Kaliteli beslenmeVitaminler

En İyi Vitamin Takviyesi Hangisidir?

Kış aylarında grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar artınca “en iyi vitamin takviyesi” arayışı hız kazanır. Ancak önemli olan hastalığa yakalandıktan sonra vitamin hapları kullanmak değil, hasta olmamak için bu takviyelerin sağlıklı bir beslenme programı çerçevesinde kullanılmasıdır.

en iyi vitamin takviyesi hangisidir
En İyi Vitamin Takviyesi

Kimileri “Her şeyin doğalı daha sağlıklıdır.” diyerek vitamin takviyelerini kullanmanın sağlıklı olmadığını yiyeceklerden de yeterince vitamin kazanılabileceğini savunabilir. Bu tip düşüncelere karşı söylenebilecek düşünce ise “Yediklerimiz arasında doğal olan, hormon kullanılmayan ve sağlıklı olan ne var?” karşı tezidir.

Yeşillik yemeye kalksanız üzerinde tarım ilaçları var, meyve yeseniz hormonsuz bulmak çok zor, et yeseniz antibiyotik kullanılıyor.

Doğal olarak yetiştirilen meyveler ile şimdiki meyveler vitamin miktarları açısından da çok farklıdır. Örneğin yıllar öncesindeki 1 domates ile A vitamini ihtiyacı karşılanırken, günümüzde 5 – 6 domates ile bu ihtiyaç karşılanabiliyor.

En İyi Vitamin Takviyesi Kullanımı

Parlak olmayan vitamin ihtiyacı- besin ilişkisi durumu göz önüne alındığında hastalıklardan korunmak adına doktor kontrolünde vitamin takviyesi kullanmaktan başka çare yok gibi gözüküyor.

Vitamin takviyesi kullanmak sağlıklı mıdır?

Vitamin hapı kullanımı konusunda her zaman çok dikkatli olmak gerekiyor. Örneğin B6 normal sınırlar içinde alındığında çok faydalı olabilirken, fazlası bazı insanlarda ciddi sorunlara yol açabilir.

Vitamin takviyesi kullanımının sizin için sağlıklı olup olmadığının belirlenmesinde mutlaka doktorlara ya da diyetisyenlere danışılması gerekmektedir. Siz ne kadar vitamine ihtiyacınız olduğunu hesaplarken hatalar yapabilirsiniz. Örneğin çinko minerali erkek sağlığı için çok önemli bir mineraldir ancak fazlasının boğaz tahrişine neden olabileceğini biliyor musunuz?

Vitamin takviyesi kullanmak doğru mudur ya da sağlıklı mıdır sorusunun cevabı ise, diyetisyen kontrolünde hazırlanan bir beslenme programı çerçevesinde doktor onayı ile normal sınırlar içinde kullanıldığında hem doğrudur hem de sağlıklıdır.

Besin takviyelerinin kullanımının sağlıklı ve olumlu etkileri olduğuna dair bir çok bilimsel araştırma var. Bu araştırmalarda özellikle yiyeceklerle birlikte yeterince potasyum, kalsiyum, B12 alınmıyorsa ya da  D vitamini eksikliği varsa vitamin takviyesi ile bazı hastalık durumlarının önlenebileceği ve sağlığın olumlu etkileneceği bildirilmektedir.

Vitamin Takviyesi Nasıl Seçilir?

Öncelikle doktor kontrolü gerekiyor. Vücudunuzda herhangi bir vitamin eksikliği olması durumunda zaten bunun bazı belirtileri olacaktır. Ona göre bir vitamin takviyesi kullanılması gerekir. Bu bağlamda bir diyetisyen ile görüşmeniz çok daha mantıklı olacaktır.

Diyetisyen sizin günlük beslenme programınıza ve vitamin eksikliği durumunuza göre en iyi vitamin takviyesi seçimini yapacaktır. Gerçek şu ki sizin ihtiyaçlarınızı birebir karşılayacak olan vitamin hapı en iyi vitamin takviyesidir.

Vitamin takviyesini seçerken dikkat edilmesi gereken bazı kriterler vardır. Bunlar;

 • Vitamin ihtiyacınız
 • Vitamin eksikliği durumu
 • Beslenme programınız
 • Yaşınız
 • Cinsiyetiniz
 • Çalışma durumunuz
 • Günde içindeki hareket yoğunluğunuz
 • Hamilelik ya da hastalık durumları

Vitamin takviyesi seçme kuralları dikkate alınarak yapılan seçim en iyi seçim olacaktır. Ancak bu uzmanlık gerektirdiği için o nedenle diyetisyen kontrolü bu seçimde çok etkili bir rol oynuyor.

En iyi vitamin takviyesi aranıyorsa takviye markasının güvenilirlik durumu da bu seçimin doğru olmasını % 100 oranında etkileyecektir. Bilinmeyen markaların kullanılması sağlığınızı tehdit edebilir.

Günlük Vitamin İhtiyacı Nedir?

Günlük ne kadar vitamin ihtiyacınız var? Bu sorunun cevabı bilinmeden en iyi vitamin takviyesi hangisidir sorusunun cevabını doğru cevaplamak mümkün olmaz. Bazı temel vitaminlerin günlük alınması gereken miktarları ve aşılmaması gereken değerleri aşağıdaki Tablo 1’de gösterilmiştir:

Takviye Ne Kadar? Aşmayın?
Kalsiyum 1,000–1,200 mg 2,000 mg
B9 (Folat) 400 mcg 1,000 mcg
Demir 8 mg 45 mg
A Vitamini 700 mcg 3,000 mcg
B 6 Vitamin 1.5 mg 100 mg
B 12 Vitamin 2.4 mcg Üst limit belli değil
C Vitamini 75 mg 2,000 mg
D Vitamini 600–800 IU 4,000 IU
E Vitamini 15 mg 1,000 mg

Tablo 1: Temel Vitamin ve Minerallerin Günlük Miktarları (Kaynak 1).

Vitamin takviyesi seçerken yukarıdaki değerlerin aşılmamasına dikkat edilmesi sağlığın olumsuz etkilenmemesi açısından büyük önem taşıyor. Bir de beslenme ile zaten bu değerleri alabiliyorsanız takviye kullanmaya gerek olmayabilir.

En İyi 3 Vitamin Takviyesi İncelemesi

En çok reklamı yapılan ya da en çok kullanılan vitamin takviyelerinden 3 tanesini belirledik ve onları içerdikleri vitaminler açısından inceledik. İşte en iyi vitamin hapları:

1: Pharmaton Kapsül

Pharmaton Dünyaca ünlü  bir marka olup Pharmaton kapsüller vitamin, mineral ve ginseng içerirler. Bu kapsüller ilaç değil besin takviyesidir. Biz makalemizin başlığı gereğince sadece vitamin içeriklerine odaklandık.

Takviye Ne Kadar? Karşılama Oranı
A 800 mcg % 100
B1 1,1 mg % 100
B12 3 mcg % 100
B2 1,4 mg % 100
B3 16,1 mg % 100
B6 1,4 mg % 100
B7 (Biotin) 50 mcg % 100
C 60 mg % 75
D 5,0 mcg % 100
E 12,0 mg % 100
Folik Asit 200 mcg % 100

Vitamin içerikleri açısından bir çok vitamini günlük ihtiyacı karşılayacak düzeyde olduğu iddia ediliyor. 60 kapsülü 59 ile 65 TL arasında değişiyor.

2: Supradyn All Day 30 Tablet

Koenzim Q 10 içermesinin yanında 12 farklı vitamin ve mineral içeriyor. Aşağıdaki tabloda Suprdyn All Day besin takviyesinin sadece vitamin içeriği gösterilmiştir.

Takviye Ne Kadar? Karşılama Oranı
A 680 mcg % 85
A (Beta Karoten) 720 mcg % 90
B1 1,4 mg % 127
B12 1 mcg % 40
B2 1,6 mg % 114
B3 18 mg % 113
B5 6 mg % 100
B6 2 mg % 143
B7 (Biotin) 30 mcg % 60
C 60 mg % 75
D 4,0 mcg % 80
E 10,0 mg % 83
Folik Asit 200 mcg % 100

Vitamin içerikleri yukarıdaki tabloda gösterildiği gibidir. 30 tableti 39  TL’den satılıyor.

3: Centrum Advance 30 Tablet

Lutein, vitamin ve mineral içeren besin takviyesidir. Aşağıdaki tabloda Centrum Advance 30 Tabletin vitamin içeriği sunulmuştur.

Takviye Ne Kadar? Karşılama Oranı
A 888 mcg % 111
B1 1,4 mg % 127
B12 3 mcg % 100
B2 1,8 mg % 125
B3 20 mg % 125
B5 7,5 mg % 125
B6 2 mg % 143
B7 (Biotin) 63 mcg % 125
C 100 mg % 125
D 5,0 mcg % 100
E (Alfa Tokoferol) 125 mg % 125
Folik Asit 200 mcg % 100
K Vitamini 33 mcg % 44

K vitamini ve lutein içermesi açısından diğer multivitaminlerden ve vitamin haplarından farkını ortaya koyuyor. 30 tableti 32 TL civarında satılmaktadır.

Vitamin takviyesi ile ilgili bu ayrıntılı rehberde en iyi vitamin takviyesi hangisidir sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Ayrıca vitamin hapı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve bu seçimi yaparken diyetisyen ya da doktor kontrolünün ne kadar önemli olduğunu vurguladık. Piyasadaki en iyi 3 vitamin takviyesi hangileridir öğrendiniz ve bu vitamin takviyelerinin vitamin içeriklerini tek bir sayfada karşılaştırma imkanınız oldu. Sağlıklı günler.

8 yorum

 • Selam Nilüfer hocam, ben kilo almak istiyorum. Boyum 175 cm kilom ise 52. Bir türlü kilo alamıyorum. Hangi vitamin takviyesi kilo almama yardımcı olur? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

 • Selen hanım, öncelikle diyetisyene gitmelisiniz. Sağlık sorununuz varsa kilo almanız mümkün değildir.Örneğin parazit varsa ne kullanırsanız kullanın kilo alamazsınız. Özetle size uygun bir vitamin takviyesi söylemem mümkün değil, zira buna ancak bir diyetisyen ya da doktor karar verebilir.

 • Selâmün aleyküm 1.70 boydaki bir erkeğin sağlıklı ve ortalama kilosu kaç olmalı?

 • Merhaba Ömer bey, bu kişinin amacına göre değişse de 1.70 boyundaki erkek 72 kilodan fazla ise şişman, 54 kilo altında ise aşırı zayıf kategorisine girer. Yani kilosu 54 ile 72 kg arasında ise normal sınıfındadır. İdeal kilosu eğer mankenlik yapmıyorsa 72-73 iyi durur.

 • Nilüfer hanım merhaba. Normal yapıdaki bir insan için bu üç haptan hangisini önerirsiniz acaba?

 • Merhaba Osman bey, hiç birini önermem çünkü ben doktor değilim. Olsam bile sizi muayene etmeden ve tahlil yapmadan bunu bilemem. En iyi vitamin takviyesi konusunda kimin ne dediğinden ziyade doktorunuzun ne dediği hayati derece önemlidir.

 • Nilüfer hanim merhaba. Ben 22 yaşındayım ve boyum 1.68 uzamak istiyorum. Sizce bu saatten sonra uzayabilir miyim? Teşekkür ederim.

 • Merhaba İdris burada yer alan vitamin takviyelerinden birini kullanabilirsin. Ancak sigara ve alkolden uzak durmalısın. Umutsuzluğa kapılmadan boy uzatma yöntemleri başlıklı yazımızı okuyarak 10 cm kadar uzaman mümkün.

Bir cevap yazın