Sağlıklı YaşamFitnessFitness hareketleri

Boy Uzatma Yöntemleri

69 Günde 10 cm uzayabileceğinizi biliyor muydunuz?

Uzun boylu olmak kimilerine göre çekici bir görünüm ve prestij için  olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Eğer siz de 1 ay gibi kısa bir sürede en az 10 cm uzamak istiyorsanız boy uzatma yöntemleri rehberimizde yer alan boy uzatma teknikleri, boy uzatma egzersizleri, boy uzatma ameliyatı  ve ayakkabısı bölümlerini dikkatli bir şekilde okuyabilirsiniz.  Uzun boylu olma rehberi 18 yaşından önce ya da 18 yaşından sonra boy uzatmak isteyen herkes için hazırlandı.

İster 15 yaşında olun, isterseniz 16, isterseniz 17 yaşında olun, her dönem için uygun olan boy uzatma teknikleri ile 69 gün gibi kısa bir sürede 10 cm kadar uzayabilirsiniz. Evet yanlış okumadınız 10 cm uzamak mümkün.

Hayali bile güzel değil mi? 173 cm olan boyunuz 3 ay dolmadan 183 cm olabilir. Peki ama nasıl? Kalitelibeslenme.com olarak boy uzatmanın bilimsel temellerini sizler için araştırdık ve bu rehberi oluşturduk. İşte boy uzatmak için uygulanması kolay teknikler ve bilimselliği kanıtlanmış yöntemler burada.

Boy Uzatma Yöntemleri

Boyunuzun uzamasını sağlayacak olan yöntemler beslenme teknikleri, düzenli egzersiz, kaliteli dinlenme ya da uyku, postür düzeltme yani iyi duruş uygulamaları, büyüme hormonunu engelleyen faktörlerin sınırlandırılması, güneş ışığı uygulamaları ve boy uzatma ayakkabısı kullanma olarak sıralanabilir. Ancak bir de cerrahi yöntem vardır ki o çok zahmetli bir tekniktir. O nedenle kolay boy uzatma teknikleri arasında ona yer vermek mümkün değildir. Bu yöntemlerin ayrıntılarına geçmeden önce erkeklerde ve kızlarda boy uzaması ve süreleri hakkında bilgi verelim.

Boy Uzaması

Bu bölümde normal şartlarda erkekler kaç yaşına kadar uzar? Kızlar kaç yaşına kadar uzar? 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ve 28 yaşında boy uzar mı?, 28 yaşından sonra boy uzaması mümkün mü? gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını öğreneceksiniz.

Çocuklarda boy uzaması sağlıklı beslenmenin göstergelerinden biridir. Boy uzaması daha çok genetik faktörlere bağlı olsa da beslenme de etkilidir.

Boy uzamasında etkili olan faktörler;

 • Genetik faktörler, anne ve babanın boyu
 • Sağlıklı beslenme
 • Hormonlar

Boy uzamasında etkili olan 3 temel faktör arasındaki ilişki şu şekilde açıklanabilir:

Anne ve baba kısaysa ne kadar iyi beslenirseniz beslenin sağlıklı beslenme ile onları ancak 1 ya da 2 cm geçebilirsiniz. Ancak bu beslenmenin etkisidir. Anne – baba uzun ve sağlıklı beslenme kurallarına uygun bir beslenme programı takip edildiği halde 6 ay gibi bir sürede boy uzaması durmuşsa mutlaka hormonlar kontrol edilmelidir.

Boy uzamasında etkili olan hormonlar ise büyüme hormonu, cinsiyet hormonları ve tiroid hormonları olarak sıralanabilir. Bunlardaki bozulmalar boy uzamasını durdurabilir. Hormon eksikliği varsa büyüme hormonu az salgılanıyorsa ya da tiroidin az çalışması kısa boylu olmanıza neden olabilir.

Kızlar Kaç Yaşına Kadar Uzar?

Kızlarda boy uzaması 12 – 13 yaşlarında atak evresine girer.  Bu dönem ilk adet kanamalarının başladığı döneme denk gelmektedir. Bu dönem sonrasında kadınlık hormonu olan östrojenin etkisi ile büyüme kıkırdakları kapanmaya başlar ve atak evresinden bir kaç yıl sonra boy uzamaz. Böyle bir inanış olsa da iyi beslenme ve spor ile bu dönem 1 ya da 2 yıl bile uzatılabilir.

15 yaşına kadar kızlar erkeklerden daha hızlı uzar ancak 15 yaşından sonra boy uzaması açısından erkekler daha avantajlıdır. O nedenle kızlar 16 yaşına kadar uzar ancak uzama miktarı çok azalmıştır. O nedenle aşağıda yer alan boy uzatma yöntemleri ile bunun önüne geçmek mümkündür.

Erkekler Kaç Yaşına Kadar Uzar?

Erkeklerde ise atak evresi 15 yaş civarındadır. Bu dönemde erkekler daha hızlı uzamaya başlar. Genellikle 17-18 yaşına kadar sürer. Ancak genetik faktörlerin etkisiyle 18 yaşından sonra da uzayan erkekler vardır. Durum böyle olsa da doğru teknikler kullanıldığında 17 yaşından sonra da boy uzar. Hormonlara müdahale edilmeden bunun önüne geçmenin yolları aşağıda listelenmiştir:

Boy Uzatma Teknikleri

16 yaşında bir kız, ya da 18 yaşında bir erkek de olsanız boyunuzun uzaması mümkün. İster çocuk olun isterseniz 22 yaşında bir genç hiç fark etmez. 21 yaşında bir kız da uzayabilir, 23 yaşında bir erkek de. İşte boy uzamasında en etkili yöntemler:

1. İyi Beslenme

Her yerde karşımıza sağlıklı beslenme çıkıyor. Zayıflamak, kilo almak, hastalıklardan korunmak ya da boy uzatmak için önce Allah’a sonra da sağlıklı beslenmeye sığınmalısınız. Bunun için sağlıklı beslenme programı rehberinden faydalanabilirsiniz. Peki boy uzamasını sağlayan yiyecekler nelerdir?

Dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı ile bir kaç cm olsa da uzamak mümkün. Ancak beslenme programınızda mutlaka sebzelere, meyvelere, proteinlere, karbonhidratlara ve sağlıklı yağlara yer vermelisiniz.  Aşağıdaki bölümde boy uzatan yiyecekler ve dikkat edilmesi gereken hususlar listelendi:

 • Proteinin önemi her geçen gün daha da artıyor. Eski nesillere göre günümüz nesli 10 ile 14 cm arasında daha uzun ve bunun en önemli nedeni beslenme biçimlerinin değişimi ve beslenmede proteine verilen önemin artmasıdır. Yapılan bir araştırmada bol protein ile beslenen toplumların hem daha kaslı hem de daha uzun olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
 • Protein açısından zengin besinler ile beslenmek boyu uzatır. Örneğin yumurta, kuzu eti, baklagiller, süt, peynir, kefir, balık eti, tavuk eti, hindi eti gibi besinler bol proteinli besinler grubundadır.
 • Boy uzamasında etkili olan en önemli minerallerden biri kalsiyum  Bunun için süt ve süt ürünleri tüketilebilir. Günde 1 bardak kakaolu süt hem lezzetlidir hem de boy uzatır. Süt gibi kalsiyum açısından zengin besinler kemik yoğunluğu artırmakta ve boy uzamasını da olumlu etkilemektedir.
 • Boy uzatan yiyecekler denilince akla gelen en önemli mineral ise çinkodur. Çinko eksikliğinde boy uzaması durabilir. Boyumu uzatmak istiyorum diyenler çiğ kaju, badem, kabak çekirdeği ve yer fıstığı gibi kuru yemişler ile ıspanak,  bezelye ve bamya gibi sebzeler yani  çinko içeren yiyecekler tüketebilir. Ayrıca, midye dışındaki kabuklu deniz ürünleri, mantar, yumurta ve kuşkonmaz da çinko içerir, boy uzamasına iyi gelir.
 • Çocuklarda boy uzaması için şeker oranı düşük, kakao oranı yüksek çikolata tüketimi faydalıdır.  Özellikle kakaolu ve ballı süt boy uzamasını tetikler. Her gün bu karışımdan bir su bardağı tüketmek boy uzamasına yardımcı olacaktır. 1 su bardağı süte, 1,5 tatlı kaşığı kakao ve 2 çay kaşığı bal koyarak bu karışımı hazırlayabilirsiniz.
 • Boy uzamasına yardımcı diğer süper besinlerden birisi de yumurtadır. Hem aminoasit profili yani protein içermesi bakımından hem de D vitamini içermesi açısından boy uzaması için çok faydalıdır. Her gün 1 adet  kayısı kıvamında haşlanmış yumurta tüketilebilir.
 • Balık tüketimi olmayan çocuklarda boy uzamasını durdurmamak için balık yağı takviyesi doktor önerisi ile kullanılabilir.

Sağlıklı beslenme kurallarına uyarak 2-3 cm kadar daha uzun olabilirsiniz ancak bunu boy uzatma egzersizleri ile desteklemeniz gerektiğini unutmayın.

2. Düzenli Egzersiz

Çocuklarda iyi beslenme dışında düzenli spor yapmak boy uzamasına yardımcı olacaktır. Özellikle 17 yaşından küçüklerde ip atlamanın boy uzamasında etkili olduğu bir çok uzman tarafından vurgulanmaktadır.

16 yaşından sonra kızlarda ve 18 yaşından sonra erkeklerde boy uzamasını sağlayan en etkili yol ise düzenli egzersizdir. Peki boy uzamasına yardımcı boy uzama hareketleri nelerdir? Hemen onlara bakalım.

İnsanlar boy ve kilo açısından farklıdır ve bu farklılığı sağlayan temel faktör growth hormon yani büyüme hormonudur. Egzersiz ve uyku sırasında büyüme hormonunun artması gerçeğine dayanarak günlük yaşantıya eklenecek düzenli egzersiz rutini ve 8 saat uyku daha güçlü kas ve kemik yapısı oluşturacak ve boy uzaması kolaylaşacaktır. Peki boy uzatma egzersizleri nelerdir?

 • İp atlama
 • Zıplama
 • Koşma
 • Aeorobik hareketler
 • Asma ve sallanma
 • Esneme egzersizleri
 • İyi postür için yapılan egzersizler

Bunlardan ip atlama ve zıplama günde 4 set 12 tekrar şeklinde uygulanabilir. Her gün yürüme bandında 10 dakika yürüme yeterli olacaktır. Asma ve sallanma da günde 3 er set 1 dakika yapılabilir.

Bazılarında postür sorunu yani duruş bozukluğu vardır. Özellikle dik duruş bozukluğu kişinin olduğundan daha kısa görünmesine sebep olacaktır. Postür sorunları ortadan kaldırıldığında kişi 5 cm kadar daha uzun görünebilir. Bunun aşağıdaki videoyu seyretmenizi öneririz.

3. Düzenli Uyku

Çocuklar en çok uykularında büyür. 18 yaşından sonra uzamak istiyorsanız hem düzenli bir egzersiz rutini takip etmelisiniz hem de iyi bir uyku çekmelisiniz.

 • Günde 8 saat uyumak faydalıdır.  Bunun için hiç şüphesiz rahat bir yatağa ihtiyacınız var ancak 8 saat uyumanız yeterli değil. Aynı zamanda büyüme hormonunun en çok arttığı vakitlerde uyumanız gerekecek.  Yapılan bir araştırmada düzenli uyku sırasında büyüme hormonunun artış gösterdiği (1) sonucuna ulaşılmıştır.
 • Uykunun kaliteli olması için yastık kullanılmaz ya da çok ince bir yastık kullanılabilir. Dizlerin altına ise küçük bir yastık konularak omurga için en iyi duruş sağlanmış olur. Bu da boy uzamasını tetikler. Eğer uyku problemi yaşıyorsanız uykusuzluk rehberine bakmanıza öneririz.

3. Sigarayı Bırakın

Sigara büyüme hormonu ve testosteron hormonu üzerinde olumsuz etkilere sahiptir.  O nedenle daha uzun bir boy istiyorsanız sigaradan uzak durmanız gerektiğini unutmayın.

Sigara içildiğinde kandaki karbonmonoksit artar. Bu da büyüme hormonunu azaltır. Ayrıca içerdiği binlerce zehir ile büyüme ve gelişmede olumsuz etkileri vardır.

4. Alkolden Uzak Durun

Sigara kullanımı gibi alkol de büyüme hormonu üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Aşırı alkol tüketimi özellikle karaciğer fonksiyonlarını bozabilir ve siroza neden olabilir. Hamilelik sırasında annenin alkol ya da sigara kullanması bebeğin gelişimini olumsuz etkiler.

Bilimsel bir araştırmanın sonuç kısmında alkol kullanımının kemik yoğunluğu üzerindeki etkisinin orta derecede olduğu (2) vurgulanmıştır.  O halde boy uzatmak isteyenler aşırı alkol tüketiminden uzak durmalıdır.

5. D Vitamini Takviyesi

D vitamini kalsiyumun emilimine yardımcı olan, kemik gelişimi için oldukça önemli bir vitamindir. D vitamini kullanan kişilerde kemik ve kas yapısının daha iyi geliştiği gösterilmiştir.  Özellikle çocuklarda gelişimin sağlıklı olmasında görev alan en önemli vitaminlerden biridir.

20 yaşından büyüklerde D vitamini takviyesi kullanımı düzenli egzersiz ile birlikte boy uzamasına faydalı olacaktır. D vitamini eksikliği durumunda bir çok olumsuz durum ile karşılaşabilirsiniz. O nedenle D vitamini açısından ne durumda olduğunuzu öğrenmek için diyetisyen ile görüşebilirsiniz.

D vitamini açısından zengin besinler, süt ve süt ürünleri, tereyağı, balık çeşitleri, sakatat ve yumurta olarak sıralanabilir. Ancak güneş D vitamini sentezi için güneş ışığı da gereklidir. O halde uzamak amacındaysanız bir çift spor ayakkabı alın ve öğleden sonra güneşli günlerde yürüyüş yapın.

6. Boy Uzatma Ayakkabısı

Şu ana kadar anlatılan boy uzatma yöntemleri hep yaşam şeklinin düzenlenmesi ile ilgiliydi. Ancak boy uzatma ayakkabıları ile hiç zahmet çekmeden sadece ayakkabı parası ödeyerek boyunuzu kimseye belli etmeden 5 ya da 6 cm kadar uzatabilirsiniz.

Boy uzatma ayakkabısı ile 5, 7 ya da 9 cm kadar boy uzaması sağlanabilir.

Kısa boylu sanatçılar tarafından sıklıkla kullanılan zahmetsiz bir boy uzatma tekniğidir. Doğal bir yöntem olmasa da oldukça etkilidir. Boy uzatma ayakkabılarında gizli topuklar vardır ve bu tür ayakkabılar sizi olduğunuzdan daha yüksek görünmenizi sağlar.

6. Boy Uzatma Ameliyatı

Yukarıda bahsedilen boy uzatma teknikleri uygulanmasına rağmen sahip olduğunuz genetik faktörler nedeniyle gözle görülür hiç bir sonuç elde edilemediyse cerrahi yöntemlere başvurulabilir. Ancak oldukça zahmetli bir süreci kabullenmeniz ve yaşam konforunuzdan ödün vermeniz gerekir.

Boy uzatma ameliyatı riskleri açısından değerlendirildiğinde son çare olarak düşünülebilir. İşinde uzman ve deneyimli bir doktor ile görüşerek ailenizle birlikte bu ameliyatı olup olmayacağınıza karar verebilirsiniz.

Boy uzatma ameliyatı olanlar tarafından yazılan yorumları okumadan kesinlikle karar vermeyiniz. İyice araştırmadan bu riskle cerrahi yönteme başvurmak pek mantıklı değildir.

Boy uzatma ameliyatları:

 1. İçerden uygulanan sistemler
 2. Dışarıdan uygulanan sistemler
 3. Kombine sistemler

olmak üzere 3 tedavi seçeneği ile gerçekleştirilebilir. Genel anestezi altında yapılır. Cüce hastalarda boy uzatmalar kadınlarda 150 cm ve erkeklerde ise 160 cm hedef olarak belirlenir. Estetik amaçlı boy uzatmalarda ise hastanın istekleri dikkate alınır.

Boy uzatma ameliyatında riskler:

 • Aşırı ağrı
 • Eklem hareketlerinde sorun
 • Çok zordur ve ağrı kontrolü kolay değildir.
 • Hareket kısıtlılığı

Boy uzatma yöntemleri rehberinde 69 günde 10 cm boy uzaması sağlayacak olan en iyi boy uzatma teknikleri ile hayal ettiğiniz boya kavuşabilirsiniz. Bu rehberde aynı zamanda boy uzatan yiyecekler ve boy uzaması için beslenme faktörleri üzerinde durduk. Genetik faktörleri azaltmak için en önemli faktörün sağlıklı beslenme ile birlikte uygulanan boy uzatma egzersizleri olduğundan bahsettik. Sağlıklı günler

Bir cevap yazın