“28 Günde 17 Kilo Nasıl Alınır?” Deneyi

En hızlı “nasıl kilo alınır” sorusu bir türlü kilo alamayanlar için ne kadar önemlidir biliyoruz. O yüzden sizin için “zayıflık” tanımlarını ve pek çok kilo alma yöntemini inceledik. Yaptığımız araştırmada oldukça ilginç bir sonuçla karşılaştık. Evet Amerika’da 1973 yılında bir vücut geliştirmeci “28 günde 17 kilo nasıl alınır” isimli bir deneye imza atmıştı. Bunun doğruluğu ve güvenli olup olmadığı net değil. Eğer siz de hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo almak istiyorsanız bu yazıyı sonuna kadar dikkatli bir şekilde okuyun.

Öncelikle nasıl kilo alabileceğinizi değil niçin kilo almak istediğinizi belirleyin. Çünkü buna karar vermeden kilo almak için genellikle çaba harcamazsınız. Yani kilo nasıl alınır demekle olmuyor, ilk olarak beynimizi buna yönlendirmeli ve kendimizi motive etmeliyiz. Örneğin daha iyi bir fiziksel görünüm ve imaj değişikliği bunun için yeterli bir sebep olabilir. Eğer spor yapıyorsanız güç ve performans artışı için kilo almak elbette önemlidir.

Öyle ya da böyle sağlıklı bir şekilde kilo almak isteyen biri mutlaka günlük enerji ihtiyacını öğrenmelidir. Yani kilo almak için günlük kaç kaloriye ihtiyacınız var, kaç gram protein, karbonhidrat ve yağ tüketmelisiniz oldukça önemlidir. Ayrıca sağlıklı olmayan biri de mevcut kilo alma yöntemleri ile başarı elde edemez. Bunun için doktor kontrollerinizi yaptırdıysanız ve sağlıklı biriyseniz günlük makro hesaplama aracımıza göz atın. Peki kimler kilo almak ister ve zayıflık hastalığı nedir?

Zayıflık Hastalığı Nedir?

Zayıflık hastalığı, tıbbi olarak “kaşeksi” olarak da adlandırılır. Ve vücut ağırlığının gönülsüz bir şekilde azalması ve kas kütlesinin kaybı ile karakterize olan bir durumdur. Bu durumun nedeni yetersiz beslenme, kronik hastalıklar, kanser, enfeksiyonlar, bağışıklık sistemi hastalıkları olabilir. Bu durum insanların normalden çok daha az yemek yemesine veya yeterli besin alamamasına bağlı olarak gelişebilir.

Hastalığın belirtileri arasında halsizlik, yorgunluk, güçsüzlük, kas erimesi, kilo kaybı ve vücutta görülen diğer belirgin fiziksel değişiklikler yer alabilir. Kaşeksi altta yatan nedenin ortadan kaldırılması ve uygun beslenme desteğiyle iyileştirilebilir. Yani böyle bir duruma sahipseniz mutlaka bir sağlık kurumuna başvurmanız gerekir. Peki kimler kilo almalıdır?

Kimler Kilo Almalıdır?

Çoğu kişi zayıflamak isterken kimileri de kilo almak istiyor. Ama sağlıklı ve hızlı kilo almak kişinin yaşam tarzına, sağlık durumuna ve hedeflerine bağlıdır. Genellikle şu durumlarda kilo almak gerekebilir:

1) Düşük vücut ağırlığı olanlar: Eğer vücut kitle indeksi (VKİ) normalden düşük veya zayıfsanız ve sağlıklı bir kiloya ulaşmak istiyorsanız, kilo almak sizin için önemli olabilir. Genellikle vücut kitle indeksi (VKI) değeriniz 18,5 kg/m2’nin altında ise ‘zayıflık’ probleminiz olabilir. Bu değeri hesaplamak için vücut kitle indeksi aracımıza bakabilirsiniz.

2) Sağlıklı kilolu olmak isteyenler: Normal VKİ aralığında olup da daha sağlıklı bir kiloya ya da ideal kiloya ulaşmak isteyen kişiler kilo alabilirler.

3) Sporcular: Sporcular, özellikle kas kütlesi ve performanslarını artırmak isteyen güç sporcuları veya vücut geliştirenler, kilo almayı hedefleyebilirler.

4) Sağlık sorunları: Bazı sağlık durumları veya hastalıklar nedeniyle kilo kaybı yaşayan kişiler, sağlıklarını düzeltmek için kilo almayı hedefleyebilirler. Ama daha önce de vurguladığımız gibi ilk etapta mutlaka doktora danışın.

5) Yaşlı yetişkinler: Yaşlanma sürecinde bazı insanlar doğal olarak kilo kaybedebilirler ve sağlıklarını korumak için kilo almayı düşünebilirler.

Sonuçta sağlıklı ve dengeli bir şekilde kilo almak için uzman bir diyetisyen veya sağlık uzmanından destek almayı unutmayın. Bununla beraber sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve yaşam tarzı değişiklikleri kilo alımında önemli rol oynar. Ama hızlı veya dengesiz bir şekilde kilo almak sağlık açısından risk taşıyabilir. Yani doğruluğu kanıtlı olmayan tekniklerden uzak durun. Peki sağlıklı kilo almak için ne yapmalı?

Kilo Almak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kalıcı kilo alımı için “hızlı kilo nasıl alınır” sorusu yanlış bir yaklaşımdır. İşin püf noktası tabi ki “sağlıklı bir şekilde nasıl kilo alınır” bilmektir. Dahası bir bireyin düşük kilolu olmasının çeşitli nedenleri olabilir ve öncelikle bu nedenin belirlenmesi gerekir.

İkincisi kilo almak isteyenler için haftalık olarak yarım kilo artış sağlamak sağlıklı bir yaklaşımdır. Ve bu kilo artışı vücut yağı olarak değil de kas dokusu şeklinde olmalıdır. Esasen, yeterli dinlenme ve uyku; daha çok kalori alımı; yüksek kaliteli, kolay sindirilebilen protein alımı; ve uygun bir direnç antrenman programı, vücuttaki kas kitlesini artırmada etkili olmalıdır.

Bir anlamda “kilo almak için ne yapılır” diye düşünürken normalde ne yediğinizi 3 ila 7 gün boyunca kaydedin. Eğer kayıtlarınızdaki değer makro hesaplama aracımızdan elde ettiğiniz değerden düşükse, bu kilo alamama nedeniniz olabilir. Öyleyse daha fazla gayret edin ve mümkünse bir diyetisyene danışın. Peki sağlıklı kilo almak için ne yapmalı?

Sağlıklı Şekilde Kilo Nasıl Alınır?

a) Yaşam Kalitenize Bakın

Hepsinden de önemlisi yaşam şeklinizi kontrol edin. Yeterince dinleniyor ve uyuyor musunuz? Eğer öyle değilse, enerji ihtiyacınızdan daha fazla enerji yakıyor olabilirsiniz. Örneğin sigara içmek, metabolik hızınızı neredeyse %10 artırır ve yaklaşık olarak günlük 200 kaloriyi harcar. Ayrıca kahve ve gazlı içeceklerdeki kafein de birkaç saat boyunca metabolik hızı artırır. Yeterli dinlenme ve uyku almak, sigara içmeyi bırakmak ve kafeini azaltmak enerji tüketiminizi azaltabilir.

b) Doğru Hedef Belirleyin

Belirli bir süre içinde makul bir hedef belirleyin. Kilo alımı başlangıçta hızlı olabilir, ancak genetik potansiyelinize yaklaştıkça hız yavaşlayabilir. Genel olarak, bir acemi için haftada 0,5-1.0 kg hedeflemek mantıklıdır. Ancak kilo almak bazı bireyler için zor olabilir ve daha yavaş bir hızda gerçekleşebilir. Ama kilo alma sürecinizi ağırlık kaldırma çalışmaları ile bütünleştirin. Çünkü bu vücudun çeşitli bölgelerinde kas büyümesi sağlayabilir.

c) İyi Beslenin

Sağlıklı kilo almada iyi beslenme anahtar bir role sahiptir. Eğer harcadığınızdan daha fazlasını almıyorsanız kilo almayı beklemeyin. Bunun için kalori ve protein alımınızı artırın. Ama kalori artırmak isterken sağlıklı beslenme prensiplerini ihlal etmeyin.

Diğer bir deyişle kalori artırımı için temiz beslenmeye özen gösterin. Yani kilo almak için boş kaloriden uzak durun ve beslenme planınıza kompleks karbonhidratlar, kaliteli protein kaynakları ve sağlıklı yağlar ekleyin. Dahası hızlı kilo almak isteyen sporcular öğün sayısını diyetisyen onayı ile artırabilir.

d) Ağırlık Çalışması ve Direnç Egzersizleri Yapın

Sağlıklı kilo artışı için ağırlık çalışması veya direnç antrenmanı programına başlayın. Böyle egzersiz programları, kas dokusunu uyaracaktır. Deneyimlere göre özellikle direnç antrenmanı ve protein alımı (/ kg vücut ağırlığı / öğün) kas protein sentezi için sinerjik etkilere sahiptir. Tabi ki tükettiğiniz proteinlerin yüksek kaliteli olmasına dikkat edin. Ve ana öğünlerinizin vücut kütlesinin her bir kilosu için 0.25-0.30 g  protein içerdiğinden emin olun.

e) Doğru Şekilde Ölçüm Yapın

Vücut ölçülerinizi, kilo alma programınız öncesi ve sırasında iyi bir mezura ile ölçün. Elbette haftada bir kez aynı noktalarda ölçü almaya dikkat edin. Özellikle boyun, üst ve alt kol, göğüs, karın, kalça, uyluk ve baldır ölçülerine odaklanın. Böylece kilo artışının vücutta orantılı olduğundan emin olabilirsiniz.

Ama bundan da önemlisi göğüs, kol ve bacak büyümesini ihmal etmeyin. Ve karın ve kalça genişlemesi düşük tutmaya çalışın. Çünkü burası yağın daha fazla depolanma eğiliminde olduğu yerdir. Mümkünse, yağ ölçme kumpası kullanarak farklı yerler için deri altı yağ kalınlıklarını ölçün. Bunun püf noktası ise yağ katlama kalınlıklarının aynı kalması veya azalmasıdır. Böylece kilo alımının kas yerine yağ olduğu ortaya çıkar. Tabi ki bu sağlıklı kilo almak isteyenler için geçerlidir. Şimdi hızlı kilo nasıl alınır sorusuna odaklanalım.

Hızlı Kilo Nasıl Alınır?

Elbette çoğu kişi hızlı kilo almak isteyebilir. Ama “hızlı kilo nasıl alınır” demek kalıcı olsa da olmasa da fark etmez demektir. Bir anlamda ben bunun risklerini kabul ediyorum veya bunları önemsemiyorum anlamına gelir. Neden sağlıklı kilo alma yöntemleri varken acele edelim. Ama ilgili alanda bunu istemeyenlere rastlıyoruz.

Örneğin Casey Viator bunlardan birisi. Bu vücut geliştirme sporcusu deyim yerindeyse öküz gibi bir yeme ve ağır bir vücut geliştirme programı ile 28 günde 17 kilodan daha fazla aldığını iddia ediyor. Ne kadar sağlıklı olduğu net olmasa da bu deneyi ikinci yapan Arthur Jones ise 22 günde 6,8 kilo kadar alabiliyor. Peki bu deneye göre 28 günde 17 kilo nasıl alınır erkekler ve kadınlar için en etkili kilo alma yolları nelerdir?

28 Günde 17 Kg Nasıl Alınır?

Aslında “28 günde 17 kilo nasıl alınır?” Timothy Ferriss icadı kilo alma yöntemlerinden biridir. Kısaca Tim diyeceğimiz yazarın dünyaca ünlü kitapları vardır. Her neyse iddiaya göre bu yöntem genetik açıdan şansız olanlarda bile etkili olabiliyor. Örneğin ektomorf yani ince yapılı bir vücuda sahip olanların da kilo alabileceği söyleniyor. Bu kilo alma deneyi hakkında bilgi vermeden önce anlaşalım.

Hiç bir diyeti lütfen bir sağlık uzmanına danışmadan uygulamayın. Ayrıca bu içeriğin yalnızca bilgi vermek amaçlı olduğunu unutmayın. Evet şimdiye kadar, istediğiniz kiloya kavuşmak için ne yapmanız gerektiğini bilmiyordunuz. Ya da değişik kaynaklardan edindiğiniz yanlış bilgileri uyguladınız. Şimdi kilo nasıl alınır daha yakından bakalım.

kilo nasıl alınır

Nasıl kilo alınır?

Genetik olarak ince yapılı kaslarınız olabilir ve durum size çok vahimmiş gibi gelebilir. Ancak siz bu durumu kabullenip “Ne yaparsam yapayım kilo almam çok zor!” gibi bir düşünceye sahip olursanız ve kilo almak için hiç bir şey yapmazsanız kesinlikle kilo alamazsanız.

Ama kilo almak için bir şeyler yaparsanız kilo almanız için bir şansınız var demektir. Eğer kadınlar veya erkekler en hızlı nasıl kilo alınır merak ediyorsanız yazımızın sonraki bölümlerini de mutlaka okumalısınız.

Öncelikle amacınızın sağlıklı kilo almak mı yoksa hızlı kilo almak mı olduğuna karar vermelisiniz. Eğer amacınız 3 ay gibi bir sürede sağlıklı kilo almak ise  “Diyetisyen kilo almak istiyorum” başlıklı yazımıza göz atın.

Ama Tim Ferris bütün tıbbi kontrollerini yaptırdıktan sonra 4 haftada 15,4 kilo aldığını iddia etmektedir. Ayrıca tarihte onun gibi 28 günde tam 17 kilo alan insanlar olduğu da iddia edilmektedir. Tabi ki bunlar sağlıklı olduğunu iddia edemeyiz. Önemli olan 17 kilonun en az %75’ini kas olarak inşa etmektir. Şimdi olayı netleştirelim.

Kilo İlk Nerden Alınır?

17 kilo sizde nasıl bir değişim yapar? Düşünebiliyor musunuz? 17 kilo almak demek yumruğunuz büyüklüğünde et parçalarından tam 34 tane kadarının vücudunuza eklenmesi demek. Bu yöntemle vücut ölçüleriniz 28 günde şu şekilde değişebilir:

 1. Baldırlarınız: 34 iken 38 cm
 2. Omuzlarınız: 110 iken 128 cm
 3. Göğüsleriniz: 95 – 109 cm
 4. Ön kolunuz: 26 – 29 cm
 5. Üst kolunuz: 29 – 35,5 cm
 6. Üst bacaklarınız: 53 – 63 cm
 7. Enseniz: 38,5 -44 cm
 8. Kalçanız: 84 iken 95 cm olabilir.

Kilo ilk nerden alınır sorusunun cevabı kişinin vücut geliştirme sporu yapıp yapmayacağına göre değişir. Benim hiç halim yok ve çok zayıfım nasıl kilo alırım diyen biri bol kalorili besinler tüketmeye başladığında ilk olarak nereden kilo alır derseniz önce göbekleri yağlanmaya başlar. Sonra kalçalar, basenler, kollar, bacaklar ve en son da yüz büyür.

Dahası kilonun ilk nereden alınacağına dair bir başka yaklaşım daha var: Vücuttaki kilo alımı, bireyin genetik yapısı, yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite düzeyine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Ancak, genel olarak kilo alımı vücutta şu sırayla gerçekleşebilir:

 1. Karın bölgesi: Karın bölgesi, vücutta kilo alımının en yaygın ve ilk görüldüğü yerlerden biridir. Fazla kalori alımı durumunda, vücut karın bölgesinde yağ depolamaya başlayabilir.
 2. Göğüs: Kilo alımının ikinci sıklıkla gözlemlendiği bölge göğüs bölgesidir.
 3. Kalça ve basen bölgesi: Kadınlarda ve bazı erkeklerde kilo alımı kalça ve basen bölgelerinde daha belirgin olabilir.
 4. Uyluk ve bacaklar: Bazı kişilerde kilo alımı uyluk ve bacak bölgelerinde de gözlemlenebilir.

Unutmamanız gereken önemli bir nokta, vücuttaki kilo artışının sadece yağ depolamasından kaynaklanmadığıdır. Kas kütlesinin artması da kilo artışına katkıda bulunabilir. Düzenli egzersiz ve kas geliştirme çalışmaları sonucunda kas kütlesinin artması olumlu bir sonuçtur. Ve bu sadece kilo artışı değildir.

Sağlıklı bir kilo alımı için dengeli beslenmeye ve aktif bir yaşam tarzına dikkat edilmesi önemlidir. Ayrıca, kilo almak veya kilo vermek için sağlıklı bir şekilde ilerlemek için beslenme uzmanları veya diyetisyenlerden destek almak faydalı olabilir.

Sonuçta kas kütlesini artırmak için vücut geliştirme yapanlar ise bol kalorili ve proteinli beslendikleri durumda uyguladıkları programa göre büyürler. Örneğin full body yaparsa tüm vücudu orantılı büyür, ancak göğüs bölgesine ağırlık verirse göğüs kasları gelişir. Onun için kilo almak isteyen biri hangi yerinden kilo almak istiyorsa oraya yönelik bir egzersiz programı uygulayabilir.

Kilo Alma Diyeti

Eğer kilo almak ve kas kütlenizi artırmak istiyorsanız beslenme düzeninize dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın. Ve kas kütlenizi artırmak istiyorsanız uygulamanız gereken beslenme programı hakkındaki tüm ayrıntıları öğrenmek için “Vücut geliştirme beslenme programı” başlıklı makalemizi mutlaka okumanızı öneririz. İşte Timothy Ferris kilo alma diyetinin ayrıntıları:

a) Kilo Almak İçin Besin Takviyesi Kullanımı

Siz de hızlı kilo nasıl alınır sorusuna cevap arayanlardansanız yıllarca protein açısından yetersiz bir beslenme düzeni izlemiş olma ihtimaliniz çok fazladır.

Kısa sürede toparlanmak için öncelikle proteini yeterli alıp almadığınızı öğrenmeniz gerekiyor. Hemen protein açısından doğru besleniyor musun öğrenmek için aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Besin takviyesi kullanmadan tabi ki bir ay gibi kısa bir sürede bu kiloyu almak mümkün değildir. Eğer diyetisyeniniz de besin takviyesi kullanmanızı önerdiyse kullanabilirsiniz.

Diyetisyen ya da uzman danışmanlığı olmadan besin takviyesi kullanmanız kesinlikle önerilmez. Ancak buna rağmen bir çok kişi kilo almak adına karbonhidrat tozu kullanabiliyor. Ancak erkekler için ilaç kullanımında çok dikkatli olmak lazım. Zira bir sürü sporcu bu yüzden hayatını kaybedebiliyor.

b) Çok Zayıfım Nasıl Kilo Alırım Diyenlere Özel

Sabah

BSN- No- Xplode: 50 gram yani 2 ölçek: Bu ürün 2 ölçekte toplam 4 gram protein, 9 gram karbonhidrat ve  2 gram kreatin monohidrat içeriyor. Kompleks bir antrenman öncesi ürünüdür.

Vitamin B3: Yani niasin. Özellikle vücut zayıflığı için kullanılır. Hiçbir öğünde kesinlikle anabolik steroid kullanmayınız!

Krom polinikotinat: Kan şekerinin birden fırlamasını ve birden düşmesini önler. Niasine bağlı kromdur.

Alfa lipoik asit: Hücre fonksiyonlarının düzenlenmesinde (yönetilmesi, yavaşlatılması ya da hızlandırılması) ve kimyasal süreçlerde doğrudan etkilidir.

Egzersiz Öncesi

Weider Mega Mass 3 Kg: Eğer 80 kilodan daha az bir kütleye sahipseniz egzersizden 1 saat önce 3 yemek kaşığı (72 gr) alabilirsiniz. Öte yandan vücut kütlesi 80 kilodan fazla olanlar için kullanım spordan 1 saat önce 3 yemek kaşığı ve spordan hemen sonra 3 yemek kaşığıdır. Ama diyetisyeninizin bu konudaki önerisinin daha önemli olduğunu unutmayın.

Egzersiz Sonrası: 30 gram kazein proteini

Yatmadan Önce: 23 mg po­li­ka­sa­nol, 200 mg alfa-lipoik asit, 500 mg yavaş salgılanan Niosinamid, 200 mcg Chromemate ( nikotinik asit bağlı kromdur ve biyolojik aktif krom kaynağıdır.)

c) Hızlı Kilo Almak İçin Egzersiz Kuralları

1. Kural: Egzersizlerinizde bir sette ağırlığı hareket ettiremeyecek noktaya kadar çalışın. Her set arasında yaklaşık 3 dakika dinlenin.

2. Kural: Her yukarı hareket ve aşağı hareket 5 saniye sürsün. Yukarı kaldırma ve aşağı indirme sürelerinin eşit olmasına dikkat edin.

3. Kural: Her egzersiz programında en az iki en fazla 10 hareket üzerine odaklanın. Asla 10 hareketten fazla hareket içeren bir egzersiz programı tercih edin.

Her seferinde büyüme hormonu ve testosteron hormonu salgısını artırmak için bütün vücudu ve dolayısıyla tüm kas gruplarını çalıştıran bir egzersiz programı uygulayın.

Bu kapsamda yapılabilecek hareketler:

 1. Makinede mekik hareketi
 2. Oturarak baldır kaldırma
 3. Bacak bükme
 4. Omuz genişliğinde bacak press
 5. Ense direnci
 6. Pullover
 7. Ağırlıklı dips

4. Kural: Haftada iki kez 30 dakikalık süreden fazla harcamayın. Spor salonunda egzersiz yapacaksanız  haftada toplam 4 saatlik bir egzersiz yeterlidir.

5. Kural: Kas yapma programınız orta seviye vücut geliştirme programı şeklinde olabilir. Peki bunun daha kolayı yok mu? Yani gece bir şeyler atıştırarak kilo almak mümkün değil mi?

Gece Yatarken Ne Yersem Kilo Alırım?

Gece yatarken ne yerseniz kilo alıp almayacağınız, aslında gün boyunca aldığınız toplam kalori miktarına ve genel beslenme düzeninize bağlıdır. Vücut ağırlığınızı etkileyen en temel faktör, aldığınız ve harcadığınız kalori miktarı arasındaki dengeye dayanır.

Eğer gün boyunca aldığınız kalori miktarı, vücudunuzun ihtiyaçlarından fazla ise ve bu ekstra kalorileri harcamıyorsanız, zamanla kilo almanız olasıdır. Gece yatarken yediğiniz yiyeceklerin kilo alımıyla ilişkisi, genel olarak tükettiğiniz günlük kalori miktarı ve metabolizmanızla bağlantılıdır. Birkaç genel ipucu şunlardır:

 1. Günlük kalori dengesi: Kilo alımını kontrol etmek için günlük kalori dengenizi takip edin. Sağlıklı bir kilo alımı hedefliyorsanız, günlük aldığınız kalorileri artırarak ve dengeli beslenmeye özen göstererek bunu gerçekleştirebilirsiniz.
 2. Dengeli beslenme: Tüm besin gruplarından dengeli bir şekilde beslenmeye özen gösterin. Protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral içeriği zengin besinleri tercih edin.
 3. Gece atıştırmaları: Gece yatmadan önce hafif ve besleyici atıştırmalar tercih edebilirsiniz. Örneğin, yoğurt, meyve, yulaf ezmesi gibi sağlıklı seçenekler iyi bir tercih olabilir. Benim tercihim ise suda pişmiş 3 yumurta beyazı ve 1 tane de isteğe göre sarısıdır.
 4. Aşırı kalori tüketiminden kaçının: Gece yatarken de dahil olmak üzere aşırı kalori tüketiminden kaçınmak önemlidir. Yemek yedikten sonra hemen uyumak, vücudun bu kalorileri yakma şansını azaltabilir.
 5. Aktif yaşam tarzı: Fiziksel aktiviteyi günlük rutininize ekleyin. Egzersiz yapmak, kalori harcamanıza yardımcı olur ve kilo kontrolü açısından önemlidir.

Sonuç olarak, gece yatarken yatarken ne yersem kilo alırım sorusunun cevabını şöyle verebiliriz. Birincisi gün içinde verdiğinizden daha çok kalori aldıysanız yoğurt bile yeseniz faydası olur. Fakat gün içinde kalori fazlası elde edemiyorsanız en yağlı yemekleri yeseniz bile hedefinize ulaşamazsınız.

Colorado Kilo Alma Deneyi

Kilo nasıl alınır diyenlerin umutsuzluğa kapılmaması, vücut geliştirmeye başlaması ve bu deneyi incelemesi kilo almanın yolları açısından faydalı olabilir. 1973 yılında Colorado Eyalet Üniversitesi’nde gerçekleştirilen deneye göre Casey Viator tam 3 haftada 32 kilo almayı başarmıştı.

Casey Viator haftada üç gün egzersiz yaptığı bir program dahilinde bu kiloyu alabilmişti ve egzersizlerinde süper setler ve negatif egzersizler kullanmıştı. Yani bazı egzersizlerin aralarında dinlenme molası vermiyordu.

Adı geçen sporcu günde 6-8 öğün arasında yemişti. Daha önce kilo alma ile ilgili makalelerimizde belirttiğimiz gibi kilo almanızı sağlayacak en etkili yöntem öğün sayısının artırılmasıdır. Hatta günde 5 öğünden fazla yemeniz hızlı kilo almanızı sağlar.

ÖZET: Sağlıklı Kilo Nasıl Alınır?

Hedef hızlı kilo nasıl alınır değil sağlıklı kilo nasıl alınır olmalıdır. Yukarıda yalnızca bilgi vermek amaçlı yazdığımız deneyleri kesinlikle uygulamayın. Hatta sağlıklı beslenme bir planını bile uygulamadan önce mutlaka diyetisyene başvurun. Çünkü her diyet kişiye özel olmalıdır.

Hayattaki en önemli şey sağlık ve afiyettir. Hızlı kilo almak için bundan vazgeçmeyin. Ayrıca birçok kişi hareketsiz kalarak kilo almaya çalışıyor. Bu da temel hatalardan biridir. Tam tersine doktorunuzdan onay aldıktan sonra vücut geliştirme veya direnç egzersizleri yaparak daha sağlıklı bir şekilde kilo alabilirsiniz. Çünkü bu tür egzersizler iştah nasıl açılır nasıl kilo alınır diye soranlar için anahtar bir role sahiptir.


Bu yazıyı okuyanlar şu yazıları da okudular:

Yorum

 1. asım Mayıs 12, 2015
 2. selami Mayıs 13, 2015
 3. okan Mayıs 13, 2015
 4. osman Mayıs 13, 2015
 5. feyyaz Mayıs 13, 2015
 6. levent Mayıs 13, 2015
 7. Ayşe Mayıs 13, 2015
 8. emrah Mayıs 13, 2015
 9. demir Mayıs 13, 2015
 10. sami Mayıs 14, 2015
 11. Süleyman ÖZKAN Mayıs 17, 2015
 12. metin Mayıs 22, 2015
 13. tuncer Ekim 2, 2015
 14. kemal Kasım 18, 2015
 15. emre acar Şubat 12, 2016
 16. nilüfer sipahi Şubat 13, 2016
 17. Aliye Mayıs 9, 2016
 18. HÜSNÜ Temmuz 6, 2016
 19. nilüfer sipahi Temmuz 9, 2016
 20. HÜSEYİN Ağustos 8, 2016
 21. Ömer Arda Ağustos 9, 2016
 22. nilüfer sipahi Ağustos 9, 2016
 23. Adem Ağustos 22, 2016
 24. Reyhan Ekim 26, 2016
 25. nilüfer sipahi Kasım 13, 2016
 26. ankara maltepe çilingir Kasım 19, 2016
 27. omer Kasım 29, 2016
 28. FATIH Ocak 12, 2017
 29. Murat Şubat 20, 2017
 30. arifcann bozkurt Mart 10, 2017
 31. Bünyamin Mayıs 16, 2017
 32. BİLAL Temmuz 6, 2017
 33. Hasan Şubat 18, 2019

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!