Kaliteli beslenme

Kaliteli beslenme nedir?

Kaliteli beslenme nedir? Kaliteli beslenmek için nasıl beslenmeliyiz? Kaliteli beslenmek için ne yemeliyiz?

Kaliteli beslenme: Şeker oranı düşük, karbonhidratları geç emilen, lifli ve genellikle protein oranı yüksek olan besinlere kaliteli besin, bu gıdaları dengeli bir şekilde tüketmeye de kaliteli beslenme denir. Örneğin bir gıdanın karbonhidrat oranı yüzde 40’dan fazlaysa bu gıdanın kaliteli besin olduğu söylenemez.  Ancak Harvard Tıp Fakültesi’nin uzmanlarına göre taze sebze- meyveler, tam taneli tahıllar, süt ürünleri, yağsız et çeşitleri ve kuru yemişler yüksek kaliteli besinlerdir. Burada katılmadığımız tek nokta meyvelerinde kaliteli besin sınıfında olmasıdır. Elbette meyveler içerdikleri vitamin, mineral ve antioksidanlar nedeniyle tabi ki yararlıdır.  Buna rağmen meyveler içerdikleri şekerler nedeniyle hiç de masum değildirler. Fazla yenildiği takdirde kilo alımına ve göbek yağlanmasına neden olabilecekleri unutulmamalıdır. Özetle kilo almak için ya da kilo vermek için kaliteli beslenme kurallarını öğrenmeniz gerekir.

Kaliteli beslenme ile kilo almak istiyorum
Kaliteli beslenme nedir?

Kaliteli besinler

İstavrit, çinekop ve palamut, Ton balığı, Domates, Zeytinyağı, Zeytin, Brokoli, Patlıcan, Lahana, Pırasa, Ispanak, Kereviz, Kırmızı et, Pirzola, Yeşil fasulye, Organik süt, Organik tavuk eti, Organik yumurta, Organik tereyağı, Maydonoz, Dereotu, Peynir, Yoğurt, kefir, ceviz, fındık, fısık, badem, kaju, su

 Kalitesiz besinler

Kola, hazır meyva suyu, tuz, çay şekeri, unlu gıdalar, makarna, pirinç, kızarmış et çeşitleri, cips, çikolata, reçeller, her türlü kraker ya da büsküviler, beyaz un, yüksek trans yağ asidi ve glisemik indeksi yüksek olan bu besinler de kaliteli olmayan, kalitesiz ya da düşük kalite besinlerdir. Kalitesiz besinlerin ayrıca sağlıksız olduğunu söylemeye gerek bile yoktur.

Kaliteli beslenmenin vücuda yararları 

 Kasların gelişimine olumlu etkisi vardır.

Daha fazla enerji harcatır ve kilo kontrolünü sağlar.

Gücü artırır.

Beyin için çok faydalıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korur.

Vücut geliştirmek isteyenler için kasların daha hızlı gelişmesini sağlarlar.

1 Yorum

  • Teşekkürler bilgilendirme için. Aslında hepimiz sağlıklı beslendiğimizi düşünüyoruz ama yanılıyoruz.

Bir cevap yazın