C vitaminiVitaminler

C vitamini nelerde bulunur?

İster zayıflamak amacında olun, isterseniz kas yapmak ya da kilo almak hedefinde olun  C vitamini bütün bu amaçlara hizmet eder. Hem önemli bir antioksidandır hem de kısa sürede bağışıklık sistemini güçlendirerek sizi hastalıklardan korur. Bu yazıda  C vitamini nelerde bulunur ve C vitamini içeren yiyecekler nelerdir gibi soruların cevaplarını öğrenebilirsiniz.

Eğer etkili bir vücut geliştirme antrenman programı uygulayarak kas yapmaya çalışıyorsanız  C vitamini içeren besinler ile beslenmeniz hedefinize ulaşmanızı kolaylaştırır. Özellikle bağ dokusunun kuvvetlenmesini sağlarken daha dolgun görünebilirsiniz.

C vitamini

C vitamini nelerde bulunur? Bu makaleyi okuduğunuzda C vitamini nelerde bulunur sorusunun cevabını  C vitamini görevlerini ve faydalarını öğreneceksiniz.  Ayrıca C vitamini ile ilgili merak ettiğiniz her şey bu yazıda biraya getirildi.

C vitamini nelerde bulunur
C vitamini nelerde bulunur?

C vitamini nedir?

Askorbik asit olarak bilinen C vitamini bir antioksidandır. Bazı hayvanlar kendi C vitaminini üretebilir ancak insanlar yiyecek ve diğer kaynaklardan bu vitamini almak zorundadır. Taze meyve ve sebze, özellikle narenciye C vitamini için iyi bir kaynaktır. C vitamini ayrıca laboratuarda yapılabilir. C vitamini cildiniz, kemikleriniz ve bağ dokusu için önemlidir. Bu iyileşmeyi ve vücudun demir emilimini hızlandırır. Çoğu uzman C vitamini takviyeleri yerine meyve ve sebze açısından zengin bir diyet uygulanmasının daha sağlıklı olduğunu ifade ediyor.

C vitamini keşfi

Eskiden gemiciler uzun deniz yolculuklarında genelde sebze ve meyve yiyememişlerdir. İşte bu yüzden C vitamini eksikliğine bağlı olarak ağızlarında ve vücutlarında yaralar çıktığı diğer gemiciler tarafından gemilerden uzaklaştırılmıştır. Gemilerden uzaklaştırılan gemiciler genelde adalarda bırakılmışlardır. Daha sonra buralarda yeşillikle beslenen gemicilerin yaralarının iyileştiği gözlenmiştir. Böylece C vitamini keşfi ile ilgili ilk adımlar atılmıştır.  Tarihsel olarak C vitamini skorbit tedavisi için kullanılmıştır. Uzun süre gemi yolculuğu yapan denizciler ve korsanlar arasında bu hastalık bir zamanlar çok yaygındı. Meyve ve sebze tüketilmediği için bu hastalık artış göstermişti. Skorbit diş eti kanamalarına sebep olan ve vücudun bağışıklık sistemini zayıflatan ve bunun sonucunda da genel bir zayıflığa neden olan bir hastalıktır.

C vitamini nelerde bulunur?

C vitamini nelerde bulunur: C vitamini daha çok meyve ve sebzelerden gelir. İyi kaynakları kuşburnu, turunçgiller, kırmızı ve yeşilbiber, domates, brokoli ve yeşil sebzeler olarak sıralanabilir. Bazı meyve suları ve tahıl içeren gıdalara C vitamini eklenebilir.

Papaya: 276 gram Papaya günlük C vitamini ihtiyacının %224‘ünü ihtiva eder. Papaya 20 cm kadar uzun olabilen küresel veya armut şeklinde meyvelerdir. Renkleri, sarı ya da pembe tonlarında ve  portakal renginde olabilir. Meyve iç boşluğunun içi bir jelatinimsi madde kaplı siyah, yuvarlak tohumlardır. Meyve yanı sıra papaya ağacının diğer parçaları, proteinleri sindirmek yardımcı bir enzim papain içerir. Bu enzim, özellikle de olgunlaşmamış olduğunda meyve konsantre edilir. Papain sindirim enzimi diyet takviyeleri yapmak ayıklanır ve ayrıca bazı sakızların bir madde olarak kullanılmaktadır.

Dolmalık biber: 92 gram dolmalık biber C vitamini ihtiyacının %157‘sini ihtiva eder. Biber sadece mükemmel  bir karotenoid kaynağı değil aynı zamanda  C vitamini, E vitamini, alfa-karoten, beta-karoten, likopen, lutein, zeaksantin ve kriptozantin içerir.

Brokoli: 156 gram brokoli C vitamini ihtiyacının %135‘ini ihtiva eder. Buharda pişirilen brokoli kolesterol düşürücü faydaları ile bilinmektedir. Brokoli vücudumuzun detoksifikasyon sistemi üzerinde güçlü bir olumlu etkiye sahiptir ve araştırmacılar son zamanlarda brokolinin detoks  için çok yararlı olduğunu ortaya çıkardı. Brokoli aynı zamanda D vitamini eksikliğini de önler.

Brüksel Lahanası: 156 gram brokoli C vitamini ihtiyacının %129‘unu ihtiva eder. Brokoli gibi kolesterol düşürücü etkileri vardır. Özellikle buğulama ve buharda pişirme yöntemleri vitaminlerin kaybolmaması açısından çok önemlidir.

Çilek: 144 gram brokoli C vitamini ihtiyacının % 113‘ünü,

Ananas: 165 gram brokoli C vitamini ihtiyacının % 105‘ini,

Portakal: 131 gram brokoli C vitamini ihtiyacının % 93‘ünü,

Kivi: 69 gram brokoli C vitamini ihtiyacının %85‘ini,

Kavun: 160 gram brokoli C vitamini ihtiyacının %78‘ini,

Karnabahar: 124 gram brokoli C vitamini ihtiyacının %73‘ünü

Lahana: 150 gram lahana günlük C vitamini ihtiyacının %69‘unu,

Greyfurt: 128 gram greyfurt % 59‘unu karşılar.

C vitamini görevleri ve faydaları

Gümüzde ise daha çok C vitamini hastalıkların önlenmesinde ve soğuk algınlığı tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bazı insanlar diş eti hastalıklarında, akne ve diğer cilt enfeksiyonlarında, bronşit ve AIDS hastalığının önlenmesinde, Helicobacter pylori, tüberküloz, dizanteri (alt bağırsak enfeksiyonu) adı verilen bakterilerin neden olduğu mide ülserilerinde, mesane ve prostat enfeksiyonlarının tedavisinde kullanmaktadır.

Bazı insanlar depresyon, unutkanlık, Alzheimer hastalığı, fiziksel ve zihinsel stres, yorgunluk ve dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu gibi hastalıkların tedavisi için kullanmaktadır.

Diğer kullanım alanları ise besinlerdeki demirin emilimini artırarak ve bazı yenidoğanlarda bir protein dengesizliği olan tirozinemi (kanda aşırı tirozin varlığı ile karakterize edilen bir metabolik bozukluk) hastalığının tedavisinde etkili bir çözümdür.

C vitamininin, kalp sağlığına ve dolaşım sistemine faydalı olduğuna dair görüşler de vardır. Örneğin, damar sertliği, kan pıhtılaşması, kalp krizi, felç, yüksek tansiyon ve yüksek kolestrolü önlemek için kullanılır.

Safra kesesi hastalığı, diş çürükleri, kabızlık, Lyme hastalığı (kene ısırmasına bağlı olarak gelişen bir hastalık), bağışıklık sistemini artırma, sıcak çarpması, saman nezlesi, astım, bronşit, kistik fibrozis (akciğer, pankreas, bağırsak, ter bezleri dış salgı bezlerinde görülen, kalıtsal bir hastalık) tedavisinde C vitamininden faydalanılır. Ayrıca kısırlık, diyabet, kronik yorgunluk, katarakt önlenmesi, glokom (göz tansiyonu), otizm, bağ dokusu bozuklukları, sırt ağrısı, kanser ve osteoporozun tedavisinde yararlıdır.

Tüm bunlara ek olarak fiziksel dayanıklılığın sağlanmasında, yaşlanmayı geciktirmede ve aynı zamanda kortizon gibi bazı ilaçların yan etkilerini yok etmeye yardımcıdır.

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için C vitamini kullanılmaktadır. Ayrıca radyasyona maruz kalan (kemoterapi) hastalarda bağışıklığı güçlendirir.
C vitamini en çok kivi, yeşil biber, çilek, limon,
Bazı insanlar ekstra C vitaminine ihtiyaç duyabilir. Bu kişiler:

Kimler C vitamini kullanmalıdır?

Hamile ve emziren kadınlar
Sigara içenler
Ameliyat sonrası iyileşmekte olanlar
Yanık vakası geçirenler

Bu makalede C vitamini hakkında merak edilen her şeyi sunmayı çalıştık. Sizin için  C vitamini nelerde bulunur rehberi hazırlamaya çalıştık. C vitamini nelerde var sorusunun cevabını artık biliyorsunuz. C vitamini takviyesi kullanmaya gerek var mı? Buna siz karar verebilirsiniz.

Sağlıklı günler

4 yorum

  • Tıpkı otomobil ve benzin gibi benzin olmadan otomobil bir hiç ise, c vitamini olmayan bir insanda hiç yani boş dur

  • C vitamini sanki kışlık vitamin c vitamini olan meyve ve sebzeler hep kışın çıkıyor

  • ben kışın sürekli mandalina yiyorum bu günlük c vitamini ihityacımı karşılar mı acaba? yazında yeşil yapraklı bitkileri tüketiyorum yeterince oluyor mu ona nasıl karar vericem?

Bir cevap yazın