Trigliserid Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

Trigliserid nedir sorusunun cevabı, “Kanda bulunan ve belirli bir değerin üzerine çıktığında zararlı olabilecek bir yağ türüdür.” olarak verilebilir. İnsan vücudu trigliseridleri enerji için kullanır. Sağlıklı bir yaşam için onlara ihtiyaç duyulsa da trigliserid yüksekliği kalp hastalıkları riskini artırabilir.

trigliserid yüksekliği

Trigliserid

Trigliserit yükselmesi, metabolik sendromun da belirtileri arasında yer alır. O nedenle kan tahlili yapıldığında trigliserit değerlerinin normal sınırlar arasında olması büyük önem taşımaktadır. Trigliserid kaç olmalıdır? Trigliserid diyeti nasıldır? Trigliserid nasıl düşürülür? Canan Karatay nasıl yorumluyor? Hemen öğrenmek için yazımızı okuyun.

Trigliserid yüksekliği ile ilişkili olan metabolik sendrom ise; yüksek tansiyon, bel çevresinin kalınlığı, kan yağlarındaki nitel ve nicel değişimler, kan şekeri yüksekliği gibi durumlar ile tanımlanabilir. Ayrıca hiperürisemi, karaciğer yağlanması, reflü ve  iyi huylu kolesterol olarak bilinen HDL  düşüklüğü de metabolik sendrom belirtileri arasındadır.

Metabolik sendrom; kalp hastalığı, diyabet ve inme riskini artırdığı için kan şekeri düzeyi ve kandaki trigliserid yüksekliği araştırılmak üzere dahiliye uzmanına muayene olunmalıdır. Gerekli ise tahlil yaptırmanız istenecektir. Bu yazıda trigliserid yüksekliği nedir, trigliserid yüksekliği nedenleri, belirtileri nelerdir ve nasıl düşürülür öğreneceksiniz.

Trigliserid Yüksekliği

Yemek yedikten sonra vücudunuz ihtiyaç duyulmayan kalorileri trigliseride çevirir ve daha sonra enerji için kullanmak üzere yağ hücrelerinde depo eder. Yemek aralarında enerji ihtiyacı için bazı hormonlar depo edilen trigliseritleri serbest bırakırlar. Aşırı yemek yenilmesi durumunda ise kandaki trigliserit seviyesi yükselir.

Kandaki yüksekliği ise kalp krizi riskini artırır. O nedenle trigliseridler kalp sağlığı için önemli bir ölçümdür.

Kandaki trigliserid değeri normal sınırların üzerinde yani 199 mg üzerinde ise trigliserid yüksekliği ya da tıp dilindeki adıyla “Hipertrigliseridemi” söz konusudur. Peki sağlıklı bir bireyde trigliseridin normal sınırları nedir?

Trigliserid Normal Değerleri

Sağlıklı ve yetişkin bir insanın kandaki trigliserit değeri 150 mg altındadır. Ancak tehlike sınırı 200 mg üzeridir. Yani 200 mg altı normal olarak kabul edilse de 150-200 mg arasında dikkatli olmak gerekir. Kan testi ile hem kan şekeri, hem trigliserit seviyesi hem de kolesterol değerleri belirlenebilir.

 • Normal sınırlar:  150 mg altı
 • Uyarı sınırları: 150 mg -199 mg arası
 • Trigliserit Yüksekliği: 200 mg -499 mg arası
 • Aşırı Trigliserit Yüksekliği: 500 mg üzeri

Yetişkinlerde 150 mg altındaki değerleri normal kabul edilirken, daha genç ve ergenlik döneminde olanlar için 200 mg altı normal değer olarak kabul edilebilir. Peki ama yüksekliği nasıl ve hangi sebeplere bağlı olarak ortaya çıkar?

Trigliserid Yüksekliği Nedenleri

Yeme bozuklukları yüksek trigliserit değerlerine neden olan en önemli faktörlerden biridir. Örneğin sağlıklı beslenme tavsiyeleri ile bağdaşmayan bir beslenme programı uygulanması ya da gelişigüzel bir beslenme tarzı kandaki trigliserit seviyesini yükseltir.

Özellikle yüksek şeker ve karbonhidrat içeren yiyeceklerin tüketilmesi ve hazır meyve suları ile şekerli gazlı içeceklerin aşırı tüketimi trigliserid değerlerini artırır. O halde trigliserit ile obezite ve şişmanlık arasında bir bağlantı kurulabilir. Trigliserid yüksekliği nedenleri;

 • Obezite ve aşırı kilo
 • Aşırı ekmek ve hamur işi tüketimi
 • Öğün atlama
 • Kontrol altında olmayan diyabet hastalığı
 • Aşırı alkol kullanımı
 • Diyabet
 • Gizli şeker
 • Hipotiroidizm; Tiroid bezini az çalışması
 • Böbrek hastalıkları
 • İnsülin direnci
 • Fazla kalori alımı
 • Hareketsizlik
 • Metabolik sendrom
 • Genetik faktörler (Nadiren)
 • İlaç kullanımı (Steroidler, sivilce, tansiyon ve hormon ilaçları, östrojen, doğum kontrol hapları gibi)
 • Sigara kullanımı

Trigliserit yüksekliğinin oluşmasında en önemli faktörler beslenme düzenidir ancak nadiren de olsa genetik faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. İlerleyen durumda sağlıksız beslenmeye devam edildikçe ise karaciğer yağlanması bile olabilir.

Trigliseridi Yükselten Yiyecekler

Bilinenin aksine yağlı yiyecekler değil de şeker ve karbonhidrat içeren yiyecekler trigliserid yüksekliğine neden oluyor. Örneğin, yüksek oranda şeker içeren yiyecekler, pirinç, patates, nişasta, hamur işleri, çikolata, kola, aşırı şeker içeren tatlı meyveler özellikle akşam yenildiğinde trigliserit değerlerini artırıyor. Alkolün ise her çeşidi trigliseriti artırıyor. Trigliseridi yükselten yiyecekler aşağıda listelenmiştir:

 • Basit şeker
 • Gevrekler, mısır ve pirinç patlakları
 • Paketli yiyecekler; bisküvi, kraker, kek, çikolata
 • Hamur işleri; Ekmek, pasta, börek, makarna
 • Bal, reçel ve meyve tatlıları,
 • Hurma, kuru erik, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru incir  gibi tatlı meyveler

Trigliserid Yüksekliği Belirtileri

Değerlerin 500 mg üzerinde olması damar sertliği ve beyin damarlarının tıkanmasına bağlı olarak felç ve inme riski ile ilişkilidir. Yüksekliği genellikle belirti vermez. Sessiz ve sinsi seyreder.  Hasta bir şikayet ile doktora başvurmaz. Eğer yükseklik genetik faktörlerden kaynaklanıyorsa; cilt altında ve göz kapaklarında yağ birikintileri olabilir. Trigliserit yüksekliği belirti vermese de bazı durumlardan tahmin edilebilir.

 • Yüksek bel çevresi genişliği
 • Aşırı şişman
 • Hareketsiz
 • Ailede şeker hastası olup olmama durumu
 • Tansiyon yani yüksek kan basıncı

Trigliserid Yüksekliği Tedavisi

Trigliseriti düşürmek için neler yapılabilir sorusunun cevabına geçelim. Bu bölümde alacağınız basit önlemlerle trigliserit nasıl düşürülür öğreneceksiniz. Yüksekliğin nedenleri bilindiğinde uygulanacak tedavi yöntemi de daha etkili olacaktır. O nedenle doktor öncelikle yüksekliğin nedenleri tespit eder. Bunun için doğru bilgi vermeniz doğru yöntem için çok önemlidir.

Şeker yüksekliği, tiroid bezinin az çalışması ve böbrek hastalıkları gibi faktörlere bağlı olarak gelişen trigliserid yüksekliği tedavisinde önce bu hastalıkların tedavisi sağlanmalıdır. Bazı ilaçların kullanıma bağlı bir durumsa -örneğin tansiyon ya da sivilce ilaçları kullanılması- onun için doktor ayrı bir tedavi yöntemi uygulayabilir.

Yeme bozukluklarına bağlı olarak gelişen yükseklik durumlarında ise alacağınız basit önlemler ile normal sınırlara çekebilir.

İdeal kilonuza ulaşın: Onu düşürmek için sağlıklı beslenme kuralları dikkate alınarak hazırlanmış bir beslenme programı uygulamanız gerekiyor. Bunun için öncelikle diyetisyene gitmeniz faydalı olacaktır. Sağlıklı beslenme ile aşırı kilonuz varsa onu vermeniz de mümkün olacaktır.

Aşırı kilolardan kurtulun: Normal seviyeden daha fazla kilonuz varsa kilo vermeniz için uygulayacağınız yöntemler de seviyeyi normale getirebilir. Bunun için “kolay zayıflama yöntemleri” başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Spor yapın: Trigliserit değerlerini düşürmek için en etkili egzersiz yürüyüş ve yüzmedir. İmkanlar doğrultusunda fitness, vücut geliştirme ve ip atlama ile seviyeyi normale çekebilirsiniz.

Karbonhidratları sınırlandırın: En önemli neden aşırı miktarda zararlı karbonhidrat içeren besinler yenilmesidir. Hazır meyve suları, kola ve diğer şekerli içecekleri tüketmeyin. Çayı şekersiz içim. Basit şekerlerden uzak durun. Hamur işlerini sınırlandırın ya da tamamen kesin. Beyaz ekmek yerine tam buğday ya da çok tahıllı ekmekleri tercih edin ancak günde 3 dilimi geçmemesine dikkat edin. Zeytinyağı, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri, sebzeler ve yeşillikler içeren bir beslenme düşürme tedavisi için etkili olacaktır.

Öğün atlamayın: Öğün atlama bir sonraki öğünde daha çok yemenize neden olabileceği gibi hormonlar bu uzun süre açlık durumunda trigliseritleri serbest bırakır. Bu da seviyenin yükselmesine neden olur. O nedenle sağlıklı beslenmenin gereklerini yerine getirin.

İlaç kullanımı: Buna ancak doktor karar verebilir. Seviye 500 mg üstünde olduğunda ilaç tedavisi reçete edilebilir.

Besin takviyesi kullanımı: Ginseng, ginkgo biloba ve omega 3 gibi bitkisel takviyeleri doktor önerisine bağlı olarak kullanabilirsiniz.

Trigliserid rehberi sunduğumuz bu makalede trigliserid nedir, trigliserid yüksekliği nasıl oluşur ve trigliserid nasıl düşürülür gibi soruların cevaplarını öğrendiniz. Ayrıca önlem almak için trigliserid yüksekliğinin nedenleri nelerdir öğrendiniz. Sağlıklı günler.

Yorum yaz