Kaliteli beslenmeSağlıklı beslenmeNe iyi gelir?

Mide bulantısına ne iyi gelir ve mide bulantısını ne geçirir?

Mide bulantısına ne iyi gelir ve mide bulantısı nasıl geçer?  Mide bulantısı canınıza mı tak etti? Artık çok sıkıcı olmaya mı başladı? Dert etmeyin! Kıvranmanıza gerek kalmadı. Bu rehberdeki pratik çözümler ile bulantılarınıza son verebilirsiniz.

Mide Bulantısı Rehberi

mide bulantısına ne iyi gelir
Mide bulantısını ne geçirir?

Mide bulantısı kusma dürtüsü eşliğinde midenin rahatsızlık veya huzursuzluk içinde olması durumudur ve sıklıkla kusma öncesinde görülür ve bir hastalık olmamasına rağmen, ciddi bir hastalığın semptomu olabilir. Bunun için nedenleri doktor tarafından belirlenmelidir. 

Mide bulantısı nedenleri nelerdir?

Birçok sebebe bağlı olarak gelişebilir. Fakat genellikle bir hastalığın belirtisi olma ihtimali yüksektir. Kendi kendinize teşhis koymaya kalkarsanız yanılabilirsiniz. Doktora gitmeli ve neden olduğunu öğrenmelisiniz.

Aniden olabileceği gibi uzun süreli bir hastalığa bağlı olarak da gelişebilir. Hareket hastalığı, mide enfeksiyonu, migren, gıda zehirlenmesi, safra kesesi hastalığı, çok yoğun ağrı, erken gebelik, hazımsızlık, bazı virüsler, kimyasal toksinler ve duygusal stres  ve korku da  dahil olmak üzere birçok olası nedeni vardır. 

O halde kısa süreli mide bulantıları hayati olmayabilir ancak tedavi edilmeyen ve uzun süren mide bulantısı ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle kısa ya da uzun süreli olduğu durumlarda mutlaka doktora gitmelisiniz. Aşağıda kısa ya da uzun süreli öksürüğün olası nedenleri sıralanmıştır.

1. Beyinle ilgili nedenler

Özellikle migren atağı sırasında sık görülen bir belirtisidir. Ayrıca beyin ya da omurilik sıvısı ile ilgili birçok hastalık da bulantı olabilir. Bunlar;  migren, kafa travması, beyin tümörleri, inme ve menenjit olarak sıralanabilir.

2.Çeşitli hastalıklar ve durumlar

Mide bulantısı deyip geçmek doğru olmaz. Öyle ki bunun altında çok ciddi bir hastalık söz konusu olabilir. 1 gün içinde aniden olup sonra bir daha hiç olmayan bir şekilde olsa bile yine de her zaman doktora görünmekte fayda vardır. Erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi aşağıda belirtilen hastalıklarda da önemli olabilir. Yine bazı durumlar da geçici bulantılarına neden olabilir. Bu hastalık ve durumlar hepatit, pankreas hastalıkları, gergin mide, mide fıtığı, gergin bağırsak, gastroözofageal reflü, mide tahrişi, bağırsak zarının tahrişi, böbrek hastalığı, safra kesesi hastalığı, virüs kökenli kabız ve hayız durumu olarak sayılabilir.

3.İç kulak problemleri

İç kulak problemi yaşayan hastalarda da bulantı hissi meydana gelebilir. Bu problemi olan özellikle bayanlar yolculuk sırasından yoğun bir şekilde bu problem ile karşı karşıya kalabilir. Bu durumda olan hastalarda genellikle kusma ile sonuçlanır. Yolculuk sırasında bu durum ile karşılaşan bayanlar bir daha kusmamak için yolculuk yapmak istemeyebilirler ve ruhsal açıdan olumsuz etkilenirler. Böyle problemler yaşayan bayanlar doktora başvurduğunda belirli reçete ile satılan ilaçlar ile tedavi yolu tercih edilebilir. Bir başka durum da Labirentit olarak bilinen ve genellikle bir virüsün neden olduğu  iç kulak enfeksiyonunda da mide bulanabilir. Bu hastalıkta  hastanın işitmesi  ve denge durumu etkilenebilir. Diğer bir hastalık da maalesef vertigodur.

4.Ruhsal nedenler

Bazen manken hastalığı olarak bilinen yeme bozukluklarında 10 kilo vermek istiyorum gibi yanılgıya sahip olanlar sıfır beden olmak için midelerinin bulandıklarını ifade ederler ve yediklerini geri çıkarırlar.

Tıp öğrencileri ilk kez bir hastaya, ameliyata ya da otopsi gibi durumlara tanıklık ettiklerinde de bu durumla ve hatta bayılma durumları ile karşılaşabilirler.

Yukarıda ifade edilenlerin dışında bazı ruhsal hastalıklarda ya da durumlarda bazı belirtiler arasında bulanma da yer alır. Bunlar; anoreksiya nervoza, bulimia nevroza, yaygın anksiyete bozukluğu ve sosyal anksiyete bozukluğu yani sosyal fobi  olarak sayılabilir.

Mide bulantısına ne iyi gelir?

Çözümü öğrenmek için bulantının nedenini bilmek gerekir. Bu nedenle doktor kontrolü bulantının tedavisinde çok önemlidir. Eğer bulantı geçici ise tedavisi de çok basit ve evde yapılabilse de doktorunuzun söylediklerini mutlaka dikkate almanız gerekir. Uzun süreli mide bulantısı tedavisinde ancak ve ancak doktor önerilerine uymanız ve reçeteli ilaç kullanmanız gerekecektir. Buna da ancak bir hekim karar verebilir.

Nedensiz mide bulantısına ne iyi gelir?

Kısa süreli ya da nedensiz mide bulantısının geçmesindeki en etkili tedavi yöntemi kişiden kişiye değişebilmektedir. Herkesin yöntemi ayrı olabilmektedir. Kimisi derin derin nefes alırken kimisi de ıkınma yöntemi ile bulantıyı hafifletmeye çalışır. Bu türdeki bulanmaların temelinde bir hastalık yoktur ve beyin tarafından oluşturulan bir histir. Buna organik olmayan mide bulantısı denilebilir. Burun içi su ile yıkanabilir. Çünkü burundaki sıvımsı madde kuruduğunda soluk ile alınan maddeler solunum yollarına kadar daha çabuk ulaşabilir. Oysa o bölge nemli olursa zararlı maddeler oraya yapışıp kalır. Bunun dışında ılık bitkisel çaylardan faydalanılabilir. Ancak akut öksürüğün nedenini doktor belirlemelidir.

1. Nane limon

Kimileri nane ve limonu kaynatıp içerek aniden gelişen bu durumu hafifletmeye çalışır. Herkes için uygun olmayabilir. Kişiler bulantı yaşadıkları anda bunu deneyerek anlayabilirler. Ancak bu uzun süredir devam eden mide bulantıları için kesinlikle geçerli değildir. Bu durumda doktor muayenesi olmalıdır ve onun önerilerine başvurmalıdır.

2.Limonlu su

İçtiğiniz suyun içerisine ekleyeceğiniz 3-4 damla limon vücuttaki mikropları ve bakterileri olumsuz yönde etkiler hatta öldürebilir. Ayrıca limondaki C vitamini de daha çabuk atlatmanıza yardımcı olur. Eğer bir bakteri nedeniyle oluşan bulanmalar söz konusu ise faydalı olabilir.

3. Kızarmış ekmek 

Bazıları kızarmış ekmek yiyerek bu durumun önüne geçmeye çalışır. Halk arasında kızarmış ekmeğin mide suyunu çekeceği için bulantıya da iyi geleceği şeklinde yorumlar yapılmaktadır. Ancak bu reflü gibi mide asitinin arttığı ya da asitin yemek borusuna kaçtığı durumlar için daha faydalı olabilir.

4. Leblebi

Sarı leblebi de aniden ortaya çıkan mide bulantılarının dengelenmesinde etkili olabilir. Kuru, sert ve midede az yer kaplaması nedeniyle bulantı gibi durumlarda tercih edilebilir.

5.Derin nefes almak

Mideniz bulandığında derin derin nefes alarak bulantının şiddetini hafifletebilirsiniz. Herkes için olumlu etki yapmayabilir. Çoğu kişi de olumlu etkileri olabilir. Zaten sadece derin nefes almak bile hücrelere giden oksijeni artırması nedeniyle faydalı olacaktır.

Ne zaman doktora gidilmelidir?
Bu duruma ek olarak  aşağıdaki durumlar söz konusu ise gecikmeden bir hekime başvurunuz.

 • Ateşlenme- yüksek ateş
 • Bulantı, kusma, yediklerini geri çıkarma
 • Huzursuzluk durumu, sürekli ağlama ve inleme
 • Nefes daralması

Hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer?

Doktorunuz sizi kontrol ettikten sonra neler yapmanız gerektiğini ayrıntılı bir şekilde söyleyecektir. Ancak hamilelikte meydana gelen bulanma durumları konusunda bilinç düzeyinizi artırmak için aşağıdaki videoyu seyredebilirsiniz.

Mide bulantısı nasıl geçer?

Pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen bu durum bazen çok can sıkıcı ya da tehlikeli olabilir. Bu konuda yukarıda da ifade edildiği gibi bazı bitkisel besinlerin tüketimi bulantıyı hafifletmek ya da dengelemek adına kullanılabilir. Ancak unutulmamalıdır ki bu durumlar ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Bu nedenle bulantının nedenleri teşhis edilmeden bulantıyı tedavi etmek için yapılan her şey boşunadır, zaman kaybıdır ya da sağlığınızı tehlikeye atan bir adımdır. Ancak aniden meydana gelen bulantıları hafifletmek için bazı pratik çözümlere başvurulabilir. İşte yapılabilecekler.

1. Zencefilli şekerler

Özellikle zencefilli olanlar bulantıyı önleyebilir. Kişiden kişiye göre değişebilir. Ballı, mentollü, meyan kökü şerbetli, ada çaylı, zencefilli ya da limonlu olmak üzere bazı şeker çeşitleri de kullanılabilir. Bunlar hava yollarını sakinleştirmeye yardımcı maddeler içerir. Doktorunuz önerdiği taktirde eczanelerden temin edebilirsiniz.

2. Nane çayı

Nane çayı ya da nane yaprağı mide bulantısını önlemek için kullanılabilir. Bu da herkes için aynı etkiyi yaratmayabilir. Bulanma durumları ruhsal durumla ilgili olan durumlarda daha etkili olabileceği yorumu yapılmaktadır.

3. Sıvı alımı

Eğer bulantı mide asidinin artması sonucunda meydana gelmiş ise bu durumda ara ara bir miktar sıvı alımı yaparak mide asidini dengeleyerek bulantıyı önleyebilirsiniz. Özellikle bununla ilgili alkali su çok faydalıdır.

4.Elma

Özellikle lif oranı yüksek meyvelerden elma bulanmanın bastırılmasında ve vücutta bulantıya neden olan zehirli maddelerin uzaklaştırılmasından önemli bir rol oynar.

5.Kuruyemişler

Özellikle leblebi, fındık, fıstık ve badem gibi kuru yemişler mide bulantısına iyi gelir. Ancak aşırıya kaçmamak gerekir. Ceviz ise asit oranını artırarak tekrar bulanma hissi oluşturabilir. Bu nedenle bu konuda dikkatli olmak gerekir.

6. Açık havada yürüyüş

Bu gibi durumlarda açık havada yürümenin olumlu etkileri olabilir. Özellikle reflü gibi hastalıklardan kaynaklanan durumlarda yürüyüş ve ayakta durmak bulantıyı hafifletebilir.

Mide bulantısını ne geçirir?

Bazı çok bilmiş insanların sizi bulantıdan kurtarmaya çalışırken, tavsiye ettikleri bazı bulantı giderici besinler ve yöntemler mide bulantınıza çare olmak şurada dursun onu daha da artırabilir  Özellikle geç sindirilen besinler konusunda dikkatli olmalısınız. Bunlar mide asidinin boğaza kadar gelmesine ve tahrişe neden olarak bulantıyı tetikleyebilir. Özellikle sosis, salam, kızartmalar, mantar, pastırma, ton balığı, sardalya gibi sindirilmesi 5 saatten daha fazla süren besinlerin tüketimine ara vermenizde fayda var. Aşağıdaki videodan bulantı kesen yiyecekler ile ilgili bilgileri seyredebilirsiniz.

Bu yazıda size sunduğumuz mide bulantısına ne iyi gelir ve mide bulantısı nasıl geçer rehberi ile özellikle mide bulantısını ne geçirir sorusunun cevabı ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bulduğunuzu umuyoruz. Yine de merak ettiğiniz noktaları uzmanlarımıza danışabilir ve aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Ancak ilk başvurmanız gereken merci hastanelerimiz ve doktorlarımızdır.

Sağlıklı günler.

7 yorum

 • merhaba hocam ben 52 yaşındayım ve reflü sorunum var ve sabahları erken saatlerde kahvaltı yapmam lazım ancak yapamıyorum çünkü midem bulanıyor ve yapamıyorum acaba reflü hastalarında mide bulantısına ne iyi gelir? Reflüde mide bulantısı nasıl geçer?

 • Merhaba,
  Bende de reflü var sanırım. İlaç tedavisi ile geçiyor mu? Her sabah kusmaktan bıktım.

 • Merhaba Erhan bey, reflü ilaç tedavisi ile baskı altında tutulabilir. Sadece ilaç ile midenizin yanmasını önleyebilirsiniz. Mide bulantısı söz konusu ise mutlaka bir dahiliye uzmanına görünüp doktorunuzun önerilerini uygulayabilirsiniz ancak yemek yedikten sonra hareket ve egzersiz yaparak mide kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Ayrıca yemek yedikten sonra hemen yani mideniz dolu iken uyumaya çalışmayın.

 • Merhaba hocam ben 2 aylık hamileyim ve her yemekten sonra midem bulanıyor ve yediklerimi geri çıkarıyorum söylemesi ayıp. Bu mide bulantısı nasıl geçer lütfen yardım eder misiniz?

 • Kizim 10 yasinda 4 yasinda mide kanamasi gecirdi midede ulser cikti endoskopide iyilesti ama bu6yildir enbasit gribde olsa halamidesi bulaniyo kusuyo her turlu sikayette hep midesi bulaniyo neyapmaliyim

 • Eğer mide bulantısı problemi varsa hemen bir dahiliye uzmanı ile görüşmeniz ve bunun nedeninin ne olduğunun tespit edilmesi gerekir. Ayrıca doktorunuz midede ülser varsa buna yönelik bir tedavi uygulayacaktır. Geçmiş olsun.

 • Yağsız tuzsuz pirinç lapası tüketerek midede ki suyu çekmeye yardım edip mide bulantısını geçirebilirsiniz. Ortalama bir çay bardağı tüketmeniz yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın