Türkiye’de sağlıklı beslenme ve sağlıklı beslenme önerileri üzerine yazılmış en kapsamlı bu makaleyi okuduğunuzda sağlıklı beslenme nedir ve en etkili sağlıklı beslenme önerileri nelerdir sorularının cevaplarını öğrenmiş olacaksınız. Ayrıca bu önerileri dikkate alarak yaşamınızı sürdürdüğünüzde kendinizi daha iyi hissedecek, daha sağlıklı ve mutlu olacaksınız. Bu yazıyı okuduktan sonra “sağlıklı beslenme listesi” ile ilgili makalemizi de okumanızı öneririz.

sağlıklı beslenme önerileri

Sağlıklı beslenme

Sağlıklı beslenme nedir?

Sağlıklı beslenme, gerçek olamayacak kadar ince kalmak, sevdiğiniz gıdalardan kendinizi mahrum bırakmak ya da sıkı diyet kısıtlamaları ile sınırlı değildir. Sağlıklı beslenme, ayrıca daha fazla enerjiye sahip olmanız, görünümünüzün iyileştirilmesi ve ruh halinizin daha az etkilenmeye açık ve iyi olması ile ilgilidir. Eğer orada tüm çelişkili beslenme ve diyet önerileri ve özellikle kilo verme yöntemleri hakkında bunalmış hissediyorsanız, yalnız değilsiniz.

Bazı uzmanlar bir gıdanın sağlığınız için faydalı olduğunu söylerken bir başkası tam tersini söyleyebiliyor. Ancak burada bahsedeceğimiz basit ipuçlarını kullanarak kilo verme yolları hakkındaki kafa karışıklıklarınıza son vereceksiniz ve vücudunuz için olduğu gibi beyniniz ve zihniniz için iyi, lezzetli, çeşitli ve sağlıklı bir diyet listesi oluşturmayı öğrenebileceksiniz.

Sağlıklı beslenme, zihinsel ve duygusal sağlığı nasıl etkiler?

Hepimiz doğru beslenmenin, belirli sağlık sorunlarını önlemek ve sağlıklı bir kiloyu korumak için yardımcı olduğunu biliyoruz. Ancak uyguladığınız diyetin sizin ruh ve duygu durumunuz ile zihinsel rahatlık üzerinde derin bir etkiye sahip olduğunu biliyor musunuz?

Araştırmalar, kırmızı ve işlenmiş et, paketlenmiş yemekler, şekerli atıştırmalıklar içeren diyetlerin yüksek oranlarda depresyon, stres, bipolar bozukluk ve anksiyete neden olduklarını ortaya çıkardı. Hatta literatürde sağlıksız beslenmenin, dikkat eksikliği, alzheimer hastalığı ve şizofreni gibi ruh sağlığı bozukluklarının gelişiminde ve gençlerin intihar riskinde artışta etkili olduğu bulguları var. Bu bulgular çok ciddi ve dikkate alınması gereken bulgulardır.

Daha fazla meyve ve sebze yemek, yemekleri evde pişirmek ve su oranını artırmak günlük yağ ve şeker alımını azaltmanın yanında ruhsal sağlığınızı geliştirmeye ve ruh sağlığınız ile ilgili riskleri azaltmak için yardımcı olabilir. Zaten bir ruh sağlığı sorunu tanısı varsa, sağlıklı beslenme hastalıkların belirtilerini yönetmek ve hayatınızın kontrolünü yeniden kazanmak için etkili olabilir

Bazı özel besinler veya gıdaların ruh hali üzerinde olumlu etkisi olduğu gösterilmiş olmakla beraber, en önemlisi sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmaktır. Bu, sağlıklı bir diyet için ya hep ya hiç yasasına uyulması anlamına gelmez. Siz mükemmel olmak zorunda değilsiniz ve tamamen sevdiğiniz gıdaların kullanımını ortadan kaldırmanız gerekli değildir. Başka bir ifadeyle bazen genel diyetinize zarar vermemek şartıyla yediğinizde kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan yiyecekleri tüketmenizde sakınca yoktur.

Sağlıklı beslenme önerileri

Sağlıklı beslenme ipucu 1: Başarıya ulaşmanın zamanı

sağlıklı beslenme tavsiyeleri

Sağlıklı beslenme önerileri

Büyük bir köklü değişim yerine günlük diyetinize bir kez salata eklemek gibi bir dizi küçük ve yönetilebilir adımlardan oluşan sağlıklı bir diyet planlaması hakkında düşünebilirsiniz. Küçük değişiklikler alışkanlık haline gelirken, diyetinize daha sağlıklı seçimler eklemeye devam edebilirsiniz.

Yemeklerinizi evde hazırlayın: Yemeklerin evde pişirilmesi daha sağlıklı beslenmenizi sağlar ve enerji harcama oranınızı artırır. Ayrıca yediğiniz besinler daha hijyenik olur ve kilo aldıran ya da kilo verdiren parazit ve mikropları vücudunuzda uzak tutmuş olursunuz.

Değişimin adresi olun: Diyetinizdeki sağlıksız gıdaları ortadan kaldırırken, sağlıklı alternatifleri bunların yerine koymanız çok önemlidir. Bitkisel yağlar ile hayvansal yağların (örneğin zeytinyağı ve tereyağı gibi) değiştirilmesi sağlığınız için olumlu bir fark yaratacaktır. Hayvansal yağlar ile rafine karbonhidratların yer değiştirilmesi ise (örneğin kahvaltılık bir çörekle pastırma gibi) kalp hastalığı için risk azaltmasa da veya ruh halinizi iyileştirebilir.

Diyetinizi basitleştirin: Kalori saymak yerine diyetinizdeki besinleri renk, çeşitlilik ve tazelik açısından düzenleyin. Paketlenmiş ve işlenmiş gıdalardan kaçınarak daha taze besinleri tüketmeye odaklanın.

Besinlerin etiketlerini okuyun: Özellikle sağlıklı gıda oldukları iddia edilen paketlenmiş gıdalardaki üreticilerin genellikle gizledikleri büyük miktarlardaki şeker ve tuz miktarının farkında olmak önemlidir.

Yiyecekleri yedikten sonra nasıl hissettiğiniz çok önemlidir: Bu sağlıklı yeni alışkanlıkları ve zevkleri kullanmanız konusunda sizi teşvik etmeye yardımcı olacaktır. Daha sağlıklı gıda yemek, yemekten sonra iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Fazla abur cubur yemek, ise büyük olasılıkla, mide bulandırıcı ve rahatsız edicidir ya da enerjinizi azaltarak yorgunluğa ve halsizliğe neden olurlar.

Yeterli su içtiğinizden emin olun: Su, atık ürünleri ve toksinleri, vücudunuzdan atmanıza yardımcı olur ancak hala birçok kişi hayatını susuz geçirir. Bu yorgunluğa, halsizliğe, düşük enerjiye ve baş ağrısına neden olur. Su içsem yarıyor anlayışı sık yapılan hatalardan biridir. Sulu gıdalarla beslenmek sağlıklı beslenme için şarttır.

sağlıklı beslenme nedir

Sağlıklı beslenme önerileri

Sağlıklı beslenme ipucu 2: Miktar kuralı

Sağlıklı bir diyet için en önemli kavramlardan birisi de ölçülülük kuralıdır. Ancak ölçülülük nedir? Özünde, vücudunuzun ihtiyacı olduğu kadar yemek anlamına gelir. Bir yemek sonunda memnun hissetmeniz ancak tıkanmamış olmanız gerekir. Ölçülük aynı zamanda sağlıklı bir beden için karbonhidrat, protein, yağ, lif, vitaminler, mineraller içeren besinleri dengeli bir şekilde tüketmektir. Bunların hepsinin gerekli miktarlarda olması gerekir.

Çoğumuz için, ölçülülük şu anda yediğimizden daha az yemek anlamına gelir. Ama aslında ölçülülük sevdiğimiz gıdaları tamamıyle hayatımızdan çıkarmamız anlamına gelmez. Örneğin, haftada bir kez kahvaltı için pastırma yemek eğer sağlıklı bir öğle yemeği ve onu dengeli bir akşam yemeği ile takip ederseniz ölçülülük olarak kabul edilebilir. Eğer pastırma içeren bir kahvaltıdan sonra öğle ve akşam yemeklerinde sosis, pizza ve tatlı içeren gıdalar tüketirseniz ölçülülükten söz edilemez. Eğer öğleden sonra 100 kalorilik çikolata yerseniz, akşam yemeğinde uyguladığını menüden 100 kalori düşülmesi suretiyle bunu dengeleyebilirsiniz. Hala açsanız, ekstra sebze ya da yağsız salata tüketebilir ve su içebilirsiniz.

Belirli yiyecekleri “Yasak” olarak düşünmemeye çalışın: Bazı gıdaların yasak olduğunu düşünürseniz bu gıdaları daha çok yemek isterseniz. İstemeyerek de olsa onları yediğinizde başarısızlık hissetmeniz doğaldır. Sağlıksız gıdaların porsiyon boyutlarını azaltarak ve onları daha az sıklıkta yiyerek başlayın. Eğer sağlıksız gıdaların tüketimini yavaş yavaş azaltırsanız ya da arasıra işlediğiniz günahlar gibi düşünürseniz onları yeme isteğiniz de gittikçe azalır.

Porsiyonları küçültmeyi düşünün: Porsiyon boyutlarında son zamanlarda gittikçe büyüme var. Dışarıda yemek yerken porsiyonları tek değil de arkadaşınız ile yiyebileceğiniz şekilde seçin. Bunun için bölünmüş tabaklar idealdir. Porsiyon büyüklüğü hakkında bilginiz olmayan sürpriz siparişlerden uzak durun. Evde yemek bunun için faydalıdır ve porsiyon büyüklüğünü kendiniz ayarlarsınız. İster istemez bazen dışarıda yemeniz zorunlu hale gelebilir. Bu durumda görsel ipuçları olan ortamları tercih etmek gerekir. Örneğin yarım fincan patetes püresi ya da iki yemek kaşığı patetes püresi ya da iki tavuk kanadı gibi. Bir yemek sonunda memnun hissetmiyorsanız menünüze yeşil yapraklı sebzeler ekleyebilirsiniz.

Acele etmeyin: Tamamen doymadan sofradan kalkın. Aslında vücudunuzun beyninize tokluk hissi sinyalini göndermesi birkaç dakika sürer. Bu nedenle acele etmeyin ve yavaş yavaş yemek yiyin.

Mümkünse başkalarıyla yiyin: Duygusal faydalarının yanı sıra bu sizin çocuklarınıza sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazandırmak konusunda örnek olmanızı sağlar. TV veya bilgisayar önünde yeme alışkanlıkları genellikle farkında olmadan aşırı yemeye neden olur.

Kahvaltı yapın ve gün boyunca daha küçük öğünler yiyin: Sağlıklı bir kahvaltı metabolizmayı hızlandırır. Oldukça standart üç büyük öğün yerine, daha küçük ama karbonhidrat oranı düşük yiyecekler yemeniz enerjinizi korumanızı ve dengede tutmanızı sağlar.

Geceleri yemekten kaçının: Yatmadan üç saat öncesine kadar yemek yemeyin. Hızlı bir akşam yemeği yemeye çalışın. Çalışmalar en etkin olduğunuz saatlerde yemenin sindirim sistemine de yararlı olduğunu ve kilo kontrolü sağladığını göstermiştir.

Sağlıklı beslenme ipucu 3: Renkli meyve ve sebzeler tüketin

Meyve ve sebze vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve lif ile dolu demektir ki, onlar düşük kalorilidirler. Ancak aşırıya kaçmamak gerekir ve meyvelerin daha küçük olanları tercih edin. Sebze ve meyve tüketmek sağlıksız gıdaları azaltmanıza da yardımcı olacaktır.

Her gün gök kuşağı gibi yemeye çalışın: Renkli meyve ve sebzeler yüksek oranlarda vitamin, mineral ve antioksidan içerir. Kahvaltılık tahıllara ve çıtırdaklara çilek ekleyin. İşlenmiş atıştırmalık yiyecekler yerine kiraz, portakal, greyfurt gibi meyveleri ve domates, havuç, bezelye gibi sebzeleri ve aperatif yemekleri tercih edebilirsiniz.

Yeşiller: Marul, brokoli, Çin lahanası, kıvırcık ve maydonoz gibi yeşillikler kalsiyum, magnezyum, demir, potasyum, çinko gibi mineralleri ve A, C, E ve K vitaminleri içermesi açısından faydalıdır.

Tatlı sebzeler: Mısır, havuç, pancar, tatlı patates, tatlı patates ve tatlı soğan gibi doğal tatlı sebzeler yemek hem sağlıklıdır hem de şekerli yeme isteğinizi azaltır.

Meyve: Meyve lif, vitaminler, antioksidanlar ve C vitamini açısından zengindir. Karpuz, elma, portakal ve mango kanserle mücadelede etkili bir şekilde kullanılırlar.

Sağlıklı beslenme ipucu 4: Daha sağlıklı karbonhidrat ve kepekli tahıllar yiyin

Uzun süreli enerji için sağlıklı yani yavaş emilen karbonhidratları ve lif kaynaklarını tüketin, kepekli tahılları tercih edin. Kepekli tahıllar, koroner kalp hastalığı, bazı kanserler ve diyabete karşı korumaya yardımcı olan fitokimyasallar ve antioksidanlar açısından zengindirler.

Sağlıklı karbonhidratlar ve sağlıksız karbonhidrat nelerdir?

Sağlıklı karbonhidratlar (iyi karbonhidratlar): Kepekli tahıllar, fasulye, meyve ve sebzeler sayılabilir. Sağlıklı karbonhidratlar kan şekeri ve insülin seviyelerini sabit tutarak, yavaşça sindirilir.

Sağlıksız karbonhidratlar (kötü karbonhidratlar): Kepek, lif ve vitaminlerden elimine edilmiş beyaz un, rafine şeker, beyaz pirinç gibi gıdalar. Onlar hızlı sindirilir ve kan şekeri düzeylerinde ani artışa neden olur.

Sağlıklı bir diyet kepekli, kahverengi pirinç, darı ve arpa da dâhil olmak üzere kepekli tahıllar içermelidir. Tam tahıllı olmayan ekmek, makarna ve kahvaltılık tahıllar gibi rafine edilmiş gıdalardan ise sakınmak gerekir.

Sağlıklı beslenme ipucu 5: Sağlıklı yağlar tüketmek ve sağlıksız yağlardan uzak durmak

Beyin ve kalp hücreleri ile bunların yanı sıra saç, cilt ve tırnakları beslemek için iyi ve sağlıklı yağ kaynaklarına ihtiyaç vardır. Örneğin omega – 3 yağ açısından zengin gıdalar, kardiyovasküler hastalıkları azaltmaya, ruhsal sağlığı geliştirmeye ve depresyonu önlemeye yardımcı olabilir.

Sağlıklı bir diyete eklenmesi gerekenler:

Doymamış yağlar: Bitkisel yağlardan elde edilen yağlar örnek verilebilir. Bunlar badem, fındık ve cevizler kanola yağı, yer fıstığı yağı ve zeytinyağı, avokado ve tohum (örneğin balkabağı gibi, susam)

Çoklu doymamış yağlar: Somon, ringa, uskumru, hamsi, sardalya ve bazı soğuk su balıklarında ve yağlı balıklarda bulunan Omega – 3 ve Omega – 6 yağ asitleri içeren yağlar örnek verilebilir. Çoklu doymamış yağların diğer kaynakları arasında ısıtılmayan ayçiçeği, mısır, soya, keten tohumu yağları ve ceviz vardır.

Sağlıklı bir diyette azaltılması gerekenler:

Doymuş yağlar: Öncelikle kırmızı et ve süt süt ürünleri de dâhil olmak üzere hayvansal kaynaklarda bulunan yağlar.
Trans yağlar: Bitkisel margarinler, kraker, şekerleme, kurabiye, kavurulmuş çerez, kızarmış gıdalar, pişmiş ve kısmen hidrojene edilmiş bitkisel yağlar ile yapılan diğer işlenmiş gıdalarda bulunan yağlar mutlaka sınırlandırılmalıdır.

Sağlıklı beslenme ipucu 6 : Şekeri ve tuzu azaltın

Kilo sorunları oluşturmanın yanı sıra çok fazla şeker, diyabet, depresyon nedenidir ve gençlerin intihar davranışlarında bile bir artış görülmüştür. Şeker ve tatlı miktarını azaltmak bu açıdan çok önemlidir. Siz de sağlıklı kilo vermek istiyorsanız şekeri azaltın. Ayrıca bazı gıdalarda gizli şeker vardır. Örneğin ekmek, tahıl, konser, makarna sosu, margarin, anlık patates püresi, dondurulmuş yemekler, fast-food ve ketçap gizli şeker içerir. Bu nedenle tüketimleri mümkün olduğunca sınırlandırılmalıdır.

Diğer bir sorunda yemeklere tat vermek için kullanılan tuzdur. Çok fazla tuz tüketmek, yüksek kan basıncına neden olabilir ve inme, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, hafıza kaybı ve erektil disfonksiyon riskinin artmasına yol açabilir. Aynı zamanda bipolar bozukluk belirtilerini daha da kötüleştirebilir.

Sağlıklı beslenme ipucu 7: Kemik sağlığı için kalsiyum gerekir

Vücudunuz, sağlıklı kemikler ve dişler inşa etmek ve güçlü tutmak için, sinir sistemi aracılığıyla mesaj göndermek ve kalbin ritmini düzenlemek için kalsiyum kullanır. Eğer diyetiniz ya da beslenmeniz ile yeterli kalsiyum almazsanız, osteoporoz olabilirsiniz ve vücudunuz normal hücre fonksiyonu sağlamak için kemiklerden kalsiyum almaya başlar.

50 yaşın üzerinde iseniz tavsiye edilen kalsiyum düzeyleri günde 1000 mg ile 1200 mg arasındadır. Mümkün olduğunca gıda kadar almak ve herhangi bir açığı telafi etmek için sadece düşük doz kalsiyum takviyeleri kullanmaya çalışın. Vücudunuzun kalsiyum depolarını tüketen kafein, alkol, şekerli içeceklereden uzak durun. Ayrıca vücut geliştirme hareketleri yapmak ya da magnezyum ve D vitamini almak kalsiyumun görevlerini düzenli bir şekilde yapmasında etkilidir.

İyi kalsiyum kaynakları şunlardır:

Süt: Süt ürünleri sabah içildiğinde kolayca sindirilir ve vücut tarafından emilir. Düşük yağlı süt, yoğurt ve peynir kalsiyum kaynakları arasında sayılabilir.

Sebze ve yeşillik: Birçok sebze, özellikle yeşil yapraklı olanlar, zengin kalsiyum kaynaklarıdır. Yeşil yapraklılar, lahana, marul, kereviz, brokoli, rezene, lahana, kabak, yeşil fasulye, Brüksel lahanası, kuşkonmaz, mantar sağlıklı bir diyette mutlaka olmalıdırlar.

Fasulye: Bu tür siyah fasulye, barbunya fasulye, barbunya fasulyesi, beyaz fasulye, siyah gözlü bezelye veya kuru fasulye gibi.

Sağlıklı beslenme ipucu 8: Protein oranları

Protein bize yaşamımızı sürdürmemiz için ve kaslarımızda kullanılmak üzere enerji verir. Çok fazla protein böbrek hastalığı olan insanlar için zararlı olabilir. Son araştırmalarda kırmızı et ve süt dışındaki kaynaklardan daha yüksek kaliteli proteinlere ihtiyacımız olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.

Ne kadar proteine ihtiyacınız var?

Protein ihtiyacı kalori alımından ziyade ağırlığa dayanmaktadır. Bir yetişkin, günde vücut ağırlığının her kilogramı için 1-1,5 gram proteine ihtiyaç duyar ayrıca alması gereken yüksek kaliteli protein miktarıda en az en 0.8gram kadardır.

Sağlıklı beslenme ipucu 9: Lifleri artırın

Diyet lifi yüksek gıdalar yemek kalp hastalığı, inme ve diyabet riskinizi azaltmaya, sağlıklı kalmanıza ve kilo vermenize ve kilonuzu dengede tutmanıza yardımcı olabilir. Yaş ve cinsiyete bağlı olarak, beslenme uzmanları tarafından sağlıklı beslenme için günde en az 21-38 gram lif yemek tavsiye edilir. Birçoğumuz bu miktarın yarısını bile maalesef tüketmiyor.

Sağlıklı beslenme ucu 10: Önerilen günlük miktarları öğrenin

Meyveler ve sebzeler: En az beş ½ bardak porsiyon at
Kalsiyum: 1,000mg veya 1,200mg
Lif: 21g-38 g
Protein: Vücut ağırlığının kilogramı başına 1,5 g protein, yüksek kaliteli protein için 0,8 g
Doymuş yağ: 16 gramı geçirmeyin.
Trans yağ: 2 gramı geçirmeyin.
Şeker: Kadınlar için 24 gramı yani 6 çay kaşığını, erkekler için 36 gramı yani 9 çay kaşığını geçmemelidir.
Tuz: En fazla 1,5-2,3 gram kadar olmalıdır.

Sağlıklı beslenme ve sağlıklı beslenme önerileri üzerine yazılmış en kapsamlı makaleyi okudunuz. En etkili sağlıklı beslenme önerileri ile daha sağlıklı beslenebilir ve mutlu olabilirsiniz.

 1. okuruz_01 says:

  sadece şeker ve tuzu yok denecek kadar azalttım kısmende renkli meyve sebzelere yanaşmaya çalışıyorum o kadar sağlığımızı kaybetmeden önemini anlayamayacağız galiba hatırlatma için teşekkürler

 2. buziy says:

  Yararlı Bilgiler için Teşekkür EDerim Ama Sunu Söylemek İsterim Besinlerde Gerçek BEsin Kaldımı Günümüzde Hep Suni Sera Besinleri Yetiştirilmekte

 3. nilüfer sipahi says:

  sebze ve meyveleri zamanında yemek daha faydalı marketler yerine pazarları tercih edebilirsiniz… bir de sebze ve meyvelerin hormonlusu bile abur cubur denilen fast food, cips, kola, hamburger, pizza gibi besinlerden daha sağlıklıdır…en azından içlerinde fazla kalori yok ve vitamin ve mineral açısından zenginler sağlıklı günler

 4. gaye says:

  Gördüğüm en kapsamlı sağlıklı beslenme rehberi siteniz çok faydalı makaleler içeriyor hergün en az bir saat sitenizdeyim

 5. burcu says:

  Kilo vermek için bu yazidakiler çok mantıklı geldi. Sağlıklı beslenme önerileri mükemmel bence gaye hanıma katılıyorum

 6. sorguladestek_12 says:

  Yazınızı baştan sona kadar okudum. Gerçekten de çok yararlı bilgiler olmuş. Teşekkürler.

 7. nuran says:

  Burada yazılı sağlıklı beslenme önerilerine göre çikolata cips yemek kilo vermek istiyorum diyenler için aslında zararlı değil öyle mi? Yoksa ben mi yanli anladım acaba?

 8. gozd says:

  Burda önerilen sağlıklı beslenme önerilerinden özellikle sağlıklı yaglarin kullanımı kılo verme konusunda çok ise yarıyor hem aciktirmiyor hem de yararlı maddeleri almış oluyorsunuz

 9. bakimli_02 says:

  Sağlıklı beslenme herkes için gerekli olan bir konu. ama bunu daha çok kilo verme yöntemi gibi görüyor toplumumuz. Oysa ki her zaman sağlıklı beslenmek ve gerekli olduğu her zaman diyetteymiş gibi beslenmek lazım

 10. Sansyorumu says:

  Lif olayını çok sevdim o kadar faydalı olduğunu zannetmiyordum ancak doktorumda aynını söyledi. Teşekkürler sizlere.

 11. nilüfer sipahi says:

  zaten sizin için yazıyoruz yani teşekküre gerek yok…sağlıklı beslenme kurallarına uymanız ve daha sağlıklı olmanız dileğiyle…

 12. nilüfer sipahi says:

  Maalesef yanlış anlaşılmış Nuran hanım, eğer abur cubur gıdaları yemek zorunda kaldıysanız bir diğer öğünde yediklerinizi azaltabilirsiniz ancak sağlıklı beslenme ve sağlıklı bir diyet için kurallara uymaya çalışmak gerekiyor

 13. nilüfer sipahi says:

  Haklısınız Yasmin hanım, sağlıklı beslenme önerileri ile ilgili bu makalede de görüldüğü gibi kilo verme yöntemleri de anlatılmış oluyor.

 14. nilüfer sipahi says:

  evet bol lifli beslenin ve daha sağlıklı olun..sağlıklı beslenme için şart lifli gıdalar..

 15. deniz yılmaz says:

  okuduğum en ayrıntılı ve bilgi verici bir yazıydı. keşke gerçekten harfiyen hepsini uygulasam diycem ama maalesef ki uygulayamıyorum 🙁

 16. nilüfer sipahi says:

  sağlıklı beslenme önerileri makalesinde zaten harfiyen uyun diye bir kural yok. bazen kaçamaklar yapılabilir ancak diğer öğünde telafi etmek gerekir..

 17. hakan mete says:

  Tek kelimeyle mükemmel bir yazi olmuş sağlıklı beslenme ile ilgili öneriler gök kuşağı gibi beslenin çok hoşuma gitti

 18. sosyalkimlik says:

  Sağlıklı beslenmenin ilk temel şartı tuz ve şekerden uzak durmak. Bunları hayatınızdan yok edin bakın gerisi zaten geliyor. Makale için teşekkürler gayet aydınlatıcı bilgiler

 19. Ali Nazmi says:

  sağlıklı beslenmek demek en önemlisi vakitli yemek öğünü şaşırmamak yemek arasında mutlaka en az 3 yudum su içmek üç beyaz dan uzak durmak

 20. cihangir says:

  Her şey iyide bilgisayar başında uzun süre hareketsiz kalıp ardıın dan kalitesiz beslenme ile vücudumuza çok zarar veriyoruz maalesef.

 21. Yasemin says:

  Sağlıklı beslenmeyle ilgili bu ara durmadan omega 3 yazılarıyla karşılaşıyorum. Sizin bu konudaki düşüncenizi öğrenmek isterim.

 22. Yasemin says:

  Sağlıklı beslenmeyle ilgili bu ara durmadan omega 3 yazılarıyla karşılaşıyorum. Sizin bu konudaki düşüncenizi öğrenmek isterim.

 23. nilüfer sipahi says:

  Tabi ki sağlıklı beslenme listesinde balık eti yenirse omega 3 zaten alınmış oluyor, her şeyin doğal olanını tercih etmek gerekir.

 24. Pingback: Arman
 25. zafer Oflaz Beslenme Danışmanı says:

  Somon,uskumru,morino,ringo,ton balıkları omega 3 içeren Derin Deniz Soğuk Su balıklarıdır.Bu balıklar bizim denizlerimizde yetiştirilmiyor bildiğim kadarıyla.okyanus balığı desek daha uygun,siyah etli,iri balıklar.Bunları haftada 2-3 defa tüketmek omega3 alımı için yeterli.

 26. nilüfer sipahi says:

  Merhaba Aylin hanım, veganlar ile ilgili açıklamaları sağlıklı beslenme önerileri başlıklı yazımızda belirtmiş olsak da vegan türü beslenmenin sağlıklı olduğuna dair herhangi bir fikir birliği yoktur. Vegan türü beslenme tüm hayvansal gıdalardan uzak durmak ve onları yememek demektir. Bu da hayvansal protein almamak anlamına geliyor. Vücut için en önemli yapı yaşlarından biri aminoasitlerdir. Eğer baklagillerden de protein alınmazsa vücut için bu çok tehlikeli olacaktır. Eğer bu konuda daha ayrıntılı bilgi için sağlıklı beslenme listesi yazımıza da bakabilirsiniz.

 27. Esma says:

  Merhaba hocam ben her gün 1 adet kuru erik, 10 bardak su, 3-4 damla limon, 2 kase sebze çorbası, 1 tabak sebze yemeği tüketiyorum. Acaba bunların beslenme programımda olması kilo vermemi engeller mi? Teşekkürler

 28. nilüfer sipahi says:

  Sevgili Esma, yazdığın besinler sağlıklı beslenme açısından pek zararı olmayan yiyecekler ancak aşırıya kaçmamak ve diyetisyen önerilerine dikkat etmek gerekir.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu etiketleri kullanabilirsiniz. HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>