ZayıflamaSağlıklı YaşamKaliteli beslenmeKilo verme yöntemleriZayıflama yöntemleri

Chia tohumu nasıl tüketilir ve chia tohumu faydaları

Son zamanların zayıflama konusundaki yeni popüler trendi haline gelen chia tohumu gerçekten işe yarıyor mu? Hepsinden önemlisi chia tohumu sağlıklı mıdır? Chia ile zayıflamak mümkün mü, chia tohumu nedir ne işe yarar gibi soruları merak ettiğinizi biliyoruz. O nedenle sizlere çok ayrıntılı ve bilimsel chia tohumu faydaları ve zararları hakkında chia tohumu rehberi hazırladık. İşte kilo vermek için tüm chia sırları:

chia tohumu
Chia tohumu

Esasen zayıflamak isteyenler bu kadar üzerinde durulan chia tohumunun faydaları neler, chia tohumunun yan etkileri var mı gibi soruların cevaplarını mutlaka araştırmalıdır.

Chia tohumu zayıflatır ancak bir yan etkisi ya da sağlığı tehlikeye sokacak olumsuz bir etkisi varsa bir değil en az iki kez düşünmek gerekiyor. Önemli olan sağlık, zayıflamak uğruna sağlığınızı tehlike atmak istemezsiniz değil mi?

Eğer sağlık açısından zararlı olmadığına ya da faydalı olduğuna dair güçlü deliller varsa ancak o zaman kullanmak daha doğru olmaz mı? İşte biz de chia tohumu faydaları neler sorusuna odaklanmanın yanı sıra chia tohumunun zararları ve chia tohumunun yan etkileri ile ilgili araştırmalara da odaklanmak istedik.

Bu yazıyı oluştururken chia tohumu gerçekten sağlıklı mıdır sorusunun da cevabını sizler için araştırdık. Ayrıca sizler için chia tohumu kullanıcı yorumları olumlu yönde mi yoksa olumsuz yönde mi sorusunu cevaplamak için tüm sitelerdeki 2000 yorumu inceledik.

Chia tohumu rehberi

Chia tohumu rehberinin bu bölümünde chia tohumu nedir ne işe yarar ve chia tohumu faydaları ve zararları üzerine odaklanalım. Ayrıca chia tohumu sağlıklı mıdır ve chia zayıflamak mümkün mü gelin hep beraber inceleyelim.

Chia tohumu nedir?

Bilimsel adı “Salvia hispanica”  olan ve güç anlamına gelen Chia, nanegillerden olan ve genellikle güney Meksika’ya özgü bir bitkidir ve aynı zamanda Lamiaceae yani ballıbabagiller olarak anılmaktadır. Kökeni araştırıldığında Aztek  ve Maya kültürlerine kadar uzanan chia bitkisinin yenilebilir tohumları vardır. Günümüzde ise genellikle zayıflama yöntemleri denilince akla gelen bu bitki chia tohumu şeklinde kullanılmaktadır.

Yenilebilir olan Chia tohumları, bir çok açıdan faydalı sağlıklı omega-3 yağ asitleri, birinci enerji kaynağı olan karbonhidratlar, onarıcı ve düzenleyici görevi olan proteinleri, özellikle sindirim açısından çok faydalı olan lif, her açıdan bağışıklığı güçlendirdiğine iddia edilen antioksidanlar ve kemik yapısı için gerekli bir mineral olan kalsiyum içeren gıdalardır.

Chia tohumu içeriği 

Yaklaşık 1 yemek kaşığı ya da 14 gram chia tohumu kaç kolari, ne kadar karbonhidrat, protein ve yağ içeriyor? Lif oranı nedir? Hangi vitaminleri ne kadar oranda ve miktarda içeriyor? İşte % 36 oranında karbonhidrat, %53 yağ ve %11 protein içeren chia tohumunun yaklaşık 14 gramı;


 • 69 kalori
 • 6.1 gram karbonhidrat
 • 2.05 gram protein
 • 4.6 gram yağ
 • 5.5 gram lif
 • 2457 mg Omega 3 yağ asidi
 • 810 mg Omega 6 yağ asidi
 • 88.5 mg kalsiyum
 • 137.5 mg fosfor
 • 22.4 mg potasyum
 • 0.5 mg potasyum
 • 0.3 mg magnezyum
 • 0.05 mg bakır
 • 0.7 gram su

içerir (1). Ancak dikkat edilecek olursa aynı kaynakta vitamin değerleri sıfır olarak gösterilmiştir. Yani chia tohumu verilen kaynağa göre vitamin içermiyor.

Chia tohumu nasıl tüketilir?

Hangi amaç için kullanıldığına bağlı olarak chia tohumu nasıl tüketilir sorusunun cevabı da değişecektir. Yemeklerinize kıvam vermek için kullanabileceğiniz gibi doygunluk hissini artırmak için de kullanabilirsiniz. Peki ama chia tohumu nasıl tüketilir ve nasıl kullanılır?

Bir kere ilk bilmeniz gereken nokta chia tohumu güçlü su çekme özelliğinde olan bir gıdadır. Bu nedenle tükettiğinizde bol su içmelisiniz. Yemeklere eklediğinizde ise kıvam artırabileceği için yine ona uygun oranda su eklemeyi unutmayın çünkü yemek çok koyu olabilir.

Chia tohumunun nasıl tüketildiğine dair daha ayrıntılı tarifleri aşağıdaki chia tohumu tarifleri bölümünden öğrenebilirsiniz.

Chia tohumu faydaları

Uzun süredir zayıflamanın yolları arasında gösterilen chia tohumu faydaları nelerdir bilimsel yazılardan araştırarak aşağıya sizin için listeledik.

Chia tohumu faydaları
Chia tohumu faydaları

Süper yiyecekler arasında gösterilen chia tohumu üzerine yapılan araştırmalara göre chia tohumunun bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları nelerdir? Fayda olarak söylenenler bilimsel olarak kanıtlanmış mı? İşte bu soruların cevapları kalitelibeslenme.com farkı ile sizlerle.

Chia tohumu faydaları 1: Antioksidan içeriği

2014 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre chia tohumunun yüksek antioksidan kaynağı olduğu ve beslenme için yeni bir izoflovan kaynağı olarak kullanılabileceği (2) rapor edilmiştir. Aynı makalede antioksidan içeriğinin daha önce belirtilenlere göre daha yüksek oranda antioksidan içerdiği vurgulanmaktadır.

Antioksidanların faydaları düşünüldüğünde yaşlanmayı geciktirdiği, daha dinç tuttuğu ve cilt için iyi geldiği yorumları yapılabilir. Ayrıca kansere ve kalp hastalıklarına karşı bir önlem olarak da antioksidanlar kullanılabilmektedir.

Özetle chia tohumları yüksek antioksidan içeriği ile bazı hastalıklara karşı koruma kalkanı oluştururken, diğer taraftan da serbest radikallerin oluşturduğu hasarları ortadan kaldırmak için kullanılan ilk savunma sistemleri olarak yaşlanmayı geciktirebilir.

Chia tohumu faydaları 2: Sindirim kolaylığı

Chia tohumu içeriği başlıklı bölümde ifade edildiği gibi 14 gram (yaklaşık 1 çorba kaşığı) chia tohumunda 5,5 gram kadar lif bulunmaktadır. Yüksek lif kaynağı olarak kullanılabilecek chia tohumu bu içeriği sayesinde hem zayıflamak, hem sindirim problemleri olanlar ve hem de sağlıklı beslenme açısından faydalı olabilir.  Liflerin sağlıklı beslenme açısından ne kadar önemli olduğu bir çok uzman tarafından dile getirildiğine göre bu özelliği es geçmemek gerekiyor.

Lifler, vücudun şeker dengesini sağlama yeteneği konusunda temel kaynaklar olarak nitelendirilebilir. Ayrıca kötü kolesterol düzeylerinin düşürülmesi ve sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıkların giderilmesi için lif içeren yiyecekler tüketilebilir. Özellikle kabızlığa ne iyi gelir diye kara kara düşünenler için de çok etkili besinlerdir. Bu bağlamda chia tohumu bağırsak hareketlerini düzenlenmesi ve sağlıklı dışkı için de önemli bir kaynaktır.

Chia tohumu faydaları 3: Zayıflama ve kilo kaybı

Esasen Chia tohumu ve kilo kaybı konusunda yapılan araştırmaların yeterli düzeyde olup olmadığı tartışmalı bir konudur. Buna rağmen bir çok uzman chia tohumun kilo kaybı için kullanılabileceğini iddia etmektedir. Öyle ki bir makale özetinde chia tohumunun “yağ çekme ve su tutma özellikleri” (3) üzerinde durulmuştur. Bu da kilo kaybı için kullanılabilir şeklinde yorumlanabilmektedir.

Aşırı kilolu hastalarla yapılan bir araştırmada; “Yüksek lif içeren besinlerle 16 hafta süreyle beslenmenin tokluğu artırdığı ve kötü kolesterol seviyelerinde azalma açısından olumlu etkileri olduğu (4) rapor edilmiştir.

Başka bir çalışmada sekiz hafta boyunca glucomannan adı verilen lifi kullananlarda önemli bir ortalama kilo kaybı yaşandığı ve lipoprotein kolesterolünün azaldığı (5) belirtilmiştir.

Her ne kadar lifler ile ilgili yukarıda belirtilen araştırmalar literatürde var olsa da chia tohumu ile yapılan araştırmaların yapılması gerekmektedir. Neden mi?

Literatürde iddia edilenin aksi sonuçları olan araştırmalar da var. Örneğin, 62 kadın ile yapılan 10 haftalık bir araştırmada Chia tohumunun kandaki omega 3 miktarını artırmasına rağmen aşırı kilolu insanlardaki risk faktörleri üzerinde bir etkisi olmadığı (6) görülmüştür.

Obez veya aşırı kilolu kadın ve erkeklerle yapılan başka bir çalışmada ise chia tohumunun vücut ağırlığı ve çeşitli risk faktörleri üzerinde etkisi olmadığı (7) rapor edilmiştir.

Bir başka araştırmada ise Salvia hispanica içeren besinlerle beslenen kişilerin iştahında azalma yaşandığı ancak bunun kilo kaybı üzerine etkisinin olmadığı (8) sonucuna ulaşılmıştır.

Yukarıda kaynakları ile verilen araştırmalar ışığında chia tohumu zayıflatır mı sorusuna cevap vermeye çalıştık ancak kendi yorumumuzu burada belirtmedik. Zira biz, chia ile zayıflama mümkün müdür emin değiliz yani bunun için daha fazla araştırma yapılması taraftarıyız.

Chia tohumu sağlıklı mıdır?

Chia tohumu ve zayıflama bölümünde belirtildiği üzere chia tohumu sağlıklı mı sorusuna cevap verebilecek yeterli düzeyde araştırma yok. Bu nedenle nasıl ki chia tohumunun kilo verme üzerine etkileri henüz bilimsel araştırmalarla desteklenmediyse chia tohumunun sağlıklı olduğunu da en azında bu aşamada söylemek mümkün değildir.

Chia tohumu için kim sağlıklıdır diyorsa bunun bilimsel kaynağını da göstermelidir. Örneğin dünyaca ünlü webmd sitesinde de bu konuda bilimsel araştırmalara ihtiyaç olduğu (9) belirtilmektedir. Bu nedenle doktorunuza danışmadan kullanmamanız en mantıklısı olacaktır. Zira chia tohumunun aşırı kullanıldığında sindirim sistemi sorunları ile kanamalara neden olabileceği yönünde açıklama yapan uzmanlar da var.

Chia tohumu tarifleri

Chia tohumu puding şeklinde, yoğurt ile birlikte, omlet olarak yenebileceği gibi çorbalara kıvam verici olarak da eklenebilir.

Chia tohumu ve omlet

chia tohumlu omlet
Chia tohumlu omlet

4 kişilik chia tohumlu omlet yapmak istiyorsanız 2 çorba kaşığı chia tohumuna, 4 adet yumurtaya, 1 bardak süte, 4 yemek kaşığı rendelenmiş kaşar peynirine ve sevdiğiniz baharatlara ihtiyacınız olacak demektir.

Chia tohumlu omlet için en önemli püf noktası bir kabın içinde süt ve chia tohumunun karıştırılması ve yarım saat kadar beklenmesidir. Eğer bekleme olmazsa chia tohumu sütü çekemez. Başka bir ifade ile chia tohumunun sütü emmesini beklemeniz gerekiyor. Diğer taraftan yumurta, sevdiğiniz baharat genellikle kırmızı biber ya da karabiberi ve kullanma durumunuza göre tuzu bir kapta iyice çırptıktan sonra chia tohumlu sütü bu karışıma ekleyebilirsiniz. Daha sonra yağlı tavada hazırladığınız karışımı pişirebilirsiniz. Böylece chia tohumlu omletiniz yenmeye hazır hale gelmiş oldu. Afiyet olsun.

Özellikle yukarıdaki tarif zayıflamak isteyenler için sabahları tüketilebilir.

Yoğurtlu chia tohumu

Yine zayıflamak için özellikle ara öğünlerde chia tohumu ve yoğurt birlikteliğinden faydalanabilirsiniz. Yapılışı çok kolay olsa da biraz beklemeye hazır olmalısınız. 1 su bardağı yoğurt içine bir buçuk kaşık chia tohumu ekleyebilirsiniz. İyice karıştırdığınız chia tohumlu yoğurdu buzdolabında yarım saat kadar bekleterek chia tohumlarının yoğurdu çekmesini sağlayabilirsiniz. Yoğurdun midede kalma süresi fazla olduğu için chia tohumu da su çekme özelliği olan bir tohumu olduğu için tokluk ve doygunluk sağlanabilir.

Yoğurtlu chia tohumuna sevdiğiniz meyveleri de ilave edebilirsiniz. Örneğin çilek, şeftali ya da kayısı.

Chia tohumlu puding çeşitleri

Sadece süt ile karıştırılıp yarım saat beklendikten sonra yenilebileceği gibi pudingle de afiyetle yenebilir. Yalnız burada chia tohumu sağlıklı mı sorusunun cevabı konusunda emin olduysanız ve doktorunuz kullanın dediyse bu tarifleri içeren gıdaları yiyebilirsiniz. Bu hatırlatmayı yaptıktan sonra gelelim chia tohumlu puding tariflerine.

Chia tohumu tarifleri
Chia tohumu tarifleri

Chia tohumlu atom tarifi

1 su bardağı süt içine 1 adet muz, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 çorba kaşığı chia tohumu ekleyerek karıştırın. Buzdolabında beklettikten sonra atomunuz hazır hale gelecektir.

Sizler için hazırladığımız chia tohumu rehberinde chia tohumu içeriği ve chia tohumu faydaları üzerinde durmanın yanı sıra chia tohumu zayıflatır mı ve chia tohumu sağlıklı mı gibi önemli soruların da cevaplarını vermiş olduk. Chia tohumu kullanmaya karar vermeden önce doktoruna mutlaka danışınız. Ayrıca chia tohumu tarifleri ile bir listeniz oldu.

1 Yorum

 • Zayıflamak için Chia tohumunu nasıl kullanmak gerekiyor anlamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Bir cevap yazın