Kilo verme yöntemleri

Acil zayıflamak istiyorum diyorsanız sağlıklı kilo verme yöntemleri nelerdir, kilo vermek için en etkili kilo verme yöntemi nedir gibi soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz. Kilo verme yöntemleri için size önemli prensipler sıraladık.

Anahtar Kavramlar

Birçoğunuzun “Kilo vermek istiyorum.” dediğinizi duyar gibiyim. Ancak amaç kilo vermek değil,  sağlıklı kilo vermek ve istediğiniz kiloya kavuşmaktır.  Uzman olmayan kişilerin tavsiyesine uyarak yapılan diyetler size belki bir ölçüde kilo verdirebilir ancak sağlığınızın tehlikeye girmediğinden emin misiniz?

Beslenme alışkanlığınızı tümüyle değiştirip bunu yaşam biçimi olarak benimseyebilirsiniz.  Ancak ne olursa olsun öncelikle  uzman birine görünmenizde fayda var. Aşağıda bazı önemli durumlar ve kavramlar üzerinde durduk. Yararlı olması dileğiyle.

Kilo yönetimi

Kilo vermek istiyorum”  cümlesini tarihin çöp sepetine atabilirsiniz. Artık bu cümle yerine “Ben daha sağlıklı ve kaliteli beslenerek kilomu daha iyi yöneteceğim.” diyebilirsiniz. Kimsenin yanında o ilk cümleyi kullanmamanız çok önemli. Bu size saçma gibi gelebilir. Ancak beyninize yanlış komut vermek kilo vermenizi engelleyen en önemli faktördür.  Kilo yönetimi tamamen beyinde gerçekleşir.

Kilo vermek için çeşitli diyetler sunuluyor, bir sürü öneriler veriliyor. Ancak bunların çoğunun etkisiz olduğu hatta insan sağlığını tehdit edecek nitelikte olduğu söylenebilir. En çok tekrar edilen ve kilo vermede bize göre en zararlı hata sık sık yemek gerektiğini telkin etmektir.

Süpermarket turları ve etiketler

Marketleri dolaşırken ürünlerin etiketlerini incelemeyi alışkanlık haline getirmeniz kilo verme sürecinde çok önemlidir. Özellikle alacağınız besinlerin yüz gramında kaç gram karbonhidrat, kaç gram protein, kaç gram yağ, kaç gram lif var? Yüz gram yediğinizde kaç kalori kazanacaksınız? Özellikle protein ve lif oranı yüksek gıdaları tercih etmenizde yarar var. Eğer bir gıdanın içinde protein miktarı sıfır, karbonhidrat miktarı fazla ise o gıdanın kaliteli olduğu söylenemez. Bu ancak boş kalori demektir. 

Bir diğer konu da bazı gıdaların fiyatlarının marketten markete değişkenlik göstermesidir. Marketleri dolaşın ve en ucuz hangisinde ise o marketten alın. Böylece maddi olarak daha az zarara girin. 

Kan tahlili ve doktor kontrolü

Bütün çabalarınıza rağmen kilo veremiyorsanız ya sağlıklı beslenmiyorsunuz ve yanlış bir diyet uyguluyorsunuz ya da ciddi bir hastalığınız var. Şeker, tiroid bezinin az çalışması, sindirim sistemi emilim bozuklukları ya da hormon bozuklukları gibi rahatsızlıklarınız var mı? Bu sorunun cevabını bilmek için bir endokrinoloji uzmanına görünmekte yarar var. Onu bulamazsanız bir dahiliye (iç hastalıkları)uzmanına görünebilirsiniz.

Gıda araştırması

Adeta bir diyetisyen gibi olun. Yani gıdaları araştırın. Araştırmanızı yaparken hangi gıdalarda daha çok protein bulunur, hangi gıdalarda sağlıklı yağlar var, hangisinde C vitamini çok, hangisinde çinko çok var? gibi soruların cevaplarını aramaya çalışın ve mümkünse not edin. Bunları bilmeniz sizi onları yemeye teşvik edecektir. Çünkü hangi gıdanın kaliteli olduğunu öğrenince sağlıksız olanı doğal olarak yemek istemeyebilirsiniz.

Ayran ve kefir

Kola hem boş kalori içerir hem de sağlıksız kilo almanıza neden olur. Ayrıca sindirim sisteminizi de bozar ve mide yanmalarına sebebiyet verebilir.  Ancak bu hiç kullanmamak anlamına gelmesin. Canınız çektiğinde arasıra ayda bir, iki haftada bir gibi tüketebilirsiniz. Aşırıya kaçmadığınız sürece zararı olmayabilir. Ayranı ve kefiri her daim içiniz rahat ederek kullanabilirsiniz.  Sindirim sıkıntısı yaşıyorsanız örneğin pilavın yanında bir bardak kefir içebilirsiniz. İyi sindirmenize yardım eder, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve daha az hastalanırsınız. Böylece vücudunuza kimyasal ilaçlar girmemiş olur. 

kilo vermek istiyorum

sağlıklı kilo verme

Kilo vermek için öneriler

Kilo vermek için çeşitli diyetler sunuluyor, bir sürü öneriler veriliyor. Ancak bunların çoğunun etkisiz olduğu hatta insan sağlığını tehdit edecek nitelikte olduğu söylenebilir. En çok tekrar edilen ve kilo vermede bize göre en zararlı hata sık sık yemek gerektiğini telkin etmektir.

Uzman Kontrolü

Öncelikle bir endokrinoloji  uzmanına gidip “ben normal kilomda değilim ve kilo veremiyorum.” ya da  ” istediğim kadar veremiyorum” demelisiniz. Böylece ideal kiloda olamamanızın altında yatan neden belirlenmiş olur. Genetik bir rahatsızlığınız olabilir. Başka bir hastalığınız mı var, yoksa beslenmeniz doğru değil mi? Yanlış giden bir şeyler olabilir. Bunun için doktor kontrolü şart.

Öğün sayısı

Her ne kadar kilo vermek isteyenlere “az az ama   sık sık ye” denilse de ben bu görüşe katılmıyorum. Son zamanlarda bu yöntemin kilo almak için daha uygun olduğunu belirten doktorlar var. Ben de onlara katılıyorum. Çünkü yediğiniz her gıda insülin hormonunu artırıyor. Böylece kandaki besinler (daha bilimsel bir ifadeyle glikoz) hücrelere geçiyor. Bu şekerin fazlası da yağa çevriliyor. Biz de diyoruz ki “Daha kaliteli beslenin ve öğünler üçü geçmesin.”

Egzersiz

Kilo vermek  istiyorsanız spor yapmanız olmazsa olmaz kuraldır. Zayıflamak istiyorum ve zayıflayanlar spor yapmadan istedikleri kiloya kavuşamazlar. Ancak ne tür bir spor yapmalıyım? dediğinizi duyar gibiyim. Spor yapın derken ağırlık kaldırın demiyoruz. Özellikle yürüyüş ve yüzmeyi tavsiye ediyoruz. Metroda merdivenleri kullanın asansörü değil. İp atlayabilirsiniz. Bir başka enerji harcama yolu da ders çalışmak. Çocuğunuzun, kardeşlerinizin ya da kuzenlerinizin ödevlerine yardımcı olabilirsiniz. Ya da daha kolayı Ahmet ÜMİT’in “Sultanı Öldürmek” adlı kitabını okumak iyi bir tercih olacaktır. Yürüme bandınız varsa ne ala. Sporun yararları bitmez. Örneğin “Spor vücudu her açıdan güçlendirir. ” diyebiliriz. Bu güçlenmenin hem fiziksel hem de psikolojik boyutları var. Psikolojik açıdan değerlendirecek olursak kendinizi daha iyi ve mutlu hissedersiniz. Bağışıklık sistemiz güçlenir ve hastalığa daha az yakalanırsınız. Böylece kilo aldıran antibiyotik gibi bir çok kimyasal madde vücudunuza girmez.

Diyetisyene görünmende yarar var.

Kilo verme işlemini kendi başınıza değil bir diyetisyen eşliğinde sürdürmelisiniz. Böylece daha sağlıklı kilo verebilirsiniz. Tabi ki bu noktada hangi diyetisyene gideceğiniz çok büyük önem taşıyor.

Su

Su hayat demektir. Su olmadan vücut sağlıklı olamaz. Yemekle birlikte çok fazla su içmeyin. Yemekten 30 dakika önce ya da sonra  su içmenizde yarar var. Bir de spor yapıyorsanız suyu mutlaka günde en az 2 litre içmeniz gerekir.

Kaliteli beslenme

Sağlıklı ve kaliteli beslenme konusunda bilinç düzeyinizin artması gerekir. Sitemizin  sizin için çok yararlı bilgiler içereceğine inanıyoruz.

Limonlu su

Su içerken içine birkaç damla limon sıkabilirsiniz ya da yarım çay kaşığı kadar karbonat ekleyebilirsiniz. Bu suyunuzun daha alkali olmasını sağlar. Böylece kilo verme eğiliminiz artar. Asitli içeceklerden kola, meyve suyu gibi çok şeker içeren içecekleri hiç kullanmazsanız çok yararlı olur.

En büyük düşman ŞEKER

Kilo vermek ve ideal kiloya kavuşmak için şekeri tümüyle kesmeniz gerektiğini üzülerek söylüyorum. Ancak sonuçlarını gördüğünüzde gerçekten sevineceksiniz. Örneğin çaya şeker atmayabilirsiniz. Diyeceksiniz ki “ben şekersiz çay içemiyorum.” O zaman çayı içmeyin. Çok bir yararı yok zaten. En zararsız içeçek sudur. En yararlılar ise bana göre ayran ve özellikle kefirdir. Ayrıca zayıflama çayları ile ilgili bir sürü yanlış bilgi internette dolaşıyor. Bazı bitkisel zayıflama çayı markaları gerçekten sağlıksız bunlara dikkat etmek gerekiyor.

Hijyen

Ellerinizi çok iyi yıkadığınızdan emin olun. Çünkü bazı bakteriler ya da virüsler bağırsaklara yerleştiğinde kilo alımına ve şişkinliğe neden olabiliyor. Özellikle çok el değen yerlere dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın. Muslukları gerekirse (özellikle okul, restoran gibi yerlerde) peçete ile tutup kapatın. Bu size biraz fazla gibi gelebilir ancak ideal kiloya kavuşmanızı sağlayacak önemli bir faktördür.

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!