmanızı  ve fit bir vücuda sahip olmanızı sağlayacak olan omuz genişletme hareketleri rehberi hazırladık. Bu yazıyı okumadan önce vücut geliştirme rehberine göz atmanız daha faydalı olacaktır.

Omuz kası geliştirme. Vücudun diğer bölgelerine göre omuz kası geliştirmek daha zordur ve omuz kaslarını etkili bir şekilde çalıştırmak sanıldığı kadar kolay değildir. Ayrıca vücut geliştirmeye yeni başlayanlar genelde omuz kaslarını ihmal ederler. Özellikle göğüs kası geliştirme ve kol kası geliştirme onlar için daha önemli olabilir.

İyi bir vücut geliştirme programı omuz kası geliştirme hareketlerini mutlaka içermelidir. Özellikle göğüs ve kol kaslarına odaklanıp sürekli vücudun bu bölgesine odaklananlar bir müddet sonra hüsrana uğrayabilirler. Bu olumsuzluk göğüs ve kol kaslarında değil omuz bölgesi nedeniyle olur.

Sebebi ise gelişen kol kasları nedeniyle omuzların ince ve itici bir şekilde durmasıdır. Bu vücudun genel görüntüsünü maalesef bozan bir durumdur. Bu nedenle vücut geliştirmeye başlayanların  “Sadece göğüs kası ve kol kası yapsam yeter bana…” şeklindeki yaklaşımları doğru değildir ve bir müddet sonra istenmeyen durumlar yaratacaktır.

İstenmeyen bu olumsuz durumlar, omuzların vücuda göre daha çabuk durması, omuz kemiklerinin belirgin hale gelmesi, omuzların çengel şeklinde bir görünüm alması ve yandan bakıldığında omuzların çok ince görünmesidir. Örneğin Sami Hamidi’nin omuz programını aşağıdaki videodan seyredebilirsiniz. Ancak bu program omuz genişletmek için klasik bir program olarak kategorilendirilebilir. Bizim önerdiğimiz omuz programı ise daha farklı ayrıntılar aşağıdadır.

Omuz kaslarının vücudun diğer bölgelerine göre daha zor çalışmasının nedeni ise omuz genişletme hareketlerinin çoğunda kollarımızı başımızın üzerinde çalıştırmak zorunda olmamız özellikle eklemleri oldukça zorlayacaktır. Bu nedenle omuz genişletme hareketleri yapılmadan önce çok iyi ısınma hareketleri yapmanız gerekiyor.

Eğer egzersizlere başlamadan önce ısınma hareketleri yapmazsanız ve omuz bölgenizi yeterince ısıtmaz iseniz omuzlarınızı sakatlama riskiniz çok fazladır. Bu nedenle omuz kası egzersizleri öncesinde mutlaka ısınma hareketleri yapılmalıdır ve omuz bölgenizi çok iyi ısıttığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca sağlıklı omuzlar için çok iyi araştırmalar yapmalı, videoları çok dikkatli izledikten sonra antrenmanlara başlamanız gerekir.

Mümkünse bir eğitmen eşliğinde egzersizlerinizi gerçekleştirmeniz ise en doğrusu olacaktır. Biliyorum merak ettiğiniz bir diğer konu da protein tozu kullansam mı kullanmasam mı sorusunun cevabıdır. Cevap ise yeni başladıysanız hayırdır. Daha ayrıntılı bilgi için ilgili linke tıklayabilirsiniz. İşte omuz genişletme hareketleri, en etkili omuz kası geliştirme hareketleri listesi:

Aletsiz omuz genişletme hareketleri

Hiç bir alet olmadan omuz kaslarınızı genişletmeniz mümkün. Bu hareketlerden en önemlisi şınav yani push up hareketi ve V-pushup ya da diğer adıyla omuz şınavıdır.

Şınav hareketi (Push up)

Evde omuz kası geliştirme için yapılabilecek en basit hareket push up hareketi yani şınavdır. Şınav hareketi hem göğüs bölgesini hem de ön omuz bölgesini çalıştıran en temel harekettir. Bu hareketin nasıl yapıldığını öğrenmek için  “Şınav nasıl çekilir?” başlıklı yazımızı okuyabilir ve hareketin yapılışını gösteren video ve animasyonları seyredebilirsiniz. Bu harekete alıştıktan sonra omuz kaslarını daha izole çalıştıran bir hareket olan V-push up hareketine geçebilirsiniz.

Omuz şınavı (V- Push up)

Omuz şınav hareketi ile omuz kaslarınızı daha izole bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Normal şınav hareketi ile hem göğüs hem de ön omuz kasları geliştirilebilir ancak temel amacı göğüs kaslarının gelişimidir. Omuz şınavında ise temel amaç omuz kaslarını geliştirmektir. Bu hareketi normal şınav hareketi yapıldıktan sonra yapılırsa daha faydalı olur.

omuz genişletme hareketleri

Omuz şınavı

Normal şınav hareketinde yani belin ve bacakların düz çubuk gibi durduğu hareketin tersine omuz şınavı hareketinde beliniz ve bacaklarınız animasyonda da görüldüğü gibi v şeklinde olmalıdır. Bu nedenle bu harekete V-push up hareketi de denilmektedir.
Omuz şınavı hareketinde:
Kalça yukarı kaldırılır.

Vücudun ağırlık merkezi baş kısmına daha yakın hale getirilerek omuz kaslarının geliştirilmesi hedeflenir. Böylece omuz kaslarını daha izole bir şekilde geliştirmeniz mümkün olacaktır. Böylece hiç bir alet sadece kendi hareketlerinizle omuz kaslarınızı geliştirebilirsiniz.

Omuz Kasları ve Yapısı

Omuz kaslarınızı geliştirmek istiyorsanız bu kas grubunun üç gruptan oluştuğunu ve hangi egzersizin hangi kas grubunun gelişimini tetiklediğini bilmelisiniz. Omuz kasları, arka omuz, yan ya da orta omuz ve ön omuz olmak üzere üç kısımda incelenebilir. Ayrıca deltoid şeklinde olması nedeniyle arka deltoid, yan deltoid ve ön deltoid olarak da adlandırılabilmektedir.

En etkili 5 omuz genişletme hareketi

Bu 5 etkili egzersizi vücut geliştirme programınıza entegre edebileceğiniz gibi arada 3 gün dinlenme olmak üzere haftada 2 kez her hareket 2 set 12 tekrar şeklinde uygulanabilir.

1.Ön dambıl kaldırma (Dumbbell Front Raises)

Bu hareket özellikle ön ve yan omuz kaslarınızı geliştirmenizi sağlar. En etkili omuz kası geliştirme ve omuz genişletme hareketleri arasındadır. Bu hareketi ilk defa yapıyorsanız en fazla 3 kilogramlık dambıllar kullanınız.

omuz kası genişletme

Dumbbell Front Raises Hareketi

Hareketin yapılışı
Ayaklarınızı omuz genişliğini geçmeyecek şekilde hatta omuz genişliğinin yaklaşık yüzde altmışı kadar açınız.
Dambılları isterseniz yanlarınızda isterseniz animasyonda da görüldüğü gibi baldırınızın üzerinde olacak şekilde tutabilirsiniz.
Bu harekete başlamak için öncelikle derin bir nefes almalısınız. Daha sonra yani nefes aldıktan sonra dambılları sırasıyla kaldırmaya başlayın.
Dambılları kaldırırken nefes vermeniz gerektiğini unutmayın. Vücut geliştirme programı seviyenize göre uygun sayıda tekrar yaparak harekete devan edin. Bu hareketi yaparken dikkat etmeniz gereken nokta ise dambılları omuz hizasına kadar kaldırmanız gerektiğidir.

2.Ön halter kaldırma (Barbell Front Raises)

omuz kası geliştirme

Barbell Front Raises Hareketi

Bu hareketin dumbell front raises hareketinden farkı dambılla değil de halter ya da bar ile yapılmasıdır. Bu hareketin bir de işlevi de farklıdır. Bu hareket dambılla yapıldığında orta ve ön deltoitler çalıştırılmış olurken halter ile yapıldığında ön, orta ve arka omuz kaslarını geliştirmek mümkündür
Ayaklarınızı hafif açınız.
Halteri ya da barı baldırınızın üzerinde olacak şekilde tutabilirsiniz.
Bu harekete başlamak için öncelikle derin bir nefes almalısınız. Daha sonra yani nefes aldıktan sonra halteri kaldırmaya başlayın.
Halteri baş hizasına kadar kaldırmalısınız. Dambılla yapılan harekette ise omuz hizasına kadar kaldırmanız gerektiğini hatırlayın.
Halteri kaldırırken nefes vermeniz gerektiğini unutmayın. Vücut geliştirme programı seviyenize göre uygun sayıda tekrar yaparak harekete devan edin.

3.Front Press Hareketi

omuz kası geliştirme

Front Press Hareketi

Bu hareket ön ve yan omuz kaslarını geliştirmenin yanı sıra ayrıca kol kaslarınızdan bisepslerinizi de geliştirmenizi sağlayacak olan bir harekettir. Düzenli olarak da yapıldığında çok etkilidir. Omuz ve kol kaslarınızdan özellikle bisepslerinizde gözle görülür şekilde fark yaratabilirsiniz. Bu hareketi oturarak ya da ayakta yapabilirsiniz.
Hareketin Yapılışı
Animasyonda da görüldüğü gibi sırtınız dik olacak şekilde oturun. Elleriniz omuz genişliğini hafif geçecek şekilde açılmış olmalıdır ve halteri içten kavrayınız. Bu durum başlangıç pozisyonu olsun. Sonra nefes alarak barı göğsünüze indirin. Bu sırada biraz bekleyin ve nefes verin.
Daha sonra nefes alın ve barı göğsünüzün hizasında tutun.
Barı ya da halteri dik olarak animasyondaki gibi, belinizi bükmeden başınızın hizasını geçecek şekilde  yukarı kaldırın. Bu sırada ise nefes verin.

4. Back Press Hareketi

Back press hareketi front press hareketinin boynun arka hizasında yapılan versiyonudur.  Back press hareketi orta omuz ve arka omuz kaslarının gelişimi tetikler. Bu hareket aynı zamanda arka kol kaslarını da geliştirir. Üst vücut egzersizler arasında en etkili olanlardan biridir.
Hareketin Yapılışı
Back press hareketi göğüs üzerinde değil de ense tarafında yapılan bir omuz kası geliştirme hareketidir. Animasyonda da görüldüğü gibi sırtınız dik olacak şekilde oturun. Elleriniz omuz genişliğini hafif geçecek şekilde açılmış olmalıdır ve halteri içten kavrayınız. Bu durum başlangıç pozisyonu olsun. Sonra nefes alarak barı ensenizin tarafında ense  hizanıza indirin. Bu sırada biraz bekleyin ve nefes verin.
Daha sonra nefes alın ve barı ensenizin hizasında tutun.
Barı ya da halteri dik olarak animasyondaki gibi, belinizi bükmeden başınızın hizasını geçecek şekilde  yukarı kaldırın. Bu sırada ise nefes verin.

5.Lateral Raises Hareketi

omuz trapez kası geliştirme

Lateral Raises Hareketi

Bu hareket omzumuzun boynumuza bağlanan kısmındaki trapez kaslarının gelişimini sağlar. Ayrıca ön ve orta omuz kaslarının da gelişmesini tetikleyen etkili ve en çok yapılan omuz egzersizidir. Bu harekete aynı zamanda Side Lateral Raise hareketi de denilmektedir.
Hareketin Yapılışı
Ayakta durun.
Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın.
Her iki elinize birer dambıl alın ve derin bir nefes alın.
Kollarınızı animasyonda da görüldüğü gibi yanlara doğru omuz hizasına kadar kaldırın ve dambılları yukarı kaldırırken nefes verin. Vücut geliştirme programı seviyenize göre hareketi tekrarlayın.

Bu makalede sizlere omuz genişletme hareketleri ile ilgili bir rehber sunmaya çalıştık. En etkili 5 omuz kası geliştirme hareketi ile ilgili animasyonlarımız yardımıyla bu hareketleri öğrenebilir ve muhteşem omuz kaslarına sahip olabilirsiniz. Omuz genişletme hareketleri tabii ki bu kadar değil. Bu makalede en temel omuz kası geliştirme hareketleri üzerinde durduk. Bir sonraki makalemizde daha farklı omuz genişletme hareketlerini sunmayı düşünüyoruz. Tabi bu hareketlerin etkili olabilmesi için vücut geliştirme beslenme programları hakkında daha çok bilgi sahibi olmalısınız. Yani beslenme düzeniniz çok önemli eğer güçlü omuz kasları istiyorsanız.

37 yorum

 1. bora Mayıs 2, 2015
 2. okuruz Mayıs 4, 2015
 3. nilüfer sipahi Mayıs 4, 2015
 4. serdar Mayıs 5, 2015
 5. Sansyorumu Mayıs 5, 2015
 6. nilüfer sipahi Mayıs 5, 2015
 7. nilüfer sipahi Mayıs 5, 2015
 8. İlham Kaynağı Tasarımlar Mayıs 6, 2015
 9. FatihC Mayıs 6, 2015
 10. buziy Mayıs 6, 2015
 11. nilüfer sipahi Mayıs 6, 2015
 12. abdullah Mayıs 7, 2015
 13. evden eve nakliyat Mayıs 7, 2015
 14. zeynep Mayıs 8, 2015
 15. empati Mayıs 8, 2015
 16. nilüfer sipahi Mayıs 8, 2015
 17. nilüfer sipahi Mayıs 8, 2015
 18. şeref Mayıs 14, 2015
 19. bursakilokontrol Mayıs 22, 2015
 20. Ufuk can Mayıs 30, 2015
 21. sametcan Temmuz 10, 2015
 22. talat can Temmuz 15, 2015
 23. efekan Temmuz 23, 2015
 24. Salih Ağustos 9, 2015
 25. berk Ekim 13, 2015
 26. nilüfer sipahi Ekim 14, 2015
 27. Enes Şubat 17, 2016
 28. nilüfer sipahi Şubat 17, 2016
 29. Yangın Kapısı Mayıs 1, 2016
 30. Onur Mayıs 10, 2016
 31. nilüfer sipahi Mayıs 12, 2016
 32. Ferhat Ağustos 13, 2016
 33. nilüfer sipahi Ağustos 16, 2016
 34. Hüseyin Ağustos 24, 2016
 35. nilüfer sipahi Ağustos 27, 2016
 36. Zeki Ağustos 28, 2016
 37. nilüfer sipahi Kasım 13, 2016

Yorum yaz