Kaliteli beslenmeSağlıklı beslenmeNe iyi gelir?

İshale ne iyi gelir ve ishal nasıl geçer?

İshale ne iyi gelir? İshal nasıl geçer? İshali ne keser? Bugünkü yazımızda sizlere ishale ne iyi gelir? ve ishal nasıl geçer? rehberi hazırladık. İshale ne iyi gelir rehberinde ishali ne keser? sorusunun cevabını öğrenecek  ve başınıza geldiğinde bu durumu daha bilinçli bir şekilde atlatacaksınız.

Tabi ki bu ishale ne iyi gelir rehberini hiç bir zaman doktor kontrolünün üstünde tutmayın ve ishalin ciddi bir hastalık olduğunu unutmayın.

İşte ishal nasıl geçer? sorusunun cevabı. Ancak öncelikle ishalin ne olduğunu ve ishalin nedenlerini öğrenmenizde fayda var.

İshal ve ishalin nedenleri

İshal nedir?

İshali ne keser
İshale ne iyi gelir

İshale ne iyi gelir sorusunu cevaplamadan önce ishalin nedemek olduğunu açıklayalım. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ishal, günde 3 veya daha fazla sulu, gevşek ve şekilsiz dışkı yapılması veya bireyin normalden daha sık tuvalete çıkması ve sıvı dışkı yapılması durumudur. İshal, bakteriyel, viral ve parazitik kökenli olabilir. İshal enfeksiyon sonucunda da gelişebilir. Özellikle hijyen koşullarının iyi olmadığı kirli yiyecek veya içme suyu ile bulaşabileceği gibi kişiden kişiye de geçebilir. 

Başka bir ifadeyle günde 3’ten fazla şekli olmayan ya da katı olmayan sıvı kaka yapılmasına ishal denir. İshal çok ciddi bir hastalık olup çocuklarda ölüme bile neden olabilir. Özellikle geri kalmış ülkelerde çocuk ölümlerinin nedenleri arasındadır.

İshal neden olur?

İshal birçok sebebe bağlı olarak gelişebilir. Özellikle yenilen gıdalardan, içilen sulardan, sindirim sistemindeki bir bozukluktan ve kullanılan ilaçlardan kaynaklanabilir. Şiddetli ishal sıvı kaybına yol açar ve yaşamı tehdit eder, özellikle yetersiz beslenen ya da bağışıklık bozukluğu olan küçük çocuklar ve insanlar ishalden daha çok zarar görebilir.

1. Beslenme bozuklukları:

Eğer kaliteli beslenme kurallarına uygun bir beslenme düzeniniz yoksa ishal ya da kabız olabilirsiniz. Aşırı yeme, fazla unlu gıdaların yenmesi ya da bozulmuş gıdaların farkında olmadan tüketilmesi sonucunda ishal meydana gelebilir.

2. Enfeksiyon kaynaklı

Bazen yenilen gıdalardan ve içilen sulardan bakteri, virüs, mantar ya da parazit gibi gözle görülmeyen mikroorganizmalar sindirim sisteminde ilerleyerek bağırsaklara kadar ulaşıp ishal yaparlar. Bu durum özellikle yiyeceklerin hazırlanmasında ve tüketilmesinde hijyen kurallarına uyulmamasından kaynaklanmaktadır. Yukarıda da ifade edildiği gibi bozulmuş gıdalar da ishale neden olabilir. Son kullanma tarihi geçmiş ürünleri satın almayınız ve bozuk gıdalardan uzak durunuz. Çünkü bu gıdalar bakteri üreten birer fabrika gibidir.

ishali ne keser
İshale Ne İyi Gelir?

3.Çeşitli durumlar

Bazen sindirim sistemindeki bir bozukluk ya da enzim eksikliği de ishal yapabilir. Bu durumda bu sorunun çözülmesi hayati bir önem taşıyacağından doktorunuza danışmanız gerekecektir.

Bazı gıdalara olan alerjiler de ishale neden olabilir. Özellikle yumurta ve süt ürünlerine karşı alerjiniz olup olmadığını öğrenmek için lütfen en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Soğuk algınlığı ve üşütme gibi durumlarda antibiyotik kullanımı da ishale neden olabilir. Bu gibi durumda antibiyotiği yazan doktora danışın.

İshale ne iyi gelir?

İshalin ne olduğunu ve nedenlerinin ne olduğunu öğrendiniz. Aslında yapılması gereken ishal olduğunda ishale çözüm bulmak değil, hiç ishal olmamaya çalışmaktır. Bu nedenle ishali meydana getiren nedenleri ayrıntılı bir şekilde yukarıda açıkladık. Ancak bazen önlem alsanız bile her şey yolunda gitmeyebilir ve ishal olabilirsiniz. İşte bu durumda neler yapabileceğinizi aşağıda listeledik. Şimdi geçelim ishale ne iyi gelir, ishal nasıl geçer ve ishali ne keser rehberine. Tabi bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde ishale ne iyi gelir soruları ayrı ayrı cevaplandıracağız çünkü ishal ciddi bir problem ve çözümü de uzmanlık gerektirir. Eğer 2 günden daha uzun süren bir ishal durumu varsa hiç vakit kaybetmeden doktora görünmenizde fayda var. İshal deyip geçmeyin. Çok ciddi bir problemin belirtisi olabilir. İshal olduğunuzda sulu ve posalı beslenmeniz önerilir. Ayrıntılar aşağıda…

Bebeklerde ishale ne iyi gelir?

Bebeklerin dışkıları mutlaka kontrol edilmeli ve ishal gibi bir durum varsa hemen doktora gidilmelidir. İshal geri kalmış ülkelerde bebek ölümlerinin en önemli nedenleri arasında gösterilebilir. Özellikle 2 yaş civarındaki ishal bebekler için çok tehlikeli olabilir. Bebekte ishalle birlikte bir de yediklerini geri çıkarma, bulantı ve kusma da varsa hemen bebek hastaneye götürülmeli ve çocuk doktoruna başvurulmalıdır.  Kusma ve ishal bebekte ciddi su kaybına neden olabilir. Bazı anneler çocuklar ishal olduğunda su içirmez ki bebeğin ishali kesilsin. Halbuki bu durum bebeğin sağlığını ciddi anlamda tehlikeye sokacak bir durumdur. Acil olarak doktora götürmelisiniz. Kulaktan dolma bilgilerle ishale çözüm aramaya kalkışmayın.

Ne zaman doktora gidilmelidir?

İshale ek olarak bebekte normal olmayan durumlar geliştiyse ters giden bir şeyler var demektir. Bebeklerde 1 günden fazla süren her ishalde çocuk doktoruna başvurmalı ve doktorun önerilerini uygulamalısınız. Eğer ishalle birlikte aşağıdaki durumlar söz konusu gecikmeden çocuk doktoruna başvurunuz.

 • Ateşlenme- yüksek ateş
 • Bulantı, kusma, yediklerini geri çıkarma
 • Huzursuzluk durumu, sürekli ağlama ve inleme
 • Ağızda, dilde ve dudaklarda oluşan kurumalar
 • Gözlerde bulanıklık ve çökme gibi durumlar
 • Geçici şuur kaybı
 • İdrarın azalması

Yukarıdaki belirtilerden biri bile ishal ile birlikte gözlenirse doktora başvurmanız gerekir.

Bebeklerde ishal nasıl geçer?

Çocuk doktoru kontrol ettikten sonra neler yapmanız gerektiğini ayrıntılı bir şekilde söyleyecektir. Çünkü bebeklerde oluşan ishal çok ciddi olabilir ve doktor kontrolü şarttır.

Bebeklerde ishali ne keser?

Eğer ishalle birlikte ateş yoksa, kusma yoksa, dışkıda kan yoksa, balgam yoksa, çocuğun keyfinde bir bozulma yoksa, ağlamıyorsa, huzursuz değilse ve  ishal sayısı günden 2 den fazla değilse eczanelere danışabilirsiniz. Bebekler için ishal tedavisinde kullanılan özel tozlar vardır. AST olarak adlandırılan ağızdan sıvı tedavisi hakkında eczaneden ya da sağlık ocağından bilgi alabilirsiniz.

6 aylıktan daha küçük bebeklerde yarı sulandırılmış ayran ya da mama, ishal mamaları muz, elma veya şeftali suyu verilebilir. 6 aylıktan daha büyük bebeklerde ise içine ekmek konulmuş yoğurt ya da ayran verilebilir. Çocuklarda bunlara ek olarak patates püresi  ve pirinç lapası da ishal tedavisinde doktor tarafından önerilebilir. Sağlık ciddiye alınmalı ve doktor önerisine dikkat edilmelidir.

İshal nasıl geçer?

İshal olduğumuzda vücudumuz su kaybedeceği için atılan suyun geri alınması gerekir. En başta da ifade edildiği gibi özellikle yediğimiz besinlerden kaynaklanabilen ishalde bazı besinlerin tüketimi ishalin çabuk geçmesinde etkili olabilir. İshal olduğunuzda su alımını artırmak ve posalı gıdalarla beslenmek gerekir. Ancak yüksek oranda lif içeren gıdalardan da uzak durmak gerekir. Çok yağlı ve sindirilmesi zor olan besinler beslenmek ishali daha da artırabilir. İshal olduğunuzda acı biber, kara biber, alkol ve kafeinli gıdalardan uzak durulmalıdır. Tabi sürekli devam eden, bulantı, kusma, ateş, dışkıda kan gibi durumlarla birlikte meydana gelen  ishal vakalarında hemen doktora başvurmalısınız ve kendiniz ishali düzeltmeye çalışmayınız. Mutlaka doktorunuzun önerilerini uygulamalısınız.

İshali ne keser?

Çevrenizdekiler sizi ishalden kurtarmaya çalışırken önerdikleri bazı gıdalar ishalinizi daha da artırabilir? Bu kapsamda yani ishalin tedavisinde bilinçli olmak büyük önem taşımaktadır. Özellikle geç sindirilen besinler konusunda dikkatli olmalısınız. Bunlar ishali daha da çok artırabilir. Özellikle sosis, salam, kızartmalar, mantar, pastırma, ton balığı, sardalya gibi sindirilmesi 5 saatten daha fazla süren besinlerin tüketimine ara vermenizde fayda var. Ann Arbor Michigan Sağlık Sisteminin Üniversitesi İç Hastalıkları Bölümü’nde gastroenteroloji doçenti Peter Higgins   ishal olduğunuzda  “Yulaf ezmesi, muz, sade pilav ve elma olmak üzere kalın, yumuşak gıdalar, yemek en iyisidir ” diyor (www.everydayhealth.com/digestive-awareness/what-to-eat-when-you-have-diarrhea.aspx). Aşğıda ishali kesen yiyecekler listelendi:

Haşlanmış patates

2,5 saat ile 3 saat arasında sindirilebilir. Ph oranı 7,5 olan tatlı patates ishalde sıklıkla doktorlar tarafından da önerilen bir gıdadır. Yüksek orana beta- karoten içerir. Orta boy patates günlük A vitamini ihtiyacının yaklaşık yüzde 86’sını karşılayabilir. Haşlanmış patates sindirim sırasında bağırsaklara rahatsızlık verilen durumları önlemesi, toksinlerle savaşması ve  kolay sindirilmesi sebebiyle ishale iyi gelir. İçerdiği antosiyaninler nedeniyle güçlü bir antioksidan özelliğindedirler.

Kızarmış ekmek

Özellikle beyaz ekmek kızartılarak tüketilebilir. Mide suyunu çekmesi ve kolay sindirilmesi açısından ishalin geçmesinde etkilidir. Bir öğünde 1 dilimden fazla yenmesi önerilmez. Kalorisi kızarmamış ekmek ile neredeyse aynıdır. Kızarmamış ekmeği aşırı tüketmek kabızlığa neden olabilir. Bunun için ekmek tüketimi konusunda çok dikkatli olmak gerekir.

Kraker

Özellikle yağsız, baharatsız ve basit sindirilmesi kolay olan krakerlerin ve fırınlarda satılan galetelerin yenmesi de ishale iyi gelebilir. Örneğin çok açık çayla birlikte yenilen bir adet galete kompleks yiyecekler için gerekli olan sindirim süresinden daha az bir sürede sindirilir.

Simit

Simit de kraker ve galete ile aynı etkilere sahiptir.Simitte bulunan ve lezzet katan susam kaliteli doymamış yağ asitleri içerdiği için sindirimi ve bağırsak hareketlerini düzenler. Ayrıca iyi bir antioksidan kaynağı olması nedeniyle de özellikle parazitik kökenli ishal için faydalı olacaktır. Ancak bu kapsamda doktorunuzun hastalığınız için koyduğu teşhis çok önemlidir.

Derisiz ve yağsız tavuk eti

Yağlı besinlerden uzak durmanız gerektiğini yukarıda da ifade etmiştik. Özellikle suda pişmiş tavuk eti ishali hafifletebilir. Aşırıya kaçmadan tüketilmesi gerekir çünkü 3 ile 3,5 saat arasında sindirilebilir. Proteinli gıdalarla aşırı beslenmek kabızlığa neden olabilir. Tavuk etinde bulunan yüksek protein de ishale iyi gelebilir.

Probiyotik içeren besinler

Özellikle yoğurt gibi probiyotik içeren gıdalar vücudunuzun ishalle olan savaşını kazanmanıza yardımcı olabilir. Özellikle bakterilerden ya da mikroplardan kaynaklanan ishal vakalarında yoğurtta bulunan yararlı bakteriler ishale neden olan bakterileri öldürerek ortadan kalkmalarını sağlarlar. Böylece ishaliniz hafiflemiş olur.

Limonlu su

İçtiğiniz suya 5-6 damla limon sıkarak ishale neden olan bakterileri ortadan kaldırabilir ve ishalinizin hafiflemesini sağlamış olursunuz. Ayrıca limonlu su içerek kaybettiğiniz sıvıyı ve bazı mineralleri de kazanmış olursunuz. Ayrıca limonlu su ile alkali su elde etmiş olursunuz. Alkali ortamda ise ishale neden olan bakteriler yaşayamaz.

Elma sirkesi ve su 

Limonlu su ile aynı etkilere sahip olan elma sirkesi de bakterilerin ölümü için birebirdir. Ancak aşırıya kaçılmamalıdır.  Bir büyük bardak suya bir damla elma sirkesi damlatabilirsiniz. Günde 1 kere içmeniz yeterli olacaktır.

Muz

Sindirimi yaklaşık 2 saat kadar sürer ve et türlerine göre sindirimi daha kolaydır. Dışkının koyulaşmasına yardımcı olur. Özellikle ishalle birlikte  kaybedilen potasyum ve magnezyum gibi minerallarin geri kazanılmasını sağlar. Ayrıca tokluk hissi vererek aşırı yemenizi de önleyecektir.

Pirinç ve yabani pirinç

Beyaz pirinç düşük lif oranına sahiptir ve muz gibi sindirimi kolay olup yaklaşık 2 saat sürer. Yağ içermemesi açısından ishale iyi gelir ve dışkının koyulaşmasında etkilidir. Yüksek antioksidan kaynağı olan yabani pirinç ise aslında pirinç değil, yabani bir yulaf türüdür.Diğer pirinçlere oranla iki kat protein içeren yabani pirinç siyah pirinç ile karıştırılmamalıdır. İçerdiği magnezyum ve demir açısından oldukça zengindir. İshal için önerilmez. Ancak yüksek lif içeriği nedeniyle bağırsakların çalışmasının düzenlenmesinde ve toksinlerin temizlenmesinde faydalıdır. Bu bağlamda ishal sorunu ortadan kalktıktan sonra onarım amacıyla kullanılabilir.

İshalde uzak durulması gerekenler

 • Aşırı yağlı besinler
 • Süt, yağ, dondurma ve peynir
 • Alkol ve kafeinli içecekler
 • Yapay tatlandırıcılar
 • Fasulye, brokoli ve karnabahar gibi aşırı gaza neden olan gıdalar
 • Uzun süre beklemiş ve dondulmuş gıdalar

İshalin ciddi bir rahatsızlık ve sorun olduğunu unutmayın ve mutlaka doktorunuzun önerilerini dikkatle uygulayın. Bizim sitemizde dahil olmak üzere hiç bir internet sitesindeki bilgileri doktor kontrolünden üstün tutmayın. Ayrıca ellerinizi bol bol yıkayın ve hijyen kurallarına da dikkat edin.

Bu yazıda size sunduğumuz ishale ne iyi gelir ve ishal nasıl geçer rehberi ile özellikle ishali ne keser sorusunun cevabının yanında ishal hakkında merak ettiğiniz her şeyi bulduğunuzu umuyoruz. Yine de merak ettiğiniz noktaları uzmanlarımıza danışabilir ve aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz. İshale ne iyi gelir rehberinde ishal nasıl geçer ve ishali ne keser deneyimlerini asla doktor kontrolü yerine ya da tanı ve teşhis amacıyla kullanmayınız.

Sağlıklı günler.

16 yorum

 • ishale kola iyi gelir mi acaba? teyzem ishal olduğumda bir bardak kola içmemi ve peynir ekmek yememi söyledi. Bu sizce sağlıklı mıdır?

 • İşte insanlar bu yüzden daha çok hasta olmakta teyze amca vb akrabalar kulaktan duyma şeyleri çok fazla yapıyor maalesef ondan sonra ishali ne keser diye araştırıp dururlar

 • Ishal olunca ben sutlac ya da asure yiyorum geçiyor ayrıca peynir ekmek yemek ishali keser ancak benimkini

 • ,Sıcaklardan mı, yiyecek ve sulardan mı, bilmem bu aralar ishal çok yaygın, bu konudaki faydalı yazınız için teşekkürler. Benim gibi, daha pek çok kişinin işine yarayacaktır.

 • ben ishal olduğumda ekmekleri kızartma makinesinde kızartırım sonra onları yoğurt içine karıştırır ve afiyetle yerim iki öğün böyle olur sonra üzerine de iki tane muz yiyorum kendiliğinden düzeliyor. ishale ne iyi gelir hakkında gerçekten iyi bir rehber olmuş emeğinize sağlık. çok güzel bir site

 • merhaba hocam ben bazen sebepsiz yere ishal oluyorum. İshal için ben muz yiyorum ama o da sonuçta kabız yapıyor. İshale süt iyi gelir diyorlar bu doğru mudur?

 • İshal nasıl geçer diye çok araştırdım ama ishale ne iyi gelir konusunda şu sorunun cevabını bulamadım. Benim sorum antibiyotik içmek ishal yapar mı?

 • Merhaba hocam ben her ishal olduğumda muz yiyerek bu ishali durdurmaya çalışıyorum. Acaba gerçekten bu çözüm doğru bir yöntem nedir ve muz gerçekten ishale iyi gelir mi bu sorunun cevabını bir türlü bulamıyorum ve muz dışında ishale ne iyi gelir ve çok şiddetli durumlarda ishali ne geçirir Saygılarımla

 • Merhaba Kamil bey, ishale ne iyi gelir ve ishal nasıl geçer yazımızda belirtildiği üzere hemen doktora gitmelisiniz. Çünkü bağırsak enfeksiyonu geçiriyor olabilirsiniz.

 • Merhaba Sena karpuzun ishal yaptığına ve kavunun da ishale iyi geldiğine dair bilimsel çalışmalarda tatmin edici bir veri yoktur. Ayrıca ishale ne iyi gelir ve ishal nasıl geçer yazımızda ifade edildiği gibi öncelikle doktora gitmeniz gerekir.

 • Selamün aleyküm arkadaşlar.Size denediğim ve çok yararlı bulduğum bir yöntemi anlatacağım.Yöntem şu: Bir yemek kaşığı buğday nişastasını bir kase yoğurt ile karıştırın, sonra da tüketin.Etkisini çabuk gösterir.Size tavsiyem bu karışımı bir kez tüketmeniz olacaktır.EĞER fazla tüketirseniz bu kez de kabızlık sorunu yaşayabilirsiniz.Biraz sabırlı olmanız da gerekli, bir kaç gün içinde inşallah normale döneceksiniz.Allah acil şifalar versin.

 • Merhaba Mehmet, öncelikle paylaşımın için teşekkür ederiz. Ancak her yöntem herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle ishale ne iyi gelir yazımızda da vurguladığımız gibi kendimiz çözümler bulmak yerine mutlaka doktora gitmeliyiz. Ayrıca ishal nasıl geçer hakkında sunduğumuz bu ayrıntılı makalede ifade edildiği gibi ishal altında yatan çok ciddi bir durum ya da hastalık olabilir, bu nedenle doktor muayenesi şarttır.

 • Patates haşlaması ve muz yemek faydalı. Bir de bol bol su tüketmek lazım.

Bir cevap yazın